HU/Prabhupada 0335 - Oktatni kell az embereket, hogy első osztályú jógikká váljanak



Lecture on BG 2.24 -- Hyderabad, November 28, 1972

Egy brāhmaṇa Kṛṣṇához imádkozik: „Kedves Uram, az érzékeim szolgája lettem.” Itt mindenki az érzékei szolgája. Élvezni akarják az érzékeiket. Nem élvezni — hanem szolgálni akarják az érzékeiket. A nyelvem azt mondja, hogy „ Kérlek vigyél el ilyen és olyan étterembe, és adj nekem ilyen és olyan húslevest.” Azonnal megyek. Nem azért, hogy élvezzem hanem azért, hogy teljesítsem a nyelven utasításait. Ezért az úgynevezett élvezet nevében, mindannyian az érzékeink szolgái vagyunk. Szanszkritul úgy hívják go-dāsa. Go azt jelenti, érzékek. Hacsak nem váltok gosvāmīvá, az életetek kárba vész. Gosvāmī. Az érzékeid nem irányíthatnak. Neked kell irányítanod az érzékeidet. Amint a nyelved azt mondja, hogy: „Most elviszel abba az étterembe, vagy azt, hogy adj cigarettát," ha azt mondod, „ Nem. Nincs cigaretta, nincs étterem; csak kṛṣṇa-prasāda,” akkor gosvāmī vagy. Akkor gosvāmī vagy. Ez a sanātana jellemzője. Kṛṣṇa örök szolgái vagyunk. Ezt úgy hívják sanātana-dharma. Ezt leírják a Ajāmila-upākhyānában. Ez az állapot elérhető. Tapasā brahmacaryeṇa śamena damena śaucena tyāgena yamena niyamena (SB 6.1.13.).

Ezért a Védikus írások célja, hogy bemutassa, hogyan szabályozd az érzékeidet. Yoga. Yoga indriya-saṁyama. Ez a jóga. A jóga nem azt jelenti, hogy mutass valami trükköt. Hanem az maga egy első osztályú trükk. Ha gyakorlod a jógát... Láttam már nagyon sok úgynevezett jógit, de még a cigaretta utáni vágyukat sem tudták kontrollálni. Látod. A dohányzik és még sok más dolgot csinál. Még is jógiként tetszeleg. Ez miféle jógi? A jógi olyan személy aki kontrollálni tudja az érzékeit. Śamena damena brahmacaryeṇa. Vannak... A Bhagavad-gītā mindezt elmagyarázza, amiben a jóga rendszert leírják. És ötezer évvel ezelőtt, Arjuna halott a yogáról, az érzékek szabályozásáról. Ő gṛhastha volt és egyben politikus is, mert királyi családból származott. Harcolt a királyság feletti győzelemért. Arjuna őszintén azt mondta, „Kedves Kṛṣṇám az nem lehetséges, hogy jógivá váljak, mert ez nagyon nehéz feladat. Arra kérsz, hogy üljek le egy félreeső helyen, egy szent helyen, és szegezem a tekintetem az orrom hegyére, és olyan sok más dolog van... De ez lehetetlen számomra.” Őszintén elutasította. Így Kṛṣṇa, csak azért, hogy bátorítsa barátait és híveit... Megértette, hogy Arjuna miért vált csalódottá. Őszintén elfogadta, hogy ez nem lehetséges számára. Voltaképpen, ő egy politikus. Hogyan lehetne belőle jógi? De a politikusaink azt hirdetik, hogy gyakorolják a jógát. Milyen jógát? Többek lennének Arjunánál? Ebben az elbukott korban? Ötezer évvel ezelőtt, mennyivel kedvezőbb feltételek voltak. És most, hogy ilyen kedvezőtlenek a feltételek, leromlott körülmények között akarsz úgynevezett jógivá válni? Ez nem lehetséges. Kṛte yad dhyāyato viṣṇum (ŚB 12.3.52.). A jóga azt jelenti, hogy Viṣṇun meditálunk. Ez lehetséges volt a Satya-yugában. Mint Vālmīki. Ő hatvanezer évig meditált és tökéletessé vált. Ki fog hatvan ezer évig élni? Ez tehát nem lehetséges. Ezért Kṛṣṇa, bátorítja őt... Igazából, a jóga célja, ahogy Kṛṣṇa elmagyarázta Arjunának:

yoginām api sarveṣāṁ
mad-gatenāntar-ātmanā
śraddhāvān bhajate yo māṁ
sa me yuktatamo mataḥ
(BG 6.47.)

Kiváló jógi. Ki? Yoginām api sarveṣāṁ mad-gatenāntar-ātmanā. Aki mindig Rám gondol, Kṛṣṇára.

Ez a Kṛṣṇa-tudatos mozgalom arra tanítja az embereket, hogy kiváló jógivá váljanak. És Kṛṣṇára gondoljanak. Hare Kṛṣṇa, Hare Kṛṣṇa, Kṛṣṇa Kṛṣṇa, Hare Hare, Hare Rāma, Hare Rāma, Rāma Rāma, Hare Hare. Ez nem egy hamis dolog. Ez egy valós tény. Jógivá tudsz válni. Brahmanává válhatsz. Brahma-bhūyāya kalpate.

māṁ ca yo 'vyabhicāreṇa
bhakti-yogena sevate
sa guṇān samatītyaitān
brahma-bhūyāya kalpate
(BG 14.26.)

Ha valaki megvalósítottá válik, önmegvalósított személyé, brahma-bhūtává, (ŚB 4.30.20.) brahma-bhūtaḥ prasannātmā (BG 18.54.), akkor mi marad neki? Az élet végső célja, hogy ahaṁ brahmāsmivá válj. A Védikus irodalmak az tanítják nekünk, hogy „Ne gondold, hogy anyag vagy. Brahman vagy.” Kṛṣṇa Para-brahman és mi alárendelt Brahmanok vagyunk. Nitya-kṛṣṇa-dāsa. Szolga Brahmanok vagyunk. Ő a fő Brahman. Így ha ahelyett hogy, megérteném, hogy szolga Brahman vagyok azt gondolom, hogy én vagyok a fő Brahman, az egy másfajta illúzió. Az is illúzió.