BG/Prabhupada 0302 - Хората не са склонни да се отдадат



Lecture -- Seattle, October 2, 1968

Прабхупада: И така, ние четем "Ученията на Бог Чайтаня". Започнахме от последната ни среща и отново ще я четем. Ще четеш ли? Да.

Тамала Кришна: Страница двадесет и девета, но докъде сте стигнали с четенето?

Прабхупада: Чети от където и да е. Това е всичко. Да.

Тамала Кришна: Окей. "В "Бхагавад Гита" научаваме, че присъщата природа на индивидуалното същество е духовна душа. То не е материя. Следователно като духовна душа, то е частичка от Върховната Душа, Абсолютната Истина, Божествената Личност. Освен това научаваме, че дълг на духовната душа е да се отдаде, защото единствено тогава може да бъде щастлива. Последното напътствие на "Бхагавад Гита" е, че духовната душа трябва да се отдаде напълно на Върховната Душа, Кришна, и по такъв начин да намери щастието. Тук също Бог Чайтаня отговаря на въпросите на Санатана и повтаря същата истина, но без да му дава информация за духовната душа, която вече е описана в "Гита".

Прабхупада: Да. Въпросът е, че каква е присъщата позиция на духовната душа е много подробно дискутирано в "Шримад Бхагавад Гита". Последната инструкция на "Бхагавад Гита", както Кришна казва: сарва-дхарман паритяджя мам екам шаранам враджа (БГ 18.66) Той е инструктирал Арджуна във всички видове йога системи, всички видове религиозни ритуалистични процеси, жертвоприношения и философски умозрения присъщата позиция на тялото, присъщата позиция на душата. Всичко е описал Той в "Бхагавад Гита". И накрая казва на Арджуна: "Мой скъпи Арджуна, понеже си Ми много близък и скъп приятел, затова ще ти кажа най-поверителната част от ведическото знание." И коя е тя? "Просто Ми се отдай." Това е всичко. Хората не са склонни да се отдадат, затова човек трябва да научи толкова много неща. Точно като едно дете, което просто изпитва усещане за отдаване на родителите и е щастливо. Не се налага да се изучава философия, как да се живее много щастливо. Детето е напълно зависимо от грижата на родителите и е щастливо. Семпла философия. Но понеже ние сме напреднали в цивилизацията, в знанието, затова искаме да разберем тази простичка философия с толкова много словесно жонгльорство. Това е всичко. Ако искате да изучите словесното жонгльорство, в това движение за Кришна съзнание то не липсва. Ние имаме томове философски книги. Но ако приемете този прост процес, че ние трябва да... Бог е велик и ние сме малки частички; затова мой дълг е да служа и да се отдам на Бога. Това е всичко. Чайтаня Махапрабху, без да обсъжда присъщата позиция, философия, знание, и толкова много други неща, йога системата, Той веднага започва, че присъщата позиция на живото същество е да служи на върховното цяло. Това е... Това е началото на учението на Чайтаня Махапрабху. Това означава, че където свършват поученията на "Бхагавад Гита", оттам започва Чайтаня Махапрабху.

Прабхупада: Да. Продължавай.

Тамала Кришна: "Той започва от точката, където Кришна приключва наставленията Си. Великите предани приемат, че Бог Чайтаня е самият Кришна, и от точката, където приключва Своите наставления в "Гита", сега Той отново подхваща напътствията си към Санатана. Богът казал на Санатана: "Твоята присъща позиция е, че си чиста, жива душа. Това материално тяло не е идентичността на твоя истински аз, нито умът ти е истинската ти самоличност, нито интелигентността, нито фалшивото его са истинската идентичност на аза. Твоята идентичност е, че си вечен слуга на Върховния Бог Кришна."

Прабхупада: Тук има някои важни моменти, че в нашата себеидентификация онези, които са на грубо материално ниво, смятат, че това тяло, "Аз съм това тяло." Аз съм това тяло; тялото - това са сетивата. Затова моето удовлетворение е удовлетворението на сетивата - сетивно наслаждение. Това е най-грубата форма на себеотъждествяване. Това тяло също е азът. Тялото е азът, умът е азът, и душата също е азът. Азът, синоним. Тялото, умът и душата, всичките са... И трите се наричат аз. На най-грубото ниво на живота си, ние мислим, че това тяло е азът. А на едно по-фино ниво считаме, че умът и интелигентността са азът. Но всъщност азът е отвъд това тяло, отвъд този ум, отвъд тази интелигентност. Такава е позицията. Онези, които са в грубото телесно разбиране за себеотъждествяване, те са материалисти. А тези, които са в разбирането за ума и интелигентността, те са философи и поети. Те философстват или изразяват някаква идея в поезия, но схващането им все пак е погрешно. Когато достигнете до духовното ниво, тогава това се нарича предано служене. Това е обяснено от Чайтаня Махапрабху.