BG/Prabhupada 0338 - Колко струва тази демокрация? Всички са глупци и негодници



Lecture on BG 1.31 -- London, July 24, 1973

Чатур-видха бхаджанте мам сукритина. Сукритина означава благочестив. Крити означава много вещ в извършването на светски дейности. Затова онези, които са заети с благочестиви дейности, се наричат сукрити. Има два вида дейности: неблагочестиви, греховни дейности; и благочестиви дейности. Онези, които отиват да се молят в църквата или в храма: "О Господи, дай ни хляба насъщен," или "Господи, дай ми пари," или "Господи, дай ми облекчение от страданията ми," те също са благочестиви. Не са неблагочестиви. Неблагочестивите хора никога не биха се отдали на Бога, на Кришна. На мам душкритино мудхах, прападянте нарадхамах (БГ 7.15) Тези класи хора, греховните хора, негодниците, най-низките сред човешкия род, чието знание е било отнето от мая, и демоните - тези класи хора никога няма да се отдадат на Бога. Затова те са душкритина, неблагочестиви. Така че Кришна е благочестив, но все пак иска добруване за семейството. Това е дефектът. Т.е. Арджуна. Просперитет за семейството. Той иска да е щастлив с общество, приятелство, любов. Затова казва: на канкше виджаям. Това се нарича ваирагя. Шмашана-ваирагя. Това се нарича шмашана-ваирагя. Шмашана-ваирагя означава, че в Индия индусите изгарят мъртвото тяло. Роднините отнасят мъртвото тяло на гхата за изгаряне, и когато тялото изгори, всички присъстващи за момента стават малко отречени. "О, това е тялото. Ние работим за това тяло. Сега с него е свършено. То изгоря на пепел. Каква е ползата тогава?" Такъв вид ваирагя, отречение, присъства. Обаче само щом се върне от гхата за кремиране, той отново подхваща заниманията си. На шмашана, на гхата за изгаряне, той е станал отречен. Ала веднага щом се прибере у дома, отново енергично започва да действа, за да се сдобие с пари, да се сдобие с пари, да се сдобие с пари. Затова подобен род ваирагя се нарича шмашана-ваирагя, временен. Той не може да стане ваираги. И казва: на канкше виджаям (БГ 1.31) "Не искам победа. Не искам това." Това е временно становище. Временно становище. Тези хора са привързани към семейния живот. Те може да казват, че: "Аз не искам това щастие, не искам тази толкова хубава позиция, победата. Не искам." Но той иска всичко. Той иска всичко. Тъй като не знае какво е шреяс. Шреяс е Кришна. В действителност, когато някой получи Кришна, или Кришна съзнание, чак тогава може да каже: "Не искам това." А те няма да кажат това. Защо ще кажат: "Не искам това"? Какво имаме тук? Да предположим, че имам царство. Нима това царство е мое? Не. Това е царството на Кришна. Защото Кришна казва: бхоктарам ягя-тапасам сарва-лока-махешварам (БГ 5.29) Той е собственикът. Аз може да съм Негов представител. Кришна иска всеки да бъде в Кришна съзнание.

Затова дългът на царя, като представител на Кришна, е да направи всеки гражданин Кришна осъзнат. Тогава той върши хубаво служене. Ала понеже монарсите на правят това, затова сега монархията е премахната навсякъде. Затова монарсите, където има монархия, поне шоу на монархия, точно както тук, в Англия, ако монархът всъщност стане Кришна осъзнат, ако действително стане представител на Кришна, тогава цялото лице на царството ще се промени. Това е нужно. Нашето движение за Кришна съзнание е с тази цел. Ние не харесваме особено тази тъй наречена демокрация. Каква е ползата от тази демокрация? Всички са глупци и негодници. Гласуват за поредния глупец и негодник, и той става премиер министър, или това, или онова. Точно както... В толкова много случаи. Това не е добре за хората. Те не са за тъй наречената демокрация, понеже не са обучени. Ако царят е обучен... Такава е била монархическата система. Точно като Юдхиштхира Махараджа, или Арджуна, или някой друг. Всичките царе. Раджарши. Наричали са ги раджарши.

имам вивасвате йогам
проктаван ахам авяям
вивасван манаве праха
манур икшвакаве 'бравит
(БГ 4.1)

Евам парампара-праптам имам раджаршайо видух (БГ 4.2) Раджаршаях. Раджа, цар. означава, че той не е само цар. Той е велик риши, свят човек както Махараджа Юдхиштхира или Арджуна. Те са свети личности. Те не са обикновени царе пияници: "Имам толкова много пари. Дайте ми да пия и нека проститутките да танцуват." Не по този начин. Те са риши. Макар да са царе, те са риши. Такъв цар се иска, раджарши. Тогава хората ще бъдат щастливи. На бенгалски има една поговорка: раджара папе раджа нашта грихини доше грихастха бхрашта. В грихастха живота, живота у дома, ако съпругата не е добра, никой няма да е щастлив в този дом, в грихастха живота, семейния живот. По същия начин в едно царство ако царят е неблагочестив, тогава всичко и всеки ще страда. Това е проблемът.