BG/Prabhupada 0796 - Не си мислете, че аз говоря. Аз съм просто инструмент. Истинският говорител е Бог



Lecture on BG 6.1-4 -- New York, September 2, 1966

Така че тук се казва, шри бхагаван увача. Върховната Божествена Личност говори. Той говори означава, че Той говори в пълно знание. Неговото знание е без недостатък. Нашето знание има много, толкова много недостатъци. Ние правим грешки, ние сме в илюзия. Понякога казваме нещо, а в нашето сърце има нещо друго. Това означава, че мамим. И нашият опит е несъвършен, защото сетивата ни са несъвършени. Ето защо не мога нищо да ви кажа. Ако ме попитате: "Свамиджи, тогава какво говорите?" Говоря просто това, което Върховната Божествена Личност е казала. Аз просто повтарям същите думи. Това е всичко. Не мислете, че аз говоря. Аз съм просто инструмент. Истинският говорещ е Върховната Божествена Личност, която е отвън и отвътре. И така, какво казва Той? Той казва, анашритам ...

анашритах карма-пхалам
карям карма кароти ях
са санняси ча йоги ча
на нирагнир на чакриях
(БГ 6.1)

Анашритах. Анашритах означава без подслон. Карма-пхалам. Всички работят, очаквайки някакъв резултат. Каквото и работа да извършвате, очаквате някакъв резултат. Тук Бхагаван казва, Върховната Божествена Личност казва, че "Всеки, който работи без подслон в резултата ..." Той работи. Тогава, ако той не очаква някакъв резултат, защо изобщо работи? Освен ако... Да предположим, че помоля някого, да се труди по този начин. Тогава той ще очаква нещо, някакъв резултат, някакво възнаграждение, някаква отплата или някаква заплата. Това е начинът на работа тук. Но Кршна предписва, че анашритах карма-пхалам: "Този, който работи без никакви очаквания за резултат или награда." Защо работи тогава? Карям. "Това е мой дълг. Това е мой дълг." Не заради резултата, а като дълг. "Длъжен съм да направя това." Карям карма кароти ях. Ако някой работи по такъв начин, са санняси, той в действителност се намира на жизненото стъпало на отречението.

Има четири жизнени стъпала според ведическата култура. Много пъти ви обяснихме за брахмачари, грихастха, ванапрастха и санняси. Брахмачари означава ученически живот, за да бъдат обучени в духовно разбиране, Кршна съзнание, напълно обучени. Такъв ученик се нарича брахмачари. По-късно, след пълното обучение, той приема съпруга, жени се и живее със семейството и децата. Това се нарича грихастха. После, след петдесет години, той оставя децата сами и напуска дома си, придружен от съпругата си, и пътува по светите места. Това се нарича ванапрастха, оттегляне от активния живот. И накрая, той поверява съпругата си на грижите на децата си, порасналите си деца, и остава сам. И това се нарича санняса, или жизненото стъпало на отречението. Така че съществуват тези четири жизнени стъпала.

Сега, Кршна казва, че простото отречение не е всичко. Самото отречение не е всичко. Трябва да има някакъв дълг. Карям. Карям означава "Това е мой дълг." И сега, какво е това задължение? Той се е отказал от семейния живот. Той повече няма притеснението как да поддържа съпругата и децата си. Тогава какъв е дългът му? Това задължение е много отговорно - да работи за Кршна. Карям. Карям означава, че това е истинският дълг. Има два вида задължения в нашия живот. Едното задължение е да се служи на илюзията, а другото задължение е да се служи на реалността. Когато служите на реалността, това се нарича истинска санняса. А когато служим на илюзията, това се нарича мая. Сега, дали ще служа на реалността или ще служа на илюзията, в такава позиция съм, че трябва да служа. Моята позиция не е да стана господар, а да стана слуга. Това е изначалното ми положение.