HU/Prabhupada 0686 - Az ember nem képes feltartóztatni a süvöltő szelet, s a féktelen elme megállítása még ennél is nehezebb



Lecture on BG 6.30-34 -- Los Angeles, February 19, 1969

Viṣṇujana: Harmincnegyedik vers: „Óh, Kṛṣṇa, én úgy látom, hogy könnyebb megállítani a szelet, mint szabályozni az elmét, amely nyugtalan, fegyelmezetlen, csökönyös és hihetetlenül erős.” (BG 6.34)

Prabhupāda: Igen. Még ha tudod is kontrollálni a szelet... De ez lehetetlen, senki nem képes erre. De ha mégis, fogadjuk el, hogy elméletileg tudod irányítani a szelet, de az elmét akkor sem. Ez igen nehéz dolog. Az elme annyira csapongó és féktelen. Folytasd!

Viṣṇujana: Magyarázat: „Az elme olyannyira erős és csökönyös, hogy néha legyőzi az értelmet, noha valójában az alárendeltje. Kétségtelen, hogy annak az embernek, akinek a mindennapi életben oly sok támadással kell szembenéznie, nagyon nehéz uralkodnia az elméjén. Látszólag viselkedhet az ember egyformán a baráttal és az ellenséggel, erre azonban hosszú távon egyetlen világi ember sem alkalmas, mert ez nehezebb, mint megfékezni a száguldó szelet. A védikus irodalom így ír ezzel kapcsolatban: »Az egyéni lélek az anyagi test szekerének utasa, az értelem pedig a hajtó. Az elme a gyeplő, az érzékek pedig a lovak. Ily módon örvend vagy szenved a lélek az elme és az érzékek társaságában - ez a nagy gondolkodók megértése.« Valójában az értelemnek kellene irányítania az elmét, ám az elme olyannyira erős és csökönyös, hogy gyakran felülkerekedik az ember értelmén, éppen úgy, mint ahogyan egy heveny fertőzés is erősebb lehet az orvosság hatásánál. Az ilyen erős elmét a jóga gyakorlásával kellene megfékezni, ám egy Arjunához hasonló világi ember számára az efféle folyamat nem megvalósítható. Mit mondhatnánk akkor a modern ember esetében? A versben említett hasonlat nagyon helyénvaló: az ember nem képes feltartóztatni a süvöltő szelet, s a féktelen elme megállítása még ennél is nehezebb.”

Prabhupāda: Ezért ez a folyamat, a Hare Kṛṣṇa éneklése azonnal elfogja az elmét. Egyszerűen ha csak énekled, hogy „Kṛṣṇa”, és hallod, akkor az elméd azonnal Kṛṣṇára fog fókuszálni. Ez azt jelenti, hogy a jógarendszert azonnal elérted. Mivel a teljes jógarendszer az elme Viṣṇura történő összpontosítását jelenti. A Viṣṇu forma kiterjedésének eredeti személyisége pedig Kṛṣṇa. Kṛṣṇa épp olyan, mint itt ez a lámpa. Most ebből a lámpából, erről a gyertyáról meggyújthatsz egy másikat. Majd még egyet, és még egyet, és még egyet, több ezer gyertyát is meggyújthatsz. Mindegyik gyertya ugyanolyan erős lesz, mint az eredeti. Efelől semmi kétség. De a legelsőt kell az eredeti gyertyának elfogadni. Ehhez hasonlóan Kṛṣṇa is kiterjed millió Viṣṇu formává. Mindegyik Viṣṇu forma ugyanolyan jó, mint Kṛṣṇa, de Kṛṣṇa az eredeti gyertya, mivel Belőle árad ki minden. Tehát aki valahogyan Kṛṣṇára koncentrálta az elméjét, ő már elérte a jóga tökéletességét. Ez a Kṛṣṇa-tudatú mozgalom lényege. Folytasd! (vége)