SK/Prabhupada 0538 - Zákon znamená slovo dané štátom. Nemôžete si zákon urobiť doma



Janmastami Lord Sri Krsna's Appearance Day Lecture -- London, August 21, 1973

Takže Kṛṣṇa prichádza, aby nám dal lekciu. Yadā yadā hi dharmasya glānir bhavati bhārata (BG 4.7). Kršna hovorí: "Môj milý Arjuna, Ja prichádzam, keď sú nezrovnalosti v procese náboženského života." Dharmasya glānir bhavati. A čo je dharma? Jednoduchá definícia dharmy je dharmāṁ tu sākṣād bhagavat-praṇītam (SB 6.3.19). To je dharma. Dharmāṁ tu sākṣād bhagavat-praṇītam (SB 6.3.19). Rovnako ako to, čo považujete za zákon? Zákon znamená slovo dané štátom. Nemôžete vyrobiť zákon doma. To nie je možné. Čokoľvek vám vláda dá, že "Takto by ste mali konať," to je zákon. Rovnako tak, dharma znamená nariadenie dané Bohom. To je dharma. Jednoduchá definícia. Vytvoríte dharmu. Vytvoril som túto dharmu, iný človek vytvorí ďalšiu dharmu; tieto nie sú dharmami. Preto, na konci Bhagavad-gīty, sarva- dharmān parityajya mám ekam Saranam (BG 18.66), to je dharma - odovzdajte sa Kṛṣṇovi. Akákoľvek iná dharma, nie je dharma. V opačnom prípade, prečo Kṛṣṇa prosí sarva-dharmān parityajya: "Odovzdaj sa?" On hovoril, že dharma-saṁsthāpanārthāya sambhavāmi yuge yuge: "Ja prichádzam ustanoviť zásady náboženstva." A na konci hovorí, sarva-dharmān parityajya. To znamená, že tzv dharmy, ktoré sme vytvorili, človekom vytvorené dharmy, nie sú dharmy. Dharma znamená to, čo je dané Bohom. Ale my nemáme pochopenie pre to, čo je Boh a čo je Jeho slovo. To je chybou tejto modernej civilizácie. Ale príkaz existuje, Boh existuje - my nebudeme akceptovať. Existuje možnosť pre mier? Príkaz existuje. Kṛṣṇa hovorí, Najvyšší, bhagavān uvāca. Vyāsadeva píše bhagavān uvāca. Človek by mal vedieť, čo bhagavān je. Vyāsadeva mohol napísať kṛṣṇa uvāca. Nie. On hovorí, že... Ak niekto môže nesprávne pochopiť Kṛṣṇu, preto sa píše v každej slohe, v každom verši, śrī bhagavān uvāca. Takže Bhagavān je tam. Bhagavān hovorí. Bhagavān je prijatý všetkými ācāryami. Rāmānujācārya, Madhvācārya, Višnu Svámí. Naposledy, Pán Caitanya Mahāprabhu tiež, dokonca Śaṅkarācārya, on tiež prijíma Kṛṣṇu - sa bhagavān svayaṁ kṛṣṇa. Takže verdikt moderných ācāryov, a v minulosti tiež, Vyāsadeva, Nārada, Asita, každý prijal Kṛṣṇu ako Najvyššiu Osobnosť Božstva. Arjuna, vypočul od Kṛṣṇu, potom čo pochopil Bhagavad-gītu povedal, paraṁ brahma paraṁ dhāma pavitraṁ paramaṁ bhavān puruṣam ādyaṁ śāśvatam (BG 10.12).

Takže všetko je tam. Najmä v Indii, máme toľko aktív pre pochopenie Boha. Jednoduchá vec. Všetko je tam pripravené. Ale nebudeme akceptovať. Takže aký je liek na takéto choroby? Hľadáme mier, ale nebudeme akceptovať nič, čo nám skutočne dáva pokoj. To je naša choroba. Tak toto hnutie pre vedomie Kṛṣṇu sa snaží prebudiť spiace vedomie Kṛṣṇu v srdci každého. V opačnom prípade, ako títo Európania a Američania a ďalší, ktorí nikdy nepočuli o Kṛṣṇovi pred štyrmi alebo piatimi rokmi, ako berú vedomie Kṛṣṇu tak vážne? Vedomie Kṛṣṇu je v srdci každého. Treba to iba prebudiť. To je popísaná v Caitanya-caritāmṛte:

nitya-siddha kṛṣṇa-bhakti 'sādhya' kabhu naya
śravaṇādi-śuddha-citte karaye udaya
(CC Madhya 22.107)

je prebudené. Láska ku Kṛṣṇovi, oddanosť ku Kṛṣṇovi, je tam, v srdci každého, ale on zabudol. Tak toto hnutie pre vedomie Kṛṣṇu je proste určené na prebudenie tohoto vedomia Kṛṣṇu. To je ten proces. Rovnako ako keď spíte, vaše, musím na vás hlasno zavolať. "Pán taký a taký, taký a taký, vstaňte. Musíte do práce." Žiadne iné zmysly nepracujú, keď spíte. Ale ucho bude konať. Preto v tomto veku, kedy sú ľudia tak poklesnutí, že nepočujú nič, ak budeme spievať túto Hare Kṛṣṇa mahā-mantru, budú prebúdzaní k vedomiu Kṛṣṇa . To je praktické.