HU/Prabhupada 0952 - Az Isten-tudat jele az, hogy az ember idegenkedik az anyagi tettektől



740700 - Garden Conversation - New Vrindaban, USA

Vendég: Nem gondolom, hogy aggódnunk kellene a tanítványai miatt, akik most a bíróságon vannak, ugye? Nem kell aggódnunk emiatt. Itt nagyon kedves szimpatizánsok vannak.

Prabhupāda: Igen.

Vendég: Ez a közösség egy kedves közösség.

Prabhupāda: Igen.

Vendég: Jó emberek.

Prabhupāda: Egy bírónak, vagy egy ügyvédnek már van diplomája. Ha ügyvéd, akkor azt úgy értelmezhetjük, hogy letette az egyetemi vizsgáit. Ehhez hasonlóan, ha valaki vaiṣṇava, azt úgy értelmezhetjük, hogy már brāhmaṇává vált. Ez világos? Miért adjuk a szent zsinórt? Ez azt jelenti, hogy megvannak a brahminikus sztenderdek. Anélkül, hogy valaki brāhmaṇává válna, nem lehet vaiṣṇava. Ugyanúgy, ahogy anélkül, hogy valaki diplomát szerezne, nem lehet ügyvéd. Tehát ha valaki ügyvéd, akkor az egyetemen már diplomát szerzett, s ehhez hasonlóan ha valaki vaiṣṇava, akkor már brāhmaṇa avatást kapott.

Bhakta: Ezért a vaiṣṇavák mind mentesek kell, hogy legyenek a szenvedély és tudatlanság szennyezettségétől. Ezért azon a szinten kell lenniük...

Prabhupāda: Igen, a vaiṣṇava azt jelenti, a bhakti azt jelenti, bhaktiḥ pareśānubhavo viraktir anyatra syat (SB 11.2.42). A bhakti az Isten-tudat megvalósítását jelenti. És az Isten-tudat jele az, hogy az ember minden anyagi tevékenységtől idegenkedik. Ezek őt nem érdeklik.

Bhakta: Tehát akkor a brāhmaṇát nem érdekli, bocsánat, a vaiṣṇavát nem érdekli, hogy brāhmaṇa, kṣatriya, vaiśya vagy śūdra, csak elfogad egy foglalkozást...

Prabhupāda: Valójában a legtökéletesebb helyzetben van. Érdek nélkül cselekszik. De addig amíg nem ilyen tökéletes, addig van érdeke. Ezért ezt az érdeklődést alá kell támasztani, vagy hogy is mondják, hozzá kell igazítani a brahminikus, a kṣatriya... ...mert abban az időben az emberek annyira romlottak voltak, hogy nem voltak képesek megérteni Istent. Ezért azt mondta: „Először is legyenek bűntelenek. Aztán eljön a nap, amikor megértik, ki Isten. Az Úr Jézus is azt mondta: „Ne ölj!" Tehát abban az időben az emberek gyilkosok voltak. Máskülönben nem mondta volna, hogy „Ne ölj!" Miért ez az első parancsolat? Mert sok volt a gyilkos. Nem volt túl jó a társadalom. Ha egy társadalomban állandóan gyilkolnak, ölnek, az egy jó társadalom? Ezért tehát először azt kérte, hogy ne öljenek, először legyenek bűntelenek, aztán meg fogják érteni Istent. A Bhagavad-gitā ezt megerősíti: yeṣāṁ tv anta-gataṁ pāpaṁ (BG 7.28). Aki teljesen bűntelenné vált. Tehát az Isten-tudat azoknak való, akik bűntelenek. Nem lehetsz egyszerre Isten-tudatos és bűnös is. Ez csalás. Egy Isten-tudatos ember azt jelenti, hogy bűntelen. Nem állhat bíróság előtt bűnös cselekedetek miatt. Ez az Isten-tudat. Nem lehetsz egyszerre Isten-tudatos és bűnös. Ez nem lehetséges. Tehát a saját tetteit megítélve bárki megértheti, hogy Isten-tudatos e vagy sem. Nincs szükség külső igazolásra. Hogy követem-e a négy szabályozó elvet; nincs tiltott nemi élet, nincs húsevés, nincs szerencsejáték és nincs kábító és ... Ha valaki őszinte, meg tudja ítélni, hogy ezen a szinten van-e vagy sem. Mint amikor éhes vagy és eszel valamit, akkor elégedettséget és erőt érzel. Nincs szükség külső igazolásra. Ehhez hasonlóan az Isten-tudat azt jelenti, hogy vajon megszabadultál-e minden bűnös cselekedetedtől. Akkor Isten-tudatossá válsz. Egy Isten-tudatos személy nem hajlik semmilyen bűnös cselekedetre.