HU/Prabhupada 0675 - Egy bhakta a kegy óceánja, és szét akarja osztani ezt a kegyet



Lecture on BG 6.25-29 -- Los Angeles, February 18, 1969

Prabhupāda: Százötvenhatodik oldal.

Viṣṇujana: „Az ember teljes meggyőződéssel, értelme segítségével fokozatosan, lépésről lépésre szilárduljon meg a transzban, s így elméjét rögzítse egyedül az önvalóra. Semmi másra ne gondoljon.” (BG 6.25)

Prabhupāda: Igen. Az önvaló... Az elmét az önvalóra kell rögzíteni. Mi önvaló vagyunk, és Kṛṣṇa is önvaló. Tehát, mint amikor a tekinteteteket a Napra szegezitek, akkor láthatjátok a Napot, és saját magatokat is. Olykor koromsötétben még önmagunkat sem látjuk. Ezt tapasztaltátok. Tehát vaksötétben nem látom a testem. Habár a test velem van, én vagyok a test, vagy vagyok, ami vagyok, nem látom önmagam. Ezt már tapasztaltátok. Ha napfényben vagytok, akkor látjátok a Napot, ahogyan magatokat is. Ugye? Ezért az önvalót látni azt jelenti, hogy először is látjuk a Legfelsőbb Önvalót. A Legfelsőbb Önvaló pedig Kṛṣṇa. A Védákban, a Kaṭhopaniṣad áll, hogy nityo nityānāṁ cetanaś cetanānām (Kaṭha Upaniṣad 2.2.13.) A Legfelsőbb Való minden örök közül a legfőbb. Ő minden élőlény közül a legfőbb élőlény. Tehát ez a Kṛṣṇa-tudatos mozgalom azt jelenti, hogy elhelyezkedni az önvalóban. A példa ugyanaz. Ha az elméd Kṛṣṇára rögzíted, akkor bármire képes vagy azt rögzíteni. A példa megint, ha törődsz a gyomroddal, akkor az összes többi testrésszel törődsz. Ha a gyomrodat jó, tápláló étellel látod el, akkor az megszabadul minden zavartól, és így egészséges lehetsz. Ha tehát a fa gyökerét öntözöd, akkor automatikusan minden ággal, levéllel, virággal, rüggyel, mindennel törődsz.

Tehát ha Kṛṣṇával törődtök, akkor azzal mindenkinek a legjobb szolgálatot végzitek. Automatikusan. Ezek a fiúk a kīrtana csapattal mennek. Mivel Kṛṣṇa-tudatosak, nem ülnek tétlenül ebben a templomban. Kimennek és hirdetik ezt a filozófiát, tehát így mások is a javukra fordíthatják. Egy Kṛṣṇa-tudatos személy nem ül tétlenül. Azt gondolja, hogy egy ilyen szép életfilozófiát terjeszteni kell. Ez a missziója. Egy jógi lehet, hogy elégedett a saját felemelkedésével. Egy magányos helyen ül és a jógát gyakorolja, a transzcendentális életbe emelve önmagát. Ez a saját dolga. De egy bhakta nem elégedett csak a saját személyes felemelkedésével. Hódolatunkat ajánljuk a Vaiṣṇaváknak,

vāñchā-kalpatarubhyaś ca
kṛpā-sindhubhya eva ca
patitānāṁ pāvanebhyo
vaiṣṇavebhyo namo namaḥ.

Az a Vaiṣṇava, az a bhakta, aki nagyon könyörületes a feltételekhez kötött lelkekhez. Kṛpā-sindhubhya eva ca. A kṛpā kegyet, a sindhu pedig óceánt jelent. Egy bhakta a kegy óceánja. Szét akarja osztani a kegyet.

Ahogyan az Úr Jézus Krisztus is, Ő Isten-tudatos volt, Kṛṣṇa-tudatos, de nem volt elégedett Önmagában. Ha egyedül folytatta volna az Isten-tudatot, akkor nem feszítették volna keresztre. De nem. Másokkal is akart törődni, hogy mások is Isten-tudatosak legyenek. Másoknak is Kṛṣṇa-tudatosnak kell lenniük. A király megtiltotta Neki, hogy ezt tegye. Ő az élete kockáztatásával is így cselekedett. Ez egy bhakta természete. Ezért az Úr legkedvesebb bhaktája a prédikáló bhakta. Ez a Bhagavad-gītāban áll. Kimennek, prédikálnak, ellenkező dolgokkal találkoznak. Időnként legyőzik őket, időnként csalódnak, időnként képesek meggyőzni másokat, különböző emberek vannak. Nem úgy van, hogy minden bhakta jól képesített. Három különböző szintű bhakta létezik. De az az igyekezet, hogy „Mennem kell és prédikálnom kell a Kṛṣṇa-tudatot!” - ez az Úrnak végzett legjobb szolgálat. Mivel megpróbálják az embereket, a velük szemben állókat is, az önmegvalósítás legmagasabb szintjére emelni.

Az tehát, aki látta, aki az önmegvalósítás transzában van, nem képes tétlenül ülni. Ki kell mennie. Mint ahogyan Rāmānujācārya. Ő a nyilvánosságnak mondta el a mantrát. A lelki tanítómestere azt mondta, ez a mantra... Ahogyan Maharishi is eljött az országotokba. Ő valamilyen magánjellegű mantrát akart adni. Ha egy mantra valamilyen erővel bír, akkor miért kell magánjellegűnek maradnia? Ha valamelyik mantra rendelkezik bármilyen erővel, akkor miért ne lehetne nyilvánosan elmondani, hogy így mindenki hasznára váljon? Ez a valóság. Ez csalás, értitek? Itt nincs csaló folyamat. Azt mondjuk, ez a mahā-mantra képes megmenteni téged, és nyilvánosan terjesztjük, nem... Ingyen, bármiféle díj nélkül. De az emberek olyan ostobák, hogy nem készek elfogadni. Azután a Maharishi-féle mantra után ácsingóznak. Fizess harmincöt dollárt, és adok valamilyen személyes mantrát, értitek? Tehát az emberek azt akarják, hogy valaki becsapja őket. És itt a Hare Kṛṣṇa mantra, ezek az emberek ingyen hirdetik, elmondják az utcán, a parkokban, mindenhol, hogy „Gyerünk, fogadd el!” De a válasz csak az, hogy „Ó, ez nem jó!” Ez māyā, ezt nevezik illúziónak. Ez māyā varázslata. És ha valami árat kérsz, ha blöffölsz, ha csalsz, akkor az emberek követni fognak.

Sacha bole tomare lata juta jagat harai, dhana kali-yuga dukha lalge haspai Ez egy hindi vers, amit egy bhakta írt, arról, hogy a Kali-yuga annyira gyalázatos, hogy ha az igazat mondod, akkor az emberek vesszővel jönnek, hogy megverjenek. De ha csaló vagy, ha rászeded őket, akkor megzavarodnak, és ezt tetszeni fog nekik. Ha azt mondom, hogy én vagyok Isten, akkor az emberek majd azt mondják, „Ó, itt van Swamiji, Ő Isten!” Nem fogják megkérdezni, hogy „Hogyan váltál Istenné? Mik Isten jellemzői? Mindezekkel rendelkezel?” Senki nem fogja megkérdezni. Ezek a dolgok történnek, anélkül, ha valaki nem szilárd az önvalóban, anélkül, hogy valaki nem érti, mi a valódi én, anélkül, ha valaki nem érti, mi a Felsőlélek. A jóga tehát azt jelenti, hogy megérteni azt az önmegvalósítási folyamatot. Ez a jóga. Folytasd!