HU/Prabhupada 0657 - Ebben a korban az egyetlen félreeső hely a templom



Lecture on BG 6.6-12 -- Los Angeles, February 15, 1969

Bhakta: „A jóga gyakorlásához el kell menni egy félreeső helyre..." (BG 6.11)

Prabhupāda: Ez az előírás a jóga gyakorlásához. A ti országotokban a jóga gyakorlása nagyon népszerű. Sok úgynevezett jóga közösség van. De itt a Legfelsőbb Úr előírása arról, hogy miként kell jógázni. Tovább.

Tamal Krishna: „El kell menni egy félreeső helyre, és a földre kuśa füvet kell teríteni, majd le kell fedni egy szarvasbőrrel és egy puha szövettel. Az ülés ne legyen se túl magas, se túl alacsony, és úgy kell elhelyezni, hogy egy szent helyen álljon. A jóginak fel kell vennie egy szilárd ülőhelyzetet, és gyakorolnia a jógát az elme és az érzékek szabályozásával, és rögzítse az elméjét egy pontra, hogy megtisztítsa a szívét."

Prabhupāda: Az első előírás az hogy hogyan kell ülni, és hogy hol üljön. Ülő testhelyzet. Ki kell választani egy helyet, ahol leülsz és gyakorolod a jógát. Ez az első utasítás. Tovább.

Tamal Krisna: „Magyarázat: A szent hely zarándokhelyet jelent. Indiában a jógik, a transzcendentalisták vagy a bhakták elhagyják az otthonaikat, és szent helyeken laknak, mint például Prayāga, Mathura Vrndavana, Hṛṣīkeśa, Hardwar, és gyakorolják a jógát."

Prabhupāda: Tételezzük fel, hogy találnod kell egy szent helyet. Ebben a korban hány ember áll készen arra, hogy találjon egy szent helyet? A megélhetése érdekében egy zsúfolt városban lakik. Hol jöhet itt szóba egy szent hely? Tehát ha nem talál egy szent helyet, akkor hogyan tudna jógázni? Ez az első utasítás. Ezért itt ez a bhakti-yoga rendszer, a szent hely ez a templom. Itt élsz, ez nirguṇa, vagyis transzcendentális. A védikus megállapítás az, hogy a város a szenvedély helye. És az erdő az a jóság helye. És a templom pedig transzcendentális. Ha egy nagyvárosban vagy egy kisebb városban laksz, az a szenvedély helye, és ha nem akarsz a szenvedély helyén lakni, akkor menj ki az erdőbe. Az a jóság helye. De a templom, az Isten temploma túl van a szenvedélyen és a jóságon. Tehát ebben a korban az egyetlen félreeső hely a templom. Nem tudsz kimenni az erdőbe egy szent helyre. Ez lehetetlen. És ha gyakorolod is a jógát egy úgynevezett jógacsoportban, és mindenféle értelmetlen dologban merülsz el, akkor az nem jóga gyakorlat. Itt van az utasítás arról, hogy miként kell végezni a jógát. Menjünk tovább. Igen.

Tamal Krisna: „A Bṛhan-Nāradīya Purāṇa ezért azt mondja, hogy a Kali-yugában, a jelenlegi yugában vagy korszakban, amikor az emberek általában rövid életűek, lassúak a lelki megvalósításban, és mindig megzavarják őket a különféle aggodalmak, az Úr szent nevének zengése a lelki megvalósítás legjobb eszköze. A viszályok ás képmutatás jelen korában az egyetlen eszköz a felszabaduláshoz az Úr Szent nevének éneklése. Nincs más út a sikerhez."

Prabhupāda: Igen. Ez az utasitás van a Bṛhan-Nāradīya Purāṇában.

harer nāma harer nāma harer nāmaiva kevalam
kalau nāsty eva nāsty eva nāsty eva gatir anyathā
(CC Adi 17.21)

Harer nāma, egyszerűen énekelni az Úr szent nevét. Ez az önmegvalósítás, a koncentráció vagy a meditáció egyetlen folyamata. És nincs más alternatíva, nincs más alternatíva, nincs más alternatíva. Más gyakorlatokkal ez nem valósítható meg. És ez olyan szép folyamat, hogy még a gyermekek is részt vehetnek benne. Ez egyetemes. (Vége)