BG/Prabhupada 1063 - Дари ни облекчение от дейностите и от последиците на всички дела



660219-20 - Lecture BG Introduction - New York

Точно както и в настоящия живот, ние се наслаждаваме на дейностите, на плодовете от нашите дейности. Да речем, че съм бизнесмен и съм работил много усилено, с интелигентност и съм натрупал голяма банкова сметка. Сега съм наслаждаващ се. По същия начин, да речем, че съм започнал своя бизнес с голяма сума пари но не съм успял да го направя успешен. Изгубил съм всичките пари. Тогава съм страдалец. По същия начин, във всяка сфера на живота ние се наслаждаваме на резултатите от своите дела. Това се нарича карма. Та тези неща: ишвара, джива, пракрити, или Върховният Бог, живите същества, материалната природа, вечното време, и нашите различни дейности тези неща са обяснени в "Бхагавад Гита". От тези петте, Богът, живите същества, материалната природа и времето - тези четири неща са вечни. Е, проявлението, проявлението на пракрити може и да е временно, обаче не е неистинско. Някои философи казват, че това проявление на материалната природа е лъжовно, ала според философията на "Бхагавад Гита" или според философията на ваишнавите, те не приемат проявлението на света за неистинско. Те приемат, че проявлението е истинско, обаче е временно. Това е точно както облак доплава в небето и започвае дъждовният сезон, а след дъждовния сезон има толкова много свежа зеленина по полята, можем да видим. И щом дъждовният сезон свърши, облакът изчезва. Като цяло постепенно всичката тази зеленина посърва и земята отново става безплодна. По подобен начин, това материално проявление се случва през известен интервал. Ще разберем това, ще го узнаем от страниците на "Бхагавад Гита". Бхутва бхутва пралаяте (БГ 8.19) Това проявление става прекрасно за известен период, и сетне отново изчезва.

Такива са делата на пракрити. Ала това се случва вечно, затова пракрити е вечна. Тя не е неистинна. Понеже Богът я е приел, мама пракрити, " Моята пракрити." Апареям итас ту виддхи ме пракритим парам (БГ 7.5). Бхинна пракрити, бхинна пракрити, апара пракрити. Тази материална природа е отделена енергия на Върховния Бог, а живите същества също са енергия на Върховния Бог, обаче не са отделени. Те са вечно свързани. И така, Богът, живите същества, природата, материалната природа, и времето всичките са вечни. Обаче последният елемент, карма, не е вечен. Ефектите на карма или дейността може да са много стари. Ние страдаме или се наслаждаваме на резултатите от своите дейности от незапомнени времена, но въпреки това можем да променим резултата от нашата карма, или дейност. Това ще зависи от съвършеното ни познание. Ние несъмнено сме заети с най-различни дейности, обаче не знаем какви постъпки да предприемем, които да ни донесат облекчение от дейностите и от последствията на всички дейности. Това също е обяснено в "Бхагавад Гита".

И така, позицията на Ишвара е върховно съзнание. Позицията на Ишвара, или Върховния Бог, е върховно съзнание. А дживите, или живите същества, понеже са частички от Върховния Бог, също са съзнателни. Живото същество също е съзнателно. Живото същество е описано като пракрити, енергия, и материалната природа също е описана като пракрити, обаче измежду двете, едната пракрити, дживите, те са съзнателни. Другата пракрити не е съзнателна. Това е разликата. Затова джива пракрити е наречена по-висша, защото дживите имат съзнание подобно на Бога. Богът е върховното съзнание. Човек не бива да твърди, че джива, живото същество, също е върховно осъзнато. Не. Едно живо същество не може да бъде върховно осъзнато на никое ниво от съвършенството си. Това е подвеждаща теория. Това е подвеждаща теория. Но то е съзнателно. Това е всичко. Обаче не е върховно съзнателно.