HU/Prabhupada 0056 - A sásztrák tizenkét hiteles személyiséget neveznek meg



Lecture on SB 7.6.1 -- Madras, January 2, 1976

„Aki kellőképpen értelmes, annak emberi testét […] arra kell használnia, hogy minden más elfoglaltságról lemondva az odaadó szolgálat tetteit végezze. Emberi testhez nagyon ritkán jut az élőlény, és annak ellenére, hogy ez éppúgy ideiglenes, mint a többi test, fontos, mert emberi testben odaadó szolgálatot végezhetünk…” (Bhág 7.6.1)

Ezek Prahláda Mahárádzsa szavai. Ő a Krisna-tudatú mozgalom egyik elismert szakértője. A sásztrák tizenkét hiteles személyiséget neveznek meg:

„Az Úr Brahmá, Bhagaván Nárada, az Úr Siva, a négy Kumára, az Úr Kapila, Svájambhuva Manu, Prahláda Mahárádzsa, Dzsanaka Mahárádzsa, Bhísma nagyatya, Bali Mahárádzsa, Sukadéva Gószvámi és én magam…” (Bhág 6.3.20)

Itt Jamarádzsa a dharma (vallásos elvek) hiteles szakértőiről tett említést. A dharma a bhágavata-dharmát jelenti. Szerintem, tegnap este elmagyaráztam, hogy a dharma jelentése: bhágavata. „Az igazi vallásos elveket […] [Isten] mondja ki.” (Bhág 6.3.19) Ahogy a legfelsőbb bíróság elnöke dönt a törvényekről, úgy jogszabályokat sem alkothatnak közemberek vagy üzletemberek. Nem. Jogszabályt csak az állam, a kormány alkothat. Senki más. Az nem lesz… Ha valaki a legfelsőbb bíróságon bejelenti: „Uram, nekem saját törvényem van.”, a bíró nem fogja elfogadni. [NEVETÉS] Hasonlóképp a vallásos elveket sem hozhatod létre. Akármilyen nagy ember is vagy… Még a legfelsőbb bíróság elnöke sem hozhat törvényeket. A törvényeket az állam hozza. Hasonlóképp, a dharma a bhágavata-dharmát jelenti és más, úgynevezett dharmák, azok nem igazi dharmák. Egyik sem elfogadható. Ahogyan az otthon fabrikált törvényed sem elfogadható. Ezért: „Az igazi vallásos elveket […] [Isten] mondja ki.” (Bhág 6.3.19)

És mit jelent az, hogy Isten által kinyilvánított dharma? A válasz a Bhagavad-gítában található, amit mindannyian ismerünk. Krisna eljött. Küldetése a dharma-szanszthápanárthája (Bg. 4.8.), a vallásos elvek lefektetése vagy visszaállítása volt. „Ó, Bhárata leszármazottja! Bárhol legyen a vallás gyakorlása hanyatlóban…” (BG 4.7) Néha felszínre kerülnek a glánik, az eltérések, melyek felváltják a vallásos elveket. És ekkor Krisna alászáll. „A jámborok felszabadítása, a gonoszok megsemmisítése […] végett korszakról korszakra megjelenek Én.” (BG 4.8) Ez a dharma. Krisna nem azért jött el, hogy átalakítsa az úgynevezett dharmákat: hindu dharma, muszlim dharma, keresztény dharma, Buddha dharmája. Nem. A Srímad-Bhágavatam (SB 1.1.2) elutasít minden anyagi célú vallásos tettet: dharmah proddzshita-kaitavó. A dharmát, ami egyfajta csalási folyamat, teljesen el kell vetni (proddzshita). Prakrista-rúpéna uddzshita azt jelenti, hogy eldobott, kitaszított. Tehát az igazi dharma a bhágavata-dharma. Ezért Prahláda Mahárádzsa azt mondta: „Aki kellőképpen értelmes, annak emberi testét […] arra kell használnia, hogy minden más elfoglaltságról lemondva az odaadó szolgálat tetteit végezze.” (Bhág 7.6.1) Dharma tulajdonképpen Istent és Istennel való kapcsolatunkat jelenti, és az ennek a kapcsolatnak megfelelően történő cselekvést, amin keresztül elérhetjük az élet végső célját. Ez a dharma.