BG/Prabhupada 0190 - Увеличете непривързаността си към материалния живот



Lecture on SB 7.6.11-13 -- New Vrindaban, June 27, 1976

Ако следваме тези принципи на бхакти-марга, няма нужда да полагаме отделни усилия, за да развием непривързаност. Непривързаността следва автоматично. Васудеве бхагавати бхакти-йогах прайоджитах джанаяти ашу вайрагям (ШБ 1.2.7). Вайрагям означава непривързаност. Бхакти-йога е известна също като вайрагя. Вайрагя. Сарвабхаума Бхаттачария е писал стихове за тази вайрагя.

вайрагя-видя-ниджа-бхакти-йога-
шикшартхам еках пурушах пуранах
шри-кришна-чайтаня-шарира-дхари
крипамбудхир яс там ахам прападйе
(ЧЧ Мадхя 6.254)

Ето го Шри Кришна Чайтаня Махапрабху, който е самият Кришна. Той е дошъл да ни учи на вайрагя-видя. Това е малко трудно. Много е трудно за обикновените хора да разберат тази вайрагя-видя. Тяхната работа е как да увеличат привързаността към това тяло, а движението за Кришна съзнание е как да увеличи непривързаността към този материален живот. Затова то се нарича вайрагя-видя. Вайрагя-видя може много лесно да бъде постигната, точно както се препоръчва, васудеве бхагавати бхакти-йогах прайоджитах джанаяти ашу вайрагям (ШБ 1.2.7), много скоро, много скоро. Джанаяти ашу вайрагям гянам ча. Две неща се изискват в човешкия живот. Едното нещо е гянам, гянам-вигянам астикям брахма-карма свабхава-джам. Тази гянам означава, началото на гяна означава: „Аз не съм това тяло. Аз съм духовна душа.“ Това е гяна. И веднага щом човек се установи на платформата на гянам, става лесно. Навсякъде хората са заети с ползата на това тяло. Но ако човек разбира, той се издига до платформата на гянам, след това по естествен начин става непривързан: „Аз не съм това тяло. Защо трябва да работя толкова усилено за това тяло?“ Гянам ча яд ахайтукам (ШБ 1.2.7). Автоматично… Две неща са нужни. Чайтаня Махапрабху на много места набляга на това, и с живота си учи на гянам и вайрагям. От една страна гянам, в ученията Му към Рупа Госвами и Санатана Госвами, и в разговорите със Сарвабхаума Бхаттачария, Пракашананда Сарасвати и Рамананда Рая. Ние сме дали всичко това в нашата книга „Учението на Бог Чайтаня“. Така че това е гянам. И с примера си от собствения Му живот, приемайки санняса, Той учи на вайрагя. Гяна и вайрагя, тези две неща се изискват.

Не можем изведнъж да се установим на нивото на гянам и вайрагям, но ако практикуваме е възможно. Възможно е. Не е невъзможно. Това се препоръчва:

васудеве бхагавати
бхакти-йогах прайоджитах
джанаяти ашу вайрагям
гянам ча яд ахайтукам
(ШБ 1.2.7)

Това се изисква. И така движението за Кришна съзнание е предназначено за постигане на гянам и вайрагям. Ако твърде много се привържем към този материален свят… А как се привързваме? Живо описание е дадено от Прахлада Махараджа. Съпругата, децата, дома, животните и слугите, мебелите, дрехите и т.н. и т.н., толкова много неща. Хората работят толкова усилено, ден и нощ, само за тези неща. Хубава къща, вила, хубави животни, виждаме толкова много неща. За какво? За да се увеличи привързаността. Ако увеличаваме привързаността и въпрос не може да става да се освободим от това материално оплитане. Затова трябва да практикуваме тази непривързаност.