SK/Prabhupada 0466 - Čierny had je menej škodlivý, ako ľudský had



Lecture on SB 7.9.8 -- Mayapur, February 28, 1977

Človek s kvalitami hada je veľmi nebezpečný. Cāṇakya Paṇḍita povedal

sarpaḥ krūraḥ khalaḥ krūraḥ
sarpāt krūrataraḥ khalaḥ
mantrauṣadhi-vaśaḥ sarpaḥ
khalaḥ kena nivāryate

Sú dve závistlivé živé bytosti. Jeden je had, čierny had, a druhý je človek s kvalitami čierneho hada." Nevidí žiadnu dobrú vec. Sarpaḥ krūraḥ. Had je zavistivý. Bez akéhokoľvek dôvodu uštipne. Keď je na ulici had a stane sa, že okolo neho prechádzate, tak sa tak nahnevá, že hneď štipne. To je povaha hada. Rovnako, sú osoby ako hady. Bez akéhokoľvek previnenia vás obvinia. Oni sú tiež hadi. Ale Cāṇakya Paṇḍita vraví: "Čierny had je menej škodlivý ako ľudský had." Prečo? "Čierneho hada môžete recitovaním mantry, alebo bylinkou dostať pod kontrolu. Ale na ľudského hada to nepôsobí. Nie je to možné."

Potom tam bude... Hiraṇyakaśipu je tiež popisovaný Prahlādom Mahārājom ako had. Keď sa Nṛsiṁha-deva veľmi hnevá, neskôr mu vraví, že modeta sādhur api vṛścika-sarpa-hatyā (SB 7.9.14): "Môj Pane, si veľmi nahnevaný na môjho otca. Teraz je mu už oniec, takže už nie je dôvov aby si ostával nahnevaný. Buď pokojný. Nik nie je nešťastný kvôli zabitiu môjho otca. Tým si buď istý. Nie je žiaden dôvod na úzkosť. Títo všetci polobohovia, Pán Brahmā a ďaľší sú Tvoji služobníci. Ja som tiež Tvoj služobník služobníka. Každý je šťastný, pretože bol zabitý závistlivý had." Dáva teda tento príklad modeta sādhur api vṛścika-sarpa-hatyā: sādhu, svätá osoba, nezabíja nikdy rád žiadnu živú bytosť. Nie sú nikdy šťastní...aj keď je zabitý malý mravec, nie sú šťastní: " Prečo by mal byť mravec zabitý?" Čo potom ostatní, dokonca aj malý mravec. Para-duḥkha-duḥkhī. Mohol to byť maličký mravec, bezvýznamný, ale v čase smrti trpel; vaišnava je nešťastný: "Prečo by mal byť zabitý mravec?" To je para duḥkha-duhkhi. Ale taký vaišnava je šťastný, ak je zabitý had, alebo škorpión. Modeta sādhur api vṛścika-sarpa-hatya. Každý je štastní, ak je zabitý had, alebo škorpión, pretože sú veľmi veľmi nebezpečný. Bez žiadneho priestupku štípu a vytvárajú pohromu. Takže, sú osoby ktoré sú ako hady, sú zavistiví voči nášmu hnutiu; sú proti. To je ich povaha.

Prahlāda Mahārāja bol tiež proti jeho otcovi, čo potom povedať o ostatných. Takéto veci sa budú diať, ale my by sme nemali byť sklamaní, ako ani Prahlāda Mahārāja nikdy nebol sklamaný, aj keď ho trápili mnohými spôsobmi. Dali mu jed, bol hodený medzi hady bol zhodený z kopca, dali ho pod nohy slona. Bol mnohými spôsobmi.... Caitanya Mahāprabhu nám dáva pokyn, že "Nebuďte sklamaní. Láskavo odpúšťajte." Tṛṇād api sunīcena taror api sahiṣṇunā (CC Adi 17.31): buďte tolerantní viac ako strom. Byť, chcem povedať, treba byť mierny a pokorný viac ako tráva. Také veci sa budú diať. Ak v našom živote praktikujeme postoj Krišna vedomia, Ak aj trochu trpíme, to nevadí. Pokračujte v Krišna vedomí. Nebuďte sklamaní, alebo v beznádeji, ak sa vyskytujú nejaké problémy. To je povzbudenie Krišnu v Bhagavad-gīte, āgamāpāyino 'nityās tāṁs titikṣasva bhārata (BG 2.14): "Môj drahý Arjuna, ak aj cítiš nejakú bolesť, táto telesná bolesť príde a odíde. Nič nie je stále, takže sa nestaraj o tieto veci. Pokračuj vo svojich povinnostiach." To je pokyn Krišna vedomia. Prahlāda Mahārāja je praktický príklad, a našou povinosťou je nasledovať v šľapajách takej osoby ako je Prahlāda Mahārāja.