HU/Prabhupada 0930 - Szabadulj ki az anyagi feltételek közül, ekkor lesz valódi, örök életed



730423 - Lecture SB 01.08.31 - Los Angeles

Nem a mi dolgunk, hogy kritizáljunk, de a Kali-yuga tünetei igen-igen súlyosak, és csak egyre és egyre fokozódnak. Mindössze ötezer év telt el a Kali-yugából, és a Kali-yuga hossza négyszáz-négyszázharminckétezer év, amiből ötezer telt el. És ötezer év elteltével olyan sok nehézséget látunk, s ahogy a Kali-yuga halad előre, egyre nehezebb és nehezebb napok jönnek. A legjobb tehát befejezni a Kṛṣṇa-tudatos dolgunkat, és visszamenni haza, vissza Istenhez! Ez fog megmenteni benneteket. Máskülönben ha visszajövünk, nehézségek, nehéz napok várnak. Többet és többet kell szenvednünk.

Kṛṣṇa itt Ajaként van jellemezve. Ajo 'pi sann avyayātmā bhūtānām īśvaro 'pi san. A Bhagavad-gītāban az áll, hogy Ajo 'pi. „Én megszületetlen vagyok.” Igen. Kṛṣṇa megszületetlen. És mi is megszületetlenek vagyunk. De az a különbség, hogy mi belebonyolódtunk ebbe az anyagi testbe. Ezért képtelenek vagyunk fenntartani a helyzetünket, mint megszületetlen. Meg kell születnünk, majd egyik testből a másikba vándorolni, és nincs garancia, hogy milyen test lesz a következő, amit kapunk. De el kell fogadnunk.

Mint ahogyan ebben az életünkben fogadjuk el egyik testet a másik után. A gyerek feladja a gyerektestet, elfogadja az ifjúkori testet. A fiú felnő, feladja az ifjúkori testet és elfogadja a fiatalkori testet. Ehhez hasonlóan ez a test megöregszik, ekkor feladjuk, s az a természetes következtetés, hogy el kell fogadnom egy másik testet. Ismét gyerektest. Mint ahogyan az évszakok változnak. A nyár után jön a tavasz, vagyis a tavasz után a nyár, a nyár után az ősz, majd az ősz után a tél. Vagy mint a nappal után éjszaka lesz, ami után nappal. Ahogyan ezek forognak, egyik a másik után, ehhez hasonlóan cseréljük egyik testet a másik után. A természetes következtetés pedig az, hogy ezután egy másik testet fogok kapni. Bhūtvā bhūtvā pralīyate (BG 8.19).

Ez igen logikus, és a śāstra is alátámasztja, s a legmagasabb autoritás, Kṛṣṇa is ezt mondta. Miért ne kellene elfogadnod egy másik testet? Ha ezt nem fogadod el, az ostobaság! Ha azt gondolod, hogy nincs élet a halál után, az ostobaság. Van élet a halál után. Mivel időtlen idők óta egyik testet a másik után fogadjuk el, ezért nem vagyunk képesek azt gondolni, hogy létezik örök élet. A számunkra ez nehéz.

Pont, mint egy beteg embernek. Fekszik az ágyon, ott is eszik, székel és vizel, mozdulni sem tud, és nagyon keserű gyógyszereket kell szednie. Rengeteg kényelmetlenség. Csak ott fekszik, s azon gondolkodik, hogy öngyilkos lesz. „Ó, annyira elviselhetetlen az életem! Hadd legyek öngyilkos!” Ebben a reménytelen helyzetben időnként az üresség vagy az imperszonalista filozófiát kezdik követni. Tegyünk mindent nullává. Mivel ez az élet annyi nehézséggel jár, van, hogy öngyilkosok lesznek, hogy kikerüljenek belőle, úgy értem, az anyagi létezés fáradságos életéből. Az üresség és az imperszonalizmus filozófiája tehát ilyen. Úgy értem, hogy irtóznak attól, hogy újra egy másik életre, ismét enni kell, dolgozni, gondoljanak. Mivel az evésre és az alvásra gondolni azt jelenti, hogy ezeket az ágyon fekve tenni. Ez minden. És a szenvedés. Nem tudnak máshogy gondolkodni. Csak negatív módon, tegyünk mindent nullává. Ez az üresség filozófiája. De valójában nem ez a helyzet. A helyzet az, hogy bajban vagy az anyagi feltételek miatt. Szabadulj ki az anyagi feltételek közül, ekkor lesz valódi, örök életed!