SK/Prabhupada 0317 - Neodovzdávame sa Krišnovi. To je choroba



Lecture on BG 4.7 -- Bombay, March 27, 1974

Pokúste rozumieť tomu čo je náboženstvo. Boh je jeden. Boh nemôže niekde povedať, že "To to je náboženstvo a toto nie je náboženstvo." Boh hovorí, Bhagaván Krišna hovorí v Bhagavad gíte... Tu je povedané, že yadā yadā hi dharmasya glānir bhavati (BG 4.7), paritrāṇāya sādhū... V ďalšom verši povedal,

paritrāṇāya sādhūnāṁ
vināśāya ca duṣkṛtām
dharma-saṁsthāpanārthāya
sambhavāmi yuge yuge
(BG 4.8)

Dve úlohy, Krišnove. Pretože On to už vysvetlil, bhūtānām īśvaraḥ. "Ja som ovládateľom všetkých živých bytostí." Preto keď je nesúlad vo vykonávaní dharmy, potOm On musí potrestať a odmeniť. Paritrāṇāya sādhūnāṁ vināśāya ca duṣkṛtām. Dve veci. Tak ako je povinnosť vlády ochrániť občanov dodržujúcich právo a potrestať zločincov. Toto sú dve povinnosti vlády. A najvyššia vláda, Krišna... Pretože kdekoľvek sa zjaví táto myšlienka? Vláda odmení právo dodržujúcich občanov, alebo ich ochráni, a tí čo ho nedodržujú, pre tých nie je žiadna ochrana, ale potrestanie. Takže dharma znamená, ako hovorí Krišna v Bhagavad gíte, sarva-dharmān parityajya mām ekaṁ śaraṇaṁ vraja (BG 18.66). To je dharma. To je dharma. A naša dharmam, naša charakteristika je tiež taká.

Pretože každý z nás, musíme sa niekomu odovzdať. Niekoho preskúmať. On má niekoho nad sebou, kde sa odovzdal. Môže to byť jeho rodina, jeho žena, alebo jeho vláda, jeho komunity, jeho spoločnosť, jeho politická strana. Kdekoľvek idete, je typické za odovzdať. Tomu sa nemôžete vyhnúť. To bol rozhovor s Profesorom Kotovskym v Moskve. Opýtal som sa ho, "Teraz máte svoju komunistickú filozofiu. My máme našu Krišnovu filozofiu. Kde je rozdiel vo filozofii? Vy ste sa odovzdali Leninovi, a my sme sa odovzdali Krišnovi. Kde je rozdiel? Každý sa musí odovzdať. Nezáleží na tom kde sa odovzdáva. Ak sa odovzdáva správne, tak aj veci sú správne. Ak je odovzdanie nesprávne, tak potom aj veci sú nesprávne. To je filozofia. Takže my sa odovzdávame.

Śrī Caitanya Mahāprabhu to vysvetlil. Jīvera svarūpa haya nitya-kṛṣṇa-dāsa (CC Madhya 20.108-109). My sa odovzdávame, ale neodovzdávame sa Krišnovi. To je choroba. To je choroba. A Krišna vedomé hnutie znamená vyliečiť túto chorobu. Vyliečiť túto chorobu. Krišna prišiel tiež. On povedal, yadā yadā hi dharmasya (BG 4.7). Dharmasya glāniḥ, nesúlad vo vykonávaní náboženstva, keď je tu nesúlad, Krišna hovorí, tadātmānaṁ sṛjāmy aham. A abhyutthānam adharmasya. Sú tu dve veci. Keď sa ľudia neodovzdávajú Krišnovi, oni si vymyslia tak veľa Krišnov. Tak veľa darebákov sa tu odovzdáva. To je adharmasya. Dharma znamená odovzdať sa Krišnovi, ale namiesto odovzdania sa Krišnovi, sa chcú odovzdať mačkám, psom, tomu, tamtomu, tak veľa veciam. To je adharma.

Krišna neprišiel aby ustanovil takzvané hinduistické náboženstvo, ale moslimské náboženstvo, alebo kresťanské náboženstvo. Nie. On prišiel aby ustanovil ozajstné náboženstvo. Ozajstné náboženstvo znamená, že sa musíme podvoliť, odovzdať sa skutočnej osobe. To je pravé náboženstvo. My sa odovzdávame. Každý má nejaký nápad. On sa odovzdal tam. Či politike, spoločnosti, ekonomike, náboženstvu, hocičomu. Každý má nejakú myšlienku. A vodcovia týchto ideálov sú tu tiež. Takže naša úloha je odovzdať sa. To je fakt. Ale my nevieme kde sa máme odovzdať. To je ten problém. A pretože sa odovzdávame nesprávne, alebo na nesprávnom mieste, preto je celý svet v chaotickom stave.

My meníme toto odovzdanie sa tamto odovzdanie. "Už žiadny kongres, ale komunistická strana." Znova, "Už komunistická strana. Toto... Táto strana, tamtá strana." Aký má zmysel meniť stranu? Pretože táto strana, alebo tamtá strana, ani jedena sa neodovzdala Krišnovi. Takže pokým sa neodovzdáte Krišnovi, tak nemôže byť žiadny mier. Toto je ten bod. Jednoducho tým že sa premiestnite z panvice na priamy oheň, to vás nezachráni.