PL/Prabhupada 0225 - Nie Badzcie Rozczarowani i Zwiedzeni



Lecture at Engagement -- Columbus, may 19, 1969

Ludzka forma życia jest przeznaczona do zrozumienia, kim jestem, i działania zgodnego z tą wiedzą. Tak więc Bhāgavata mówi, że jeżeli nie osiągamy takiego poziomu zrozumienia jaźni, to cokolwiek czynimy jest zwykłą porażką albo stratą czasu. Z drugiej strony ostrzega nas, że nie powinniśmy zmarnować nawet sekundy z naszego życia. Zatem spróbujcie zrozumieć Wedyjskie nauki, są tak wspaniałe. Cāṇakya Paṇḍita był wielkim politykiem. Pełnił funkcję premiera u Cesarza Candragupty, którego można by porównać do Aleksandra Wielkiego z Grecji. Tak więc był u niego premierem i doradcą od spraw moralnych i społecznych. W jednym z wersetów mówi on: āyuṣaḥ kṣaṇa eko 'pi na labhyaḥ svarṇa-koṭibhiḥ. Āyuṣaḥ, "o długości twego życia."

Załóżmy , że masz dwadzieścia lat. Dzisiaj jest 19 maja, minęła 16:00. Ta chwila, 19 maja 1969 r., godzina 16:00, odeszła. Już nigdy jej nie cofniecie, nawet jeśli będziecie gotowi zapłacić miliony dolarów. Spróbujcie to zrozumieć. Podobnie, jeżeli nawet chwilę swojego życia marnujecie w celu zadowalania zmysłów- jak jedzenie, spanie, łączenie się w pary i obrona- to znaczy, że nie znacie jego wartości. Nie można odzyskać nawet sekundy życia, choćby ktoś chciał zapłacić miliony dolarów. Spójrzcie, jak wartościowe jest wasze życie! Zatem nasz Ruch Świadomości Kṛṣṇy informuje ludzkość, jak cenne jest życie i jak go nie zmarnować. Naszym mottem jest sarve sukhino bhavantu: niech każdy będzie szczęśliwy. Nie tylko ludzie, zwierzęta także. Chcemy każdego widzieć szczęśliwego. To jest Ruch Świadomości Kṛṣṇy. Jest on praktyczny, nie sentymentalny. Każdy może być szczęśliwy.

Nie bądźcie rozczarowani i zwiedzeni. Wasze życie ma wartość. Każdy w tym życiu może doświadczyć wiecznego życia, pełnego szczęścia i wiedzy. To jest możliwe, nie jest niemożliwe. Dlatego nadajemy ten przekaz dla całego świata: "Wasze życie jest bardzo cenne. Nie marnujcie go jak psy i koty. Wykorzystajcie je w pełni." Takie jest stwierdzenie Bhagavad-gīty. Opublikowaliśmy Bhagavad-gītę Taka Jaka Jest. Spróbujcie ją przeczytać. W Czwartym Rozdziale jest powiedziane: janma karma me divyaṁ yo jānāti tattvataḥ: jeśli ktoś po prostu stara się zrozumieć, kim jest Kṛṣṇa, jakie są Jego czynności, jak wygląda Jego życie, gdzie On żyje... janma karma. Janma oznacza pojawianie się i odchodzenie; karma znaczy czynności; divyam- transcendentalne. Janma karma ca me divyaṁ yo jānāti tattvataḥ. Ten, kto prawdziwie rozumie pojawianie się i czynności Kṛṣṇy- nie poprzez sentyment lub naukową erudycję- to efektem tego będzie tyaktvā dehaṁ punar janma naiti mām eti kaunteya (BG 4.9). Jedynie poprzez zrozumienie Kṛṣṇy nie będziecie musieli wracać do tych nieszczęśliwych warunków egzystencji materialnej. To jest fakt. Nawet w tym życiu możecie to zrozumieć i być szczęśliwi.