HR/Prabhupada 0056 - Šastre spominju dvanaest autoriteta



Lecture on SB 7.6.1 -- Madras, January 2, 1976

śrī-prahrāda uvāca
kaumāra ācaret prājño
dharmān bhāgavatān iha
durlabhaṁ mānuṣaṁ janma
tad apy adhruvam arthadam
(SB 7.6.1)

Ovo je Prahlada Maharaja, jedan od autoriteta o svjesnosti Krišne. Postoji dvanaest autoritativnih osoba spomenutih u svetim spisima:

svayambhūr nāradaḥ śambhuḥ
kumāraḥ kapilo manuḥ
prahlādo janako bhīṣmo
balir vaiyāsakir vayam
(SB 6.3.20)

Ovo je izjava Yamaraje o osobama koje su autoriteti o dharmi. Dharma znači Bhagavata-dharma. Mislim da sam sinoć objasnio, dharma znači bhagavata. Dharmam tu sākṣād bhagavat-praṇītaṁ (SB 6.3.19). Baš kao i naš gospodin Vrhovnog suda daje presudu o zakonu, tako zakon ne može biti proizveden od strane bilo kojeg običnog čovjeka ili bilo kojeg poslovnog čovjeka, ne. Zakon se može stvarati samo od strane države, od strane vlade. Nitko ne može izmisliti. To neće ... Ako u visokom sudu, ako netko moli: "Gospodine, ja imam vlastiti zakon," Gospodin Pravda to neće prihvatiti. Dakle, na sličan način, dharmu ne možeš proizvesti. Ili ste vrlo veliki čovjek, čak i predsjednik Vrhovnog suda, on ne može izmisliti zakon. Zakon dolazi od države. Isto tako, dharma znači Bhagavata-dharme i druge takozvane dharme, one nisu dharme. One neće biti prihvaćene. Točno na isti način, zakon smišljen kod kuće nije prihvaćen. Stoga dharmam tu sākṣād bhagavat-praṇītaṁ (SB 6.3.19).

A što je bhagavat-praṇītaṁ dharma? To je navedeno u Bhagavad-Giti, svi znamo. Krišna je došao. Njegova misija je bila dharma-saṁsthāpanārthāya, za utvrđivanje vjerskih načela ili njihovom ponovnom uspostavljanju. Dharmasya glānir bhavati Bharata. Yadā yadā hi dharmasya glānir bhavati Bharata (BG 4.7). Dakle, ponekad je glāni, odstupanja u prakticiranju načela dharme. U to vrijeme, Krišna dođe. Paritrāṇāya sādhūnāṁ vināśāya ca duṣkṛtām (BG 4.8). Yuge yuge sambhavāmi. Dakle, ova dharma, Krišna nije došao da reorganizira takozvanu dharmu: hindu dharma, muslimanska dharma, krišćanska dharma, budhina dharma. Ne. Prema Šrimad-Bhagavatamu je rečeno dharmaḥ projjhita-kaitavo (SB 1.1.2). Dharma koja je vrsta varajućeg procesa, ta vrsta dharme je projjhita. Prakṛṣṭa-rūpeṇa ujjhita, znači da je izbačen ili izšutiran. Dakle, prava dharma je Bhagavata-dharma. Zato je Prahlada Maharaja rekao: "kaumāra ācaret prājño dharmān bhāgavatān iha" (SB 7.6.1). Zapravo dharma znači Bog, naš odnos s Bogom i djelovanje u skladu s tim odnosom tako da možemo postići krajnji cilj života. To je dharma.