BG/Prabhupada 0554 - Насред Тихия океан в този свят на мая



Lecture on BG 2.62-72 -- Los Angeles, December 19, 1968

Тамала Кришна: 67: "Както лодката във водата бива отнесена от силен вятър, по същия начин някое от сетивата, върху което умът се е съсредоточил, може да отнесе интелигентността на човека."

Прабхупада: Да. Ако вие... Да речем, вие сте на лодка в Тихия Океан или на някое красиво място, но ако нямате способността да контролирате, една вълна от този Тих Океан може незабавно да ви повлече на дъното. Така че това е нужно. Ние се намираме насред Тихия Океан в този свят на мая. Самсара-самудра. Нарича се самудра. Всеки миг лодката ни може да се преобърне ако нямаме силата да контролираме. Да.

Тамала Кришна: 68: "Затова, о силноръки, онзи, чиито сетива са разделени от своите обекти несъмнено е с устойчива интелигентност."

Прабхупада: Да. Онзи, чиито сетива са въздържани... Този човешки живот е предназначен за въздържане на сетивата. Тапах. Това се нарича тапася, отречение. Да речем, че съм привикнал към някакъв тип сетивно наслаждение. Сега се заемам с Кришна съзнание. Духовният ми учител или писанията казват: "Недей да правиш това." В началото може да изпитвам някакво неудобство, но ако можете да го изтърпите, това е тапася. Това е тапася. Тапася означава, че изпитвам някакво неудобство, физически, но го понасям. Това се нарича тапася. И тази човешка форма на живот е предназначена за такава тапася. Не понеже сетивата ми настояват за такова и такова удовлетворение, аз незабавно ще им го доставя. Не. Ще се тренирам по такъв начин, че сетивата ми може да настояват: "Мой скъпи господарю, дай ми това удоволствие," но аз ще кажа: "Не. Не можете да го получите." Това се нарича госвами или свами. Понастоящем всички ние сме направили свой свами, или господар, сетивата, но когато действително станеш господар на сетивата, тогава си свами или госвами. Това означава свами или госвами. Не става въпрос за робата. Такъв, който има силата да се владее, такъв, комуто сетивата не диктуват, който не е слуга на сетивата. Езикът ми диктува: "Моля те, заведи ме в този ресторант и яж пържоли." Какво е това пържоли? Пържоли?

Преданоотдаден: Пържола.

Прабхупада: Пържола? Как се просизнася това?

Преданоотдаден: П-ъ-р-ж-о-л-а.

Прабхупада: Все едно... Или пък пържено пиле. Да. Езикът ми заповядва. Обаче ако можете да контролирате езика: "Не. Ще ти дам сладки топчета. Не отивай там." (смях) Тогава ще станете господар на сетивата. Разбирате ли? Другите се опитват просто с това: "Не отивай там." Така е невъзможно. Езикът трябва да получи нещо прекрасно. Иначе не е възможно. Изкуствено е. Ако дадете на езика нещо по-прекрасно от това пържено пиле или пържола или това-онова, той ще спре. Такава е линията на поведение. Нашата линия на поведение е такава. Можем да му дадем това, как се нарича, млечен протеин, пържен с ориз. Колко е прекрасно! Той ще забрави яденето на месо. Така че това е линията на поведение, Кришна съзнание. На всички сетива трябва да бъде осигурено нещо. Не повърхностно да се прекрати. Това не е възможно. Това не е възможно. А те просто се опитват изкуствено да възпрат функцията на сетивата. Не. Това не е възможно.