BG/Prabhupada 0688 - Обявяване на война срещу илюзорната енергия, мая



Lecture on BG 6.35-45 -- Los Angeles, February 20, 1969

Прабхупада: Що се отнася до практикуването на йога, това е обяснено в разговора между Кришна и Арджуна. Сега, да предположим, че се занимавам с йога - истинска йога, искам да кажа, а не псевдо йога. И ако не мога да я изпълнявам правилно, се провалям. И тогава какъв е резултатът? Да предположим, че изоставя бизнеса си, напусна обичайната си работа и започна да се занимавам с йога. Но по един или друг начин не я завърша, това е провал. И тогава какъв е резултатът? Това е, за което разпитва Арджуна. И за което ще получи отговор от Кришна. Какво е това? Продължавай. "Арджуна каза..."

Предан: "Арджуна казва: "Каква е съдбата на вярващия, който не продължи? Който в началото се захваща с процеса на себепознанието, но по-късно спира поради светския си ум и така не постига съвършенство в мистицизма? (БГ 6.37)" Пояснение: "Пътят... Пътят на себепознанието, или мистицизма, е описан в "Бхагавад-гита". Основният принцип на себепознанието е знанието, че живото същество не е материалното тяло, а се различава от него и щастието му е във вечния живот на блаженство и знание."

Прабхупада: Сега, преди да достигне до идеята за себепознанието, човек трябва да приеме като даденост - това е началото на "Бхагавад-гита", че той не е тялото си. Че живото същество не е материалното си тяло, а се различава от него и щастието му е във вечния живот. Този живот не е вечен. Съвършенството на йога системата се изразява в постигането на вечен, блажен живот в знание. Това е съвършенство. Така че трябва да изпълняваме която и да е йога система с тази цел. А не да посещавам някакъв курс по йога, за да отслабна или да поддържам тялото си много здраво, за да се отдам на сетивно наслаждение. Това не е крайната цел на йога системата. Но хората са обучавани така: "О, ако упражняваш тази йога система..." Може да правите това, ако преминете през цикъл упражнения ще поддържате здраво тялото си. Има толкова много системи за физически упражнения, системата Сандоу, системата за вдигане на тежести, това... Има много програми за спортуване, с тях също тялото се поддържа силно и здраво. Храносмилането им се подобрява и те отслабват. Няма нужда да се упражнява йога с такава цел. Истинската цел е тук - да осъзная, че не съм тялото си. Искам вечно блаженство, искам пълно знание, искам също и вечен живот. Това е крайната цел на йога системата. Продължавай.

Предан: "Те са трансцендентални, отвъд тялото и ума. Себепознанието се постига по пътя на познанието, практикуването на осморния мистицизъм, или с бхакти-йога. Във всеки един от тези процеси човек трябва да осъзнае изначалната позиция на живото същество, неговите отношения с Бога и дейностите, с които може да възстанови загубената си връзка и да постигне най-висшия съвършен стадий на Кришна съзнание. Следвайки който и да е от гореспоменатите три метода, човек със сигурност ще достигне върховната цел рано или късно. Това се потвърждава от Бога във Втора Глава. Дори и малко усилие по трансценденталния път на бхакти-йога, е особено подходящо за тази епоха, понеже това е най-прекият метод за осъзнаване на Бога. За по-сигурно, Арджуна моли Кришна да потвърди предишното си изказване. Човек може искрено да поеме по пътя на себепознанието. Но процесът на развиване на знание и практикуването на осморната йога-система като цяло са много трудни в тази епоха. Ето защо независимо от честното си усилие човек може да се провали по много причини. Най-главната причина е недостатъчна сериозност относно следването на процеса. Да се стремим да следваме трансценденталния път е повече или по-малко обявяване на война на илюзорната енергия."

Прабхупада: Когато приемем който и да е процес за себепознание, това на практика е обявяване на война срещу илюзорната енергия, мая. Така че, когато става дума за мая, или за битка, или война, със сигурност ще има много трудности, създадени от мая. Затова има вероятност от провал, но човек трябва да стане много устойчив. Продължавай.

Предан: "В резултат, когато някой се опитва да се измъкне от ноктите на илюзорната енергия, тя се стреми да го срази с различни изкушения. Обусловената душа по начало е запленена от проявленията на материалната енергия и има голяма вероятност да бъде изкушена отново, докато изпълнява такава трансцендентална практика. Това се нарича йогач чалита-манасах..."

Прабхупада: Чалита-манасах. Чалита-манасах означава отклоняване на ума от практикуването на йога. Йогач чалита-манасах. Йогат означава от йога практиката, а чалита означава отклонение. Манасах означава ум. Йогач чалита-манасах. Така че има голяма вероятност. Всеки има опит. Опитвате се да четете съсредоточено някаква книга, но умът не ви позволява, обезпокоен е. Така че много важен фактор е да се контролира умът. Това е истинската практика. Продължавай.

Предан: "...този, който се е отклонил от трансценденталния път. Арджуна се интересува да разбере какъв е резултатът от отклоняването от пътя на себепознанието."

Прабхупада: Да, това е много важен въпрос. Някой може да започне да практикува който и да е вид йога, или осморната йога система, или гяна-йога системата, която означава философски разсъждения, и бхакти-йога системата, преданото служене. Но, ако не постигне крайната цел на йога системата, какъв е резултатът? Това е много важен въпрос, който поставя Арджуна и Кришна ще отговори. (прекъсване)