CS/Prabhupada 0051 - Tupý mozek nepochopí co je mimo tělo



Interview with Newsweek -- July 14, 1976, New York

Novinář: Myslíte si, že jednoho dne se hnutí pro vědomí Krišny rozšíří k lidem po celém světě?

Prabhupāda: To není možné. Je totiž jen pro tu nejinteligentnější třídu lidí. Toto hnutí je tedy pro ty nejinteligentnější z lidí.

Novinář: Avšak mezi těmito nejinteligentnějšími třídami...

Prabhupāda: Pokud člověk není dost inteligentní, nepatří do..., pak tomu nemůže porozumět. My ani neočekáváme, že každý bude dostatečně inteligentní. Kṛṣṇa ye bhaja se baḍa catura. Pokud člověk nemá dost rozumu, nedokáže se stát vědomým si Krišny, protože je velice složité tomu porozumět. Lidé jsou omámeni tímto tělesným pojetím života. My jdeme dál. Otupené vědomí tedy nedokáže pochopit, co je víc, než toto tělo. Nemůžete tedy očekávat, že všichni porozumí vědomí Krišny. To není možné.

Novinář: Teď se hodně mluví o genetickém zdokonalování lidstva, nebo tedy spíš o pokusech o genetickou dokonalost.

Prabhupāda: Co znamená genetický?

Novinář: No...Jak vysvětlit genetickou dokonalost?

Bali-mardana: Včera jsem se bavili o vědecké disciplíně genetice. Snaží se pochopit tělesné rysz, jak je tělo a mysl zformována, a snaží se to upravit.

Prabhupāda: O tom už jsme...Kde je ta kniha?

Rāmeśvara: Kniha Svarūpy Dāmodary.

Prabhupāda: Ano. Přineste ji.

Rāmeśvara: Jaká byla vaše otázka?

Novinár: Ptal jsem se... Dříve jste zmínili něco o používání nástrojů technologie, a jestli existuje nějaká společnost, kde mají nějaké...

Prabhupāda: Ta kniha tu není? Nikde?

Novinář: Dovolte mi se zeptat jinak. Pokud bude lidstvo díky technologickým prostředkům do nějaké míry vylepšeno, jinymi slovy, když bude průměrný člověk více inteligetnbí, co byste pak považoval za inteligentního člověka...

Prabhupāda: Inteligentní člověk...Pokud dokážete pochopit, že nejste toto tělo - že jste uvnitř toho těla... Tak jako máte na sobě košili. Vy ale nejste ta košile. To může pochopit každý. Vy jste uvnitř té košile. Podobně ten, kdo chápe, že není tímto tělem - že se nachází uvnitř tohoto těla... To může pochopit každý, protože když je tělo mrtvé, jak se liší od živého? Protože ta živá síla už uvnitř těla není, nazýváme to tělo mrtvým.

Novinář: Najdeme ale také mnoho velice inteligentních lidí, kteří nejsou duchovně osvíceni, kteří možná i chápou, že nejsou tělem, nebo aspoň že tělo není vším, že tělo je mrtvé a že existuje něco víc. Proč tito lidé nejsou duchovně probuzeni?

Prabhupāda: Pokud člověk nechápe ani tak jednoduchou věc, jako že není toto tělo, pak není o nic lepší než zvíře. To je první porozuměni na duchovní úrovni. Pokud si myslíte, že jste toto tělo, pak jste ve stejné kategorii jako zvířata.

Rāmeśvara: On se ptal, jestli... Dejme tomu, že někdo věří v život po smrti, a možná podle materiálních měřítek je považován za inteligentního. Proč tedy není automaticky...?

Prabhupāda: Ne, materiální měřítka neukazují inteligenci. Materiální měřítko znamená tělesné pojetí. Já jsem Američan. Já jsem Ind. Já jsem liška. Já jsem pes. Já jsem člověk. To je hmotné pochopení. Duchovní pochopení jde dál, je víc než jen tělesné pojetí. A když se někdo snaží pochopit toto duchovní rozpoznání, pak je inteligentní. Jinak není žádná řeč o inteligenci.

Novinář: Znamená to tedy...

Prabhupāda: Takoví lidé jsou popsáni jako mūḍha. Mūḍha znamená osel. Toto je tedy první pochopení, že se nemáme ztotožňovat s tímto tělem.

Novinář: Jaké pochopení přijde potom...?

Prabhupāda: Tak jako pes. Pes si myslí, že je toto tělo. Když si tedy člověk myslí to samé - že je tímto tělem - pak není o nic lepší, než tento pes.

Novinář: Jaké další pochopení příjde po tomto?

Bali-mardana: Poté, co pochopíte, že nejste toto tělo, co přijde pak?

Prabhupāda: Aha! To je inteligentní dotaz. Pak se člověk musí zajímat o to, že jestliže doteď vše dělal jen v tělesném pojetí života, co by měl tedy opravdu dělat? To byla otázka Sanátany Gósvámáho, ptal se, "Ty jsi mě osvobodil z těchto materiálních povinností. Teď mi tedy prosím pověz, jaká je má pravá povinnost." Z tohot důvodu člověk musí vyhledat duchovního mistra, aby věděl, aby pochopil, jaká je teď jeho povinnost. "Pokud nejsem toto tělo, co mám tedy vlastně dělat? Ve dne v noci jsem totiž neustále zaneprázdněný tímto tělem. Jím, spím, vedu sexuální život, bráním se - toto jsou všechno tělesné nezbytnosti. Jestli nejsem tímto tělem, co je pak má povinnost?" To je inteligence.

Rāmeśvara: Vy jste se tedy ptal, "Co přijde potom, kdy si uvědomíme, že nejsme toto tělo?" Prabhupāda říká, že pak byste měl zjistit, co byste měl dělat, a k tomu potřebujete získat vědomosti od sebeuvědomělé duše neboli duchovního mistra.

Novinář: Duchovní mistr v podobě jeho knih.

Bali-mardana: Osobně nebo...

Puṣṭa Kṛṣṇa: Prabhupāda vysvětloval, že teď v tomto tělesném pojetí máme tolik různých povinností. Pracujeme, vedeme sexuální život, jíme, spíme, obraňujeme se - tolik různých věcí. To vše se pojí k tomuto tělu. Jestliže ale nejsem tímto tělem, jaká je moje pravá povinnost? O co se mám starat? Když tedy toto pochopíme, ta další věc je přijmout pokyny od duchovního mistra, udělat pokrok, a pochopit naše pravé povinnosti. To je velice důležité.

Prabhupāda: Dokonce i k jedení, spaní, sexuálnímu životu a obraně potřebujeme nějaké poznání získané od učitele. Třeba ke stravě použijeme poznání od odborníků ohledně toho, jaký druh potravin bychom měli jíst, jaké druhy vitaminů, jaké druhy...K tomu tedy také potřebujete vzdělání. Ke správnému spánku také potřebujete vzdělání. V tělesném pojetí života tedy také musíte přijímat poznání od druhých. Když se pak dostaneme nad toto tělesné vnímání života - když pochopíme, že nejsme toto tělo, že jsme duchovní duše - musíme podobně také podstoupit výuku a vzdělávat se u odborníka.