HU/Prabhupada 0955 - Az élőlények többsége a lelki világban van. Csak néhányan esnek le



750623 - Conversation - Los Angeles

Dr. Mize: Az összes lélek, akik a lelki égben voltak, egyszerre esnek le vagy különböző időben, vagy vannak még olyan lelkek, akik jók, nem bolondok, akik nem esnek le?

Prabhupāda: Nem, vannak... A többség, kilencven százalék mindig jó. Ők sosem esnek le.

Dr. Mize: Tehát mi a tíz százalékba tartozunk?

Prabhupāda: Igen. Vagy kevesebb, mint annyi. Az anyagi világban, az egész anyagi világ, az összes élőlény... Épp mint egy börtönben, ahol van valamennyi rab, de nem ők a többség. A népesség nagyobb része a börtönön kívül él. Ehhez hasonlóan az élőlények, Isten szerves részeinek a többsége a lelki világban van. Csak néhányan esnek le.

Dr. Mize: Kṛṣṇa előre tudja, hogy egy lélek meg fog bolondulni, és leesik?

Prabhupāda: Kṛṣṇa? Igen, Kṛṣṇa lehet, hogy tudja, mert Ő mindentudó.

Dr. Mize: Mindig több lélek esik le?

Prabhupāda: Nem mindig. De a leesésre való hajlam ott van, nem mindenkiben, de mivel van függetlenségük... Nem mindenki szereti rosszul használni a függetlenséget. Ugyanazt a példát említhetjük, egy kormány épít egy várost, és épít börtönt is, mert tudja, hogy valaki bűnöző lesz, és az ő menedéküket is meg kell építeni. Ezt igen könnyű megérteni. Nem arról van szó, hogy a népesség száz százaléka bűnöző lesz, de a kormány tudja, hogy valamennyi közülük az lesz. Máskülönben miért építenének börtönt is? Mondhatja valaki, hogy „Hol vannak a bűnözők? Építkeztek...” A kormány tudja, hogy lesznek bűnözők. Ha tehát egy közönséges kormány tudja, akkor Isten miért ne tudná? Mivel a hajlam jelen van.

Dr. Mize: Ennek a hajlamnak az eredete...?

Prabhupāda: Igen.

Dr. Mize: Honnan jön ez a hajlam?

Prabhupāda: A hajlam a függetlenséget jelenti. Mindenki tudja, hogy a függetlenség azt jelenti, hogy lehet jól, és lehet rosszul is használni. Ez a függetlenség. Ha csak egyirányúvá teszed, akkor nem eshetsz le, de ez nem függetlenség. Ez kényszer. Ezért mondja Kṛṣṇa hogy, yathecchasi tathā kuru (BG 18.63) „Tégy úgy, ahogyan jónak látod!”