BG/Prabhupada 1068 - Съществуват три вида дейности в съответствие с трите проявления на природата



660219-20 - Lecture BG Introduction - New York

Тъй като Богът е пурнам, или напълно съвършен, не съществува шанс Той да попадне под законите на материалната природа. Затова човек трябва да е достатъчно интелигентен, за да знае, че освен Бог никой не е притежателят на нищо в тази вселена. Това е обяснено в "Бхагавад Гита":

ахам сарвася прабхаво
маттах сарвам правартате
ити матва бхаджанте мам
будха бхава-саманвитах
(БГ 10.8)

Богът е изначалният творец. Той е създателят на Брахма, Той е създателят... Това също е обяснено. Той е създателят на Брахма. В Единадесета Глава Богът е наречен прапитамаха (БГ 11.39) защото Брахма е наречен питамаха, праотец, ала Той е създател и на праотеца. Така че никой не бива да претендира, че е собственик на нищо, а да приема онова, което му е отредил Бог, като своя дажба, за да съществува. Има много примери как трябва да оползотворяваме отреденото ни от Бога. Това също е обяснено в "Бхагавад Гита". Арджуна в началото решил, че няма да се сражава. Това било негово собствено размишление. Арджуна казал на Бога, че за него би било невъзможно да се наслаждава на царството, след като е избил собствените си роднини. И тази гледна точка се дължала на телесното му разбиране. Понеже той считал тялото за самия себе си, а физическите му роднини, братята му, племеннииците му, неговият тъст или дядо му били разширения на неговото тяло, и той възнамерявал по този начин да удовлетвори телесните си изисквания. И всичко това било изговорено от Бога, само за да промени тази гледна точка. И той склонил да действа под напътствието на Бога. И казал: каришйе вачанам тава (БГ 18.73).

Затова в този свят човешките същества не бива да се джафкат като кучета и котки. Те трябва да са достатъчно интелигентни да осъзнаят значимостта на човешкия живот и да откажат да действат като обикновени животни... Едно човешко същество следва да осъзнава целта на човешкия живот. Това напътствие е дадено в цялата ведическа литература, а есенцията е представена в "Бхагавад Гита". Ведическата литература е предназначена за човешките същества, а не за котките и кучетата. Котките и кучетата могат да убиват животни, за да ги изяждат, и в това не може да става и въпрос за грях от тяхна страна. Обаче ако човек убие животно, за да наслади неконтролирания си вкус, той трябва да понесе отговорността за нарушаването на природните закони. И в "Бхагавад Гита" е ясно обяснено, че съществуват три типа дейности в съответствие с различните проявления на природата: дейности в добро, дейности в страст, дейности в невежество. По същия начин, има и три типа храни: храни в добро, храни в страст, храни в невежество. Всички те са ясно описани, и ако правилно прилагаме инструкциите на "Бхагавад Гита" целият ни живот ще се пречисти и в крайна сметка ще успеем да достигнем местоназначението. Яд гатва на нивартанте тад дхама парамам мама (БГ 15.6).

Тази информация е дадена в "Бхагавад Гита", че отвъд материалното небе има друго, духовно небе; то се нарича небето санатана. В това небе, това покрито небе, всичко е временно. То е проявено, остава за известно време, произвежда някои вторични продукти, сетне запада и накрая изчезва. Такъв е законът на този материален свят. Вземете това тяло, вземете един плод или каквото и да било, сътворено тук - то загива накрая. И така, отвъд този временен свят съществува друг свят, за който има информация: парас тасмат ту бхавах анях (БГ 8.20). Има друга природа, която е вечна, санатана, която е вечна. И джива, джива също се описва като санатана. Мамайвамшо джива-бхутах джива-локе санатанах (БГ 15.7). Санатана, санатана означава вечна. И Богът също е описан като санатана в Единадесета Глава. Така че понеже ние имаме съкровена връзка с Бога и всички сме еднакви в качествено отношение... Санатана-дхама, санатана Върховната Личност и санатана живите същества, те са на една и също платформа в качествено отношение. Затова целта на "Бхагавад Гита" е да съживи нашата санатана дейност или санатана, това се нарича санатана-дхарма, вечната дейност на живото същество. Сега ние сме временно заети с различни дейности и всички тези дейности са пречистени. Когато изоставим всички тези временни дейности, сарва-дхарман паритяджя (БГ 18.66), и когато се заемем с дейностите, които желае Върховния Бог, това се нарича нашият чист живот.