BG/Prabhupada 0668 - Най-малко по два задължителни поста на месец



Lecture on BG 6.16-24 -- Los Angeles, February 17, 1969

И така, тук се намеква, че това тяло е безполезно, което не означава, че не бива да полагаме грижи. Точно както вие се придвижвате от едно място на друго с колата си. Колата, вие не сте тази кола, обаче понеже се налага да използвате колата, за да изпълните работата си, трябва да се грижите и за колата. Но не прекалено, така че да се занимавате само с колата и с нищо друго. Както някой, който е твърде привързан към колата си, я лъска по цял ден, разбирате ли, лъска я. Така че не бива да сме твърде привързани към това тяло. Ала понеже с това тяло трябва да изпълняваме Кришна съзнание, затова следва да го поддържаме в добро състояние. Това се нарича юкта-вайрагя. Не бива да го пренебрегваме. Трябва редовно да се къпем, трябва редовно да приемаме добра храна, Кришна прасадам, да поддържаме ума и тялото здрави. Това е необходимо.

Движението за Кришна съзнание не казва, че изкуствено трябва да се отричате от нещо, всичко това са глупости. И за да компенсираме, ние взимаме някакви наркотици, някакви опияняващи средства, не. Приемайте добра храна. Кришна е дал добра храна. Плодове, зърно, мляко – можете да приготвите стотици хиляди вкусни ястия с тези продукти, и ние го правим. Целта, с която ви каним на пиршествата на любовта е тази: заменете с Кришна прасадам всички глупости, които ядете. Те не са здравословни. Това е здравословна храна. Здравословна храна. Вкусна, здравословна храна. Затова хранете се с Кришна прасадам, с хубав прасадам. Ако езикът ви иска хубави, вкусни ястия, можем да ви осигурим стотици и хиляди такива, поднесени на Кришна. Самоса и онези сладки топчета, расагулла, толкова много неща можем да осигурим. Разбирате ли? Не ви е забранено. Но не приемайте прекалено много. "О, много е вкусно, я да взема цяла дузина расагулли." Не, не го правете. (смее се) Тогава няма да е добре. Това е лакомия. Просто трябва да приемате толкова, че тялото ви да е в добро състояние, това е всичко. Трябва да спите по толкова, че тялото ви да е в добро състояние, това е всичко. Нищо повече. Юктахара вихарася його бхавати сиддхи. Това се нарича юкта. Трябва да се храним само, за да поддържаме здравословно състояние. Трябва да спим само, за да сме здрави.

Но ако можете да ги намалите, това е добре. Обаче не и с риск да се разболеете. Защото в началото сме свикнали да ядем невъздържано, затова не се опитвайте изкуствено да ядете по-малко. Яжте. Но се опитвайте да го сведете до минимум. Колкото може повече… Затова има предписания за постене. Поне два задължителни поста на месец. Има и други дни за пост. Колкото повече съумеете да намалите яденето и спането, толкова по-добро здраве поддържате, особено с духовна цел. Но не по изкуствен начин. Не по изкуствен начин. Ала когато напреднете, по естествен начин няма да го усещате...

Tочно както Рагхунатха даса Госвами. Има примери. Рагхунатха даса Госвами бил син на много богат човек. И напуснал дома. Присъединил се към Бог Чайтаня. А баща му – той му бил единствен син, много любим син. Много добра съпруга. Изоставил всичко. Изоставил значи измъкнал се, без да каже и дума. По един или друг начин напуснал дома. А баща му разбрал, че е отишъл при Бог Чайтаня в Пури. Затова изпратил четирима слуги, понеже бил много богат човек. И четиристотин рупии – преди петстотин години четиристотин рупии са били двадесет пъти повече от сегашната стойност. И отначало той приел: "О, баща ми ги е изпратил, добре." И как изхарчил парите? Той канел всички санняси, в Джаганнатха Пури има много санняси, в ордена на отречението. Всеки месец им поднасял пиршество. След няколко дни Бог Чайтаня запитал Своя секретар, Сварупа Дамодара: "О, напоследък не получавам покани от Рагхунатха. Какво се е случило?" "О, Господарю, той престана да приема пари от баща си." "О, това е много хубаво." Той си казал: "Аз се отрекох от всичко, а пък се наслаждавам на бащините си пари. Това е безсмислица." Той отказал. Помолил човека: "Върви си у дома, не искам пари."

Тогава как живеел? "О, той стои на стъпалата на храма на Джаганнатха и когато свещенослужителите си отиват у дома със своя прасад, му дават нещичко и той е доволен от това." Чайтаня Махапрабху казал: "О, това е добре, много добре." Тогава Чайтаня Махапрабху запитал как стои там. И го видял да стои. След няколко дни Рагхунатха даса Госвами престанал да стои. Тогава Чайтаня Махапрабху попитал Своя секретар: "Не виждам Рагхунатха да стои там. Какво прави той?" "Не, Господарю, той се отказа да стои там, понеже си мислеше: „Ох, вися тук като някоя проститутка, очаквайки някой да дойде и да ми подхвърли нещо… Не, не, не ми харесва това." "О, това е много добре. Тогава как се храни?" "Събира изхвърления ориз от кухнята и това яде." За да насърчи Рагхунатха даса Госвами, един ден Чайтаня Махапрабху отишъл в неговата стая. "Рагхунатха? Научих, че приемаш много хубава храна, а не Ме каниш?" Той не отвърнал нищо. Махапрабху намерил къде държи ориза, взел го и незабавно започнал да го яде. "Господарю, недей да ядеш това, то не е за Теб." "О! Това е Джаганнатха прасадам, как така казваш, че не става?" Само, за да го насърчи. За да не си мисли: "Аз ям тези отпадъци," разбирате ли? Така Рагхунатха даса Госвами намалявал своята храна – в крайна сметка, през ден изяждал по едно парче масло, само толкова. И поднасял по стотици поклони, и мантрувал по много пъти.

Санкхя-пурвака-нама – чували сте това, пеейки песента за Шестимата Госвами. Санкхя-пурвака-нама-гана-натибхих калавасани-критау. Така че има много хубави примери за минимализиране. Минимализиране на всички материални нужди. Докато се стигне до нула. Виждате ли? Но това не е възможно за всеки. Не се опитвайте да имитирате Рагхунатха даса Госвами. Ала понеже били спътници на Бог Чайтаня, всеки един от тях е дал някакъв пример, уникален пример как може да се развива Кришна съзнание. Обаче нашата работа не е да им подражаваме, а да се стремим да ги следваме. Опитвайте се да ги следвате, доколкото е възможно. Не изкуствено. Затова тук е казано: "Човек няма как да стане йоги…" Ако веднага се опитате да станете Рагхунатха даса Госвами чрез имитация, ще се провалите. Какъвто и напредък да сте осъществили, свършено ще е с него. Не. Не така. Яжте. Но не преяждайте. Това е всичко. Да се преяжда не е добре. Яжте. Ако си слон, изяждаш сто кила, но ако си мравка, изяждаш едно зрънце. Недейте да ядете по сто кила, имитирайки слона. Разбирате ли? Бог е дал храна и на слона, и на мравката. Ако си слон, храни се като слон. Но ако си мравка, недей да се храниш като слон, защото ще си навлечеш проблеми.

И така, тук се казва: "Човек няма как да стане йоги, о Арджуна, ако яде твърде много или яде твърде малко." Много добра програма. Недейте да ядете прекалено малко. Яжте колкото ви е нужно. Но не изяждайте повече. По същия начин, недейте и да спите повече. Ако можете… Пазете здравето си, но се стремете да намалявате това. Да речем, спите по десет часа. Но ако мога да съм в добро състояние ако спя по пет часа, защо да спя десет часа? Така че това е процесът. Недейте да правите нищо изкуствено. По отношение на тялото имаме четири нужди. Хранене, спане, съвокупляване и защита. Дефектът на тази съвременна цивилизация е, че те смятат, че ако можем да увеличим процеса на хранене и на спане, това е много хубаво. Ако можем да спим по цял ден и цяла нощ през събота и неделя, о, това е голям келепир и наслаждение, разбирате ли? Такава е цивилизацията. Смятат, че това е възможност да се наслаждаваш на живота, да спиш по тридесет часа на ден. Разбирате ли? Не. Не правете това. Редуцирайте го. Старайте се да го намалявате, но не по изкуствен начин. Продължавай.