HU/Prabhupada 0177 - A Kṛṣṇa-tudat öröktől fogva létező tény



Lecture on SB 1.15.28 -- Los Angeles, December 6, 1973

Személyes kapcsolatunk van. Azt a szintet, amikor megértjük a személyes kapcsolatunkat Istennel vagy Krisnával, úgy nevezik, hogy szvarúpa-sziddhi, szvarúpa-sziddhi. A szvarúpa-sziddhi a tökéletesség megvalósítását jelenti, szvarúpa-sziddhi. Szúta Gószvámi ezt mondta: szauhárdénátigádhéna / sánta (Bhág. 1.15.28.). Ha két régi barát találkozik, mindketten nagyon boldogok lesznek. Vagy ha az apa találkozik elkóborolt gyermekével, az apa és a fiú is nagyon boldog lesz. Ha a feleség távol van a férjétől, és újból találkoznak, akkor nagyon boldogok lesznek. Így természetes. Ha az úr és szolgája sok-sok év után újból találkoznak, mindketten nagyon boldogok lesznek. Sokféle kapcsolatban lehetünk Krisnával: sánta, dászja, szakhja, vátszalja, mádhurja. Sánta. A sánta jelentése: semleges, egyszerű megértés a Legfelsőbb Úrról. A dászja egy kicsit többet jelent. Mint amikor azt mondjuk: „Isten hatalmas”, tehát sánta az, amikor elismerjük Isten nagyságát. De nem teszünk semmit. Ám ha többet tesztek: „Isten hatalmas, így ha sokféle közösséget szolgálok szeretettel, a barátaimat, a szeretteimet, a macskákat, kutyákat és másokat, akkor miért ne szeressem a Leghatalmasabbat?”, ezt hívják dászjának. Az is nagyon jó, ha csak felismered, hogy Isten hatalmas. Ám ha magadtól tovább lépsz: „Nos, miért ne szolgáljam a Hatalmas Urat?” Mint azok, akik valami hétköznapi munkát végeznek, de a rosszabb helyett egy jobb munkára vágynak. Van munkahelyük, de jobb, ha valaki kormányzati állást kap. Ha megkapja, azt gondolja, nagyon jó. Ugyanígy, ha arra vágyunk, hogy a Hatalmasat szolgáljuk, akkor békés lesz az életünk. Ez a sánta és dászja szolgálat.

Ezután következik a baráti hangulatban végzett szolgálat. Szolgálat. A szolga az ura utasításait követi, de ha személyes kapcsolatba kerül az urával, akkor barátság szövődik közöttük. Magam is ezt láttam Kalkuttában. Dr. Bose legjobb barátja a szolgája volt. Miközben a kocsiban ült, minden gondolatát megosztotta sofőrjével. Így lett a sofőrje Dr. Bose közeli barátja. Oly sok bizalmas beszélgetés a sofőrrel. Így történik. Ha a szolga bizalmas kapcsolatba kerül az urával, az úr elmondja a személyes gondolatait. Megbeszéli vele, hogy mit kellene tenni. Ezt nevezik a barátságnak. Aztán újabb lépés előre… Olyan kapcsolat, mint amilyen az apa vagy az anya és a fiú között van. Ezt hívják vátszaljának. Végül a házastársi szerelem következik. Így hát az egyik vagy másik módon kapcsolatban lehetünk Krisnával. Tiszteletteljes hangulatban, szolgai hangulatban, barátként, szülői szeretetben vagy házastársként. Ezt kell újraélesztenünk. És amint az egyiket újra gyakorolni kezditek, meghitt hangulat, boldogság áraszt el bennünket. Mert a kapcsolat örök. Hasonló a példa, mint… Az ujj boldogtalan, ha el van választva a testtől. De amint csatlakoztatva van hozzá, boldog. Ehhez hasonlóan nekünk is van egy örök kapcsolatunk Krisnával. Most el vagyunk választva Tőle, de amint újra személyesen kapcsolódunk Hozzá, teljesen elégedetté válunk (Bhág. 1.1.11.).

A Krisna-tudat mozgalma ezért mindenki számára kedvező, csak próbáljátok meg helyreállítani az eredeti tudatállapotot. Az már eleve létezik, nitja-sziddha krisna-[bhakti] (Cscs. M.22.107.). A Krisna-tudatunk öröktől fogva létező tény. Különben ti, európai és amerikai fiúk, lányok, akik három-négy évvel ezelőtt még azt sem tudtátok, hogy kicsoda Krisna, miért ragaszkodnátok ennyire Hozzá? Honnan jön ez a ragaszkodás? Ha nem ragaszkodnátok Krisnához, akkor nem áldoznátok fel az értékes időtöket itt a templomban, hogy Krisna dicsőségét hirdessétek. Megszerettétek Krisnát. Máskülönben senki sem annyira ostoba, hogy az idejét vesztegesse. Nem. Hogyan lehetséges ez? Valaki azt mondja, hogy Krisna indiai, Krisna hindu. De miért érdekli Krisna a keresztényeket? Hinduk vagytok talán? Nem. Krisna nem hindu és nem is muszlim vagy keresztény. Krisna, Ő Krisna. És ti Krisna szerves részei vagytok. Az efféle gondolkodás: „Hindu vagyok.”, „Muszlim vagyok.”, „Keresztény vagyok.”, „Amerikai vagyok.”, „Indiai vagyok.” – mind csupán megjelölés. Valójában lélek vagyok, aham brahmászmi (Bg. 7.29.). És Krisna a Legfelsőbb Brahman. „Te vagy az Istenség Legfelsőbb Személyisége, a legvégső hajlék, a legtisztább, az Abszolút Igazság.” (Bg. 10.12.)

Személyes kapcsolatunk van Krisnával. Ez örök tény. Csupán fel kell elevenítenünk. Sravanádi-suddha-csitté karajé udaja (Cscs. M.22.107.). Életre kell keltenünk. Úgy, ahogy egy fiú beleszeret egy lányba, és a lány szerelmes lesz egy fiúba. Ezt természetes. Természetes. Amikor találkoznak, felelevenedik. Nem újdonság. Bennük van. Egy véletlen találkozás vagy más módon, amikor közel kerülnek egymáshoz, a szeretet egyre erősebb lesz. Egyre jobban szeretik egymást. A kapcsolatunk Krisnával szintén természetes. Nem mesterséges. Nitja-sziddha (Cscs. M.22.107.). Nitja-sziddha azt jelenti: örökké létező tény, ami csak el van fedve. El van fedve. Ezt a fedő réteget kell eltávolítani. Így a kapcsolatunk Krisnával azonnal helyreáll, természetes módon. Ez a Krisna-tudat tökéletes szintje.