HU/Prabhupada 0901 - Ha nem vagyok irigy, akkor a lelki világban vagyok. Bárki kipróbálhatja!



730415 - Lecture SB 01.08.23 - Los Angeles

Ha nem vagyok irigy, akkor a lelki világban vagyok. Bárki kipróbálhatja! Jelen pillanatban tehát szennyezettek az érzékeink. Azt gondoljuk, hogy „Amerikai vagyok, tehát az érzékeimet az országom, a közösség, a nemzet szolgálatában kell használnom.” Nagy-nagy vezetők, sok nagy-nagy dolog. A valódi elképzelés az, hogy „Én amerikai vagyok, tehát az érzékeim amerikai érzékek. Tehát azokat Amerikáért kell használnom!” Ehhez hasonlóan gondolkodnak az indiaiak és mások is. De egyikük sem tudja, hogy azok az érzékek Kṛṣṇához tartoznak. Ez a tudatlanság. Nincs intelligenciájuk! Azt gondolják, hogy egyelőre az érzékek, upādhi, megjelöltek... Amerikai érzékek, indiai érzékek, afrikai érzékek. Nem. Ezt nevezik māyānak. Be vannak fedve. Ezért a bhakti azt jelenti, hogy sarvopādhi-vinirmuktam (CC Madhya 19.170) Amikor az érzékeid megtisztulnak mindezektől a megjelölésektől, az a bhakti kezdete. Ha azt gondolom, hogy „Amerikai vagyok. Miért kellene elfogadnom a Kṛṣṇa-tudatot? Ez egy hindu Isten,” az ostobaság. Ha az gondolod, hogy „Mohamedán vagyok,” „Keresztény vagyok,” akkor elvesztél. De ha megtisztítjuk az érzékeket, és azt gondoljuk, hogy „Lélek vagyok. A Legfelsőbb Lélek pedig Kṛṣṇa. Én Kṛṣṇa szerves része vagyok, ezért a kötelességem szolgálni Kṛṣṇát,” akkor azonnal szabadok lesztek. Azonnal! Ekkor már nem vagytok többé amerikaiak, indiaiak vagy afrikaiak, vagy ilyenek és olyanok. Kṛṣṇaizálva lettetek, Kṛṣṇa-tudatosak vagytok. Ezt akarjuk!

Ezért mondja Kuntīdevī, hogy „Hṛṣīkeśa, kedves Kṛṣṇám, Te vagy az érzékek mestere, és mi az érzékkielégítés miatt estünk ebbe az anyagi, feltételekhez kötött életbe a különböző életformákba.” Szenvedünk, olyan mértékben szenvedünk, még akkor is, ha valaki Kṛṣṇa anyja lesz... Mivel ez az anyagi világ, neki is szenvednie kell. Másokról mit is mondhatnánk? Devakī olyan fejlett, hogy ő lett Kṛṣṇa anyja, de még így is voltak nehézségei. És ki okozta ezeket a nehézségeket? A bátyja, Kaṁsa. Ilyen ez a világ. Próbáljátok megérteni! Még ha Kṛṣṇa anyja is lesztek, és még a bátyátok, aki a legközelebbi rokon. A világ olyan irigy, hogy ha valakinek a személyes érdekét megsérted, akkor mindenki kész, hogy szenvedést okozzon neked. Ilyen a világ! Mindenki. Még ha a bátyád, még ha az apád, akkor is. Mit mondhatnánk másokról? Khalena. A khala azt jelenti, hogy irigy. Ez az anyagi világ irigy. Én irigy vagyok rád, te irigykedsz rám. Ez a dolgunk. Ez a dolgunk.

Ezért ez a Kṛṣṇa-tudatú mozgalom az olyan személyeknek van, akik nem irigyek, akik többé nem irigyek. Ők a tökéletes személyek. Dharmaḥ projjhita-kaitavo 'tra paramo nirmatsarāṇāṁ satāṁ vāstavaṁ vastu vedyam atra (SB 1.1.2) Azok, akik féltékenyek és irigyek, ők ebben az anyagi világban vannak. És azok, akik nem irigyek, ők a lelki világban! Ez egyszerű. Tegyetek magatokkal próbát, hogy „Vajon féltékeny vagyok, irigy vagyok a társaimra, a barátaimra, bárkire?” Akkor az anyagi világban vagyok. És ha nem vagyok irigy, akkor a lelki világban vagyok. Bárki kipróbálhatja. Nem kérdés, hogy vajon lelkileg fejlett vagyok-e vagy sem. Tegyetek magatokon próbát! Bhaktiḥ pareśānubhavo viraktir anyatra syāt (SB 11.2.42) Pont úgy, mint amikor esztek, megértitek, hogy elégedettek vagytok-e, kielégült-e az éhségetek. Nem kell, hogy ezt mások bizonyítsák. Ehhez hasonlóan ha próbát tesztek magatokkal, vajon féltékenyek, irigyek vagytok-e, akkor az anyagi világban vagytok. És ha nem vagytok féltékenyek, nem vagytok irigyek, akkor a lelki világban. Ha nem vagytok irigyek, akkor nagyon szépen szolgálhatjátok Kṛṣṇát. Mert a féltékenység, az irigység azzal kezdődik, hogy Kṛṣṇára vagyunk irigyek. Mint ahogy a māyāvādīk gondolják, hogy „Miért kell Kṛṣṇának Istennek lennie? Én, én is Isten vagyok. Én is!”