HU/Prabhupada 0648 - Mint élőlények, a természetünkből adódóan cselekednünk kell



Lecture on BG 6.2-5 -- Los Angeles, February 14, 1969

Bhakta: „Amikor valaki teljesen az Úr transzcendentális szerető szolgálatával van elfoglalva, akkor önmagában elégedett, és így nem foglalkozik többé az érzékkielégítéssel vagy a gyümölcsöző tettek végzésével. Máskülönben az érzékkielégítésben kell elfoglalva lennie, mivel képtelen valamilyen elfoglaltság nélkül élni.”

Prabhupāda: Igen, ez a lényeg. Kell, hogy legyen valamilyen elfoglaltságunk. Nem tudunk tétlenek lenni. A példa ugyanaz. Nem állíthatod meg a tevékeny gyereket. Mint élőlények, a természetünkből adódóan cselekednünk kell. Lehetetlen, hogy megállítsuk a cselekvésünket. Ahogyan mondják, „A tétlen agy az ördög műhelye.” Ha tehát nincs jó elfoglaltságunk, akkor valamilyen ostoba dologgal foglaljuk el magunkat. Mint a gyerek, ha nincs oktatásban része, akkor elkényeztetett gyerek lesz. Ehhez hasonlóan kétféle teendő van :vagy az anyagi érzékkielégítés, vagy a Kṛṣṇa-tudat, a bhakti-jóga, vagy jóga. Tehát ha nem a jógarendszerben cselekszem, akkor az érzékkielégítésben kell, legyek. És ha az érzékkielégítést végzek, akkor szó sem lehet jógáról. Folytasd!

Bhakta: „A Kṛṣṇa-tudat nélkül az ember mindig egocentrikus vagy másokra kiterjesztett önző cselekedetekre kényszerül. Ám aki Kṛṣṇa-tudatú ember, mindent megtesz Krsna öröméért. így teljesen eltávolodik az érzékkielégítéstől. Aki nem tett szert erre a megvalósításra, az mechanikus módszerrel törekszik arra, hogy megszabaduljon az anyagi vágyaktól, még mielőtt a jóga-létra legfelsőbb fokára fellépne.”

Prabhupāda: Jóga-létra. A jóga-létrát egy létrához lehet hasonlítani. Mint a lépcsők, egy nagy felhőkarcolóban is vannak lépcsők. Mindegyik lépcső egy folyamat. Ez így van. A teljes létrát pedig nevezhetjük jógarendszernek. Lehet, hogy valaki az ötödik szinten tart, más pedig a tizenötödiken, megint más pedig az ötszázadikon, valaki pedig a ház tetején. Habár a teljes létra a jógarendszer, vagy lépcsőház, de aki az ötödik fokon jár, nem lehet egyenlő azzal, aki az ötvenediken van. Vagy azt, aki az ötvenediken van, nem hasonlíthatjuk ahhoz, aki az ötszázadikon tart. Ehhez hasonlóan a Bhagavad-gītāban találhatsz karma-jógát, jñāna-jógát, dhyāna-jógát, bhakti-jógát. Jógaként vannak megnevezve. Mivel a teljes létra kapcsolódik a legfelsőbb emelethez. Tehát minden rendszer Istenhez, Kṛṣṇához kapcsolódik. De ez nem azt jelenti, hogy mindenki a legfelső szinten áll. Az, aki a legfelső szinten van, az Kṛṣṇa-tudatos. Mások, mint az ötödiken, ötvenediken vagy az ötszázadikon lévő személyek. A teljes egészet létrának nevezzük.