HU/Prabhupada 0112 - Gyümölcséről ismerik meg a fát



Television Interview -- July 29, 1971, Gainesville

RIPORTER: Ön 1965-ben érkezett ebbe az országba a lelki tanítómestere utasítására. Mellesleg ki volt az Ön lelki tanítómestere?

PRABHUPÁDA: A lelki tanítómesterem Om Visnupáda Paramahamsza Bhaktisziddhánta Szaraszvati Gószvámi Prabhupáda volt.

RIPORTER: Nos, ahogy korábban beszéltük, ez a tanítványi lánc egészen Krisnáig eredeztethető vissza, igaz? Akkor az Ön lelki tanítómestere eggyel megelőzte Önt a tanítványi láncban?

PRABHUPÁDA: Igen. A tanítványi lánc Krisnától indult, ötezer éve.

RIPORTER: Él még a lelki tanítómestere?

PRABHUPÁDA: Nem. 1936-ban elhunyt.

RIPORTER: Akkor jelenleg Ön a feje ennek a mozgalomnak? Ez így igaz?

PRABHUPÁDA: Sok Istentestvérem van, viszont már a kezdet kezdetén megbíztak engem ezzel a feladattal. Szóval próbálom elégedetté tenni a lelki tanítómesterem. Ez minden.

RIPORTER: Nos, Önt küldték ebbe az országba, az Amerikai Egyesült Államokba. Ez az Ön területe. Ez igaz?

PRABHUPÁDA: Az én területem? A lelki tanítómesterem azt mondta: „Menj és beszélj a filozófiánkról az angolul beszélő nyilvánosságnak.”

RIPORTER: Az angol nyelvű világnak.

PRABHUPÁDA: Igen. És különösen a nyugati világban. Igen. Ezt mondta.

RIPORTER: Amikor eljött ebbe az országba körülbelül 15-16 éve és elindította…

PRABHUPÁDA: Nem, nem 15-16 éve.

RIPORTER: 5-6 évvel ezelőtt. Elnézést kérek. A világ ezen része nem az a hely, ahol hiány van a vallásokból, tudja? Az Amerikai Egyesült Államokban rengeteg vallásunk van és úgy gondolom, hogy itt az emberek azt gondolják magukról – nagy többségben –, hogy ők vallásos emberek, akik hisznek Istenben, akik elkötelezték magukat a vallásos kifejeződés valamelyik formája mellett. Kíváncsi vagyok, hogyan gondolkodott erről? Mit gondol, mit tudna hozzátenni az országban már élő vallásos kifejeződéshez azáltal, hogy idejön és hozzáadja a saját filozófiáját?

PRABHUPÁDA: Igen. Mikor először megérkeztem az Önök országába, egy indiai barátom vendége voltam Butlerben.

RIPORTER: Pennsylvaniában.

PRABHUPÁDA: Pennsylvaniában. Igen. Annak ellenére, hogy ez egy kis megye volt, nagyon megörültem az ottani rengeteg felekezetnek.

RIPORTER: A rengeteg felekezetnek. Igen. Igen.

PRABHUPÁDA: Igen. A rengeteg felekezetnek. És sok felekezetben tartottam beszédet, melyeket a vendéglátóm szervezett. Nem azért jöttem, hogy megdöntsek néhány vallásos intézményt. Nem az volt a célom. Küldetésünk (az Úr Csaitanja küldetése), hogy mindenkit megtanítsunk arra, hogyan szeresse Istent. Ez minden.

RIPORTER: Ha megkérdezhetem, miből gondolta vagy gondolja azt, hogy az Ön által gyakorolt, istenszeretetről szóló tanítás más, vagy netán jobb, mint azok az istenszeretetről szóló oktatások, melyek eddig is folytak ebben az országban, és amelyek már évszázadok óta folynak a nyugati világban?

PRABHUPÁDA: Ez tény. Mert mi az Úr Csaitanja nyomdokait követjük. Úgy tartják Róla… A hiteles védikus irodalom alapján elfogadtuk, hogy Ő Krisna személyesen.

RIPORTER: Ő melyik Úr?

PRABHUPÁDA: Az Úr Csaitanja.

RIPORTER: Ó igen. Ő az, aki ötszáz évvel ezelőtt újra megjelent Indiában?

PRABHUPÁDA: Igen. Szóval Ő Krisna személyesen és azt tanítja, hogyan szeressük Krisnát. Ezért az Ő módszere a leghitelesebb. Mint ahogy Ön a szakértő ebben az intézményben. Ha valaki azt teszi, amit Ön személyesen tanított neki, azt hitelesnek kell elfogadni. Ahogy az Isten-tudatot is, amit Isten tanít személyesen. Ahogy azt Krisna teszi a Bhagavad-gítában, aki Isten. Krisna magáról beszél. Végezetül pedig azt mondja: „Csak hódolj meg Énelőttem. Én gondoskodom rólad.”, de az emberek félreértik. Így Krisna eljött az Úr Csaitanja formájában, hogy megtanítsa az embereket meghódolni. És mivel az Úr Csaitanja nyomdokait követjük, a módszer annyira vonzó, hogy még a külföldiek is, akik sosem hallottak Krisnáról, meghódolnak. A módszer nagyon hatásos. Szóval ez volt a célom. Nem állítjuk, hogy az egyik vallás jobb, mint a másik, vagy a mi módszerünk jobb. Látni akarjuk a végeredményt. A szanszkritban létezik egy kifejezés: phaléna paricsijaté. „Gyümölcséről ismerik meg a fát.”

RIPORTER: Miről ismerik meg…?

PRABHUPÁDA: A gyümölcséről.

RIPORTER: Ó igen.

PRABHUPÁDA: Bárki mondhatja, hogy az ő módszere a legjobb, de ezt az eredmények alapján kell megítélni. A Bhágavata kijelenti, hogy a vallás ezen folyamatát követve elérhetünk az istenszeretet síkjára.