BG/Prabhupada 0702 - Аз съм дух, вечен, но сега съм замърсил тази материя, затова страдам



Lecture on BG 6.46-47 -- Los Angeles, February 21, 1969

Прабхупада: Да?

Шилавати: Прабхупада, ти каза, че докато човек се занимава със сексуален живот, той не може да стане йоги.

Прабхупада: Да.

Шилавати: Но онзи ден пък ти възхваляваше семейния живот и каза, назова имената на някои от великите ачарии, които са били семейни и каза...

Прабхупада: Да, това е бхакти-йога. В обикновената йога система, както ще бъде обяснено в тази глава, човек трябва стриктно да следва живот в целомъдрие. Но в бхакти-йога системата цялата идея е, че трябва да насочиш ума си към Кришна. Така че каквато и позиция... Семеен живот не означава да се потопиш в сексуални наслади. Семейният човек може да има съпруга, може да има сексуален живот, но единствено, за да има деца, това е всичко. Да си семеен не означава, че получаваш разрешително за легална проституция. Това не значи семеен. Семейният може да прави секс просто, за да зачене добри деца, това е всичко, не повече. Това е семейният живот; напълно овладян. Семеен не означава, че когато и да разполага с тази машина може да я използва. Не. Семейните, съпруг и съпруга, и двамата Кришна осъзнати, се занимават с това в Кришна съзнание, но само когато искат Кришна осъзнато дете, това е всичко. Това също е доброволен контрацептивен метод. Едно, две или три деца, това е всичко, не повече. Така че семейният живот не означава сексуален живот без никакво ограничение. Но за духовен живот... За онзи, който иска да напредне в духовния живот, независимо дали приема тази бхакти-йога система или ащанга-йога системата, или гяна-йога системата, никога не съществува неограничен секс. Да се занимаваш със секс означава, че ще трябва да се върнеш отново. Ако се стремиш да се наслаждаваш на сетивата, това е материалистичен начин на живот. Материалистичният начин на живот е - получил съм добри сетива, нека се наслаждавам на тези сетива до краен предел. Това е материалистичният начин на живот. Досущ като котки, кучета и свине. Свинете, когато имат сексуален мерак, не ги интересува дали това е майка им, сестра им или каквото и да било. Виждате ли? Това е заявено в "Шримад Бхагаватам": наям дехо деха-бхаджам нрилоке каштан каман архате вид-бхуджам йе (ШБ 5.5.1) Вид-бхуджам. Вид-бхуджам означава, вит значи изпражнение, а бхуджам - който яде. Така че сетивното наслаждение на ядящите изпражнения не е предназначението на тази човешка форма на живот. Ядящите изпражнения са тези свине. Свинското сетивно наслаждение не е предназначено за тази човешка форма на живот. Ограничаване. Затова в човешката форма на живот съществува системата на брака. Защо? Какво е бракът и проституцията? Системата на брака означава контролиран сексуален живот. Системата на брака не означава, че си се сдобил със съпруга и о! - сега без да плащаш нищо ще продължаваш да се занимаваш със сексуален живот. Не, това не е брак. Брак означава да ограничиш своя сексуален живот. Той ще тича да търси сексуален живот тук и там? Не, не можете да правите това. Ето я съпругата ти, и то единствено за да имате дете. Поставено е ограничение.

Има четири неща: локе вяваямиша-мадя-сева нитя хи джантор на хи татра чодана (ШБ 11.5.11) Вявая - сексуален живот и месоядство, амиша. Амиша означава ядене на месо, риба, яйца. А вявая означава секс. Секс и месоядство, невегетарианска диета. Амиша... Мада-сева, опияняване. Нитясу джантух. Всяка обусловена душа има естествена наклонност. Правритти. Но човек трябва да я контролира. Това е човешкият живот. Ако се оставите на вълните на естествената наклонност, това не е човешки живот. Трябва да се въздържате. Целият човешки живот е предназначен, за да се научите на въздържание. Това е човешкият живот. Това е съвършената ведическа цивилизация. Тапо дивям йена шуддхйет саттвам (ШБ 5.5.1) Човек трябва да пречисти своето съществуване. Какво е това съществуване? Аз съм дух, вечно-съществуващ, вечен. Сега съм замърсил тази материя, затова страдам. Затова трябва да я пречистя. Точно както трябва да се избавите от болестно състояние. Когато имате треска взимате лекарство. Край на неограничаваното наслаждение. Лекарят казва: "Не прави това, не прави това, не прави това." По същия начин, тази човешка форма на живот е за да се избавите от това болестно състояние на живот - притежаването на материално тяло. Ако не се въздържаме, тогава къде е лечението? Къде е изцелението? Цялата система е въздържание. Тапо дивям (ШБ 5.5.1) просто да концентрирате дейностите си в аскетизъм, покаяние, за трансцендентална реализация. Това е човешката форма на живот. Но има различни социални подразделения: брахмачари, грихастха, ванапрастха, санняса. Целият процес е с цел ограничаване. Но грихастха, семейният живот, означава даване на малко разрешение за онзи, който е неспособен напълно да се въздържа от сексуален живот. Това е всичко. Грихастха не означава неконтролируем сексуален живот. Ако си мислите, че брачният живот е такъв, това е погрешно разбиране. Нужно е да се контролирате, ако искате да се избавите от това болестно състояние на живот. Не можете да се избавите от болестта и неконтролирано да продължавате да се наслаждавате на сетивата си. Не. Това не е възможно. Яд индрия-притая апноти на садху манйе ята атмано 'ям асанн апи клешада аса дехах (SB 5.5.4) Онези, които неконтролирано се впускат в цивилизацията на сетивното наслаждение... Това не е добре. Защото това пак ще ги доведе към ново приемане на материално тяло. Може да е човешко тяло, или животинско тяло, или каквото и да е тяло. Но ще трябва да приеме тяло. А щом приемете тяло ще трябва да изтърпявате тристранните страдания на тялото. Раждане, смърт, старост, болести. Това са симптоми на тристранните страдания. Така че хората... Човек трябва по научен начин да разбере тези неща, обаче те ги пренебрегват. Затова и продължават страданията. Те нехаят и за страданията. Досущ като животните - те страдат, но не се интересуват от това. Забравят. Така че на практика тази цивилизация на сетивното наслаждение е животинска цивилизация. Малко по-излъскана, това е всичко.