SK/Prabhupada 0644 - Všetko je tu v Krišna vedomí



Lecture on BG 6.1 -- Los Angeles, February 13, 1969

Prabhupāda: Aktivity?

Oddaný: Zábava.

Oddaný: Čo je rekreáciou vo vedomí Kṛṣṇu?

Prabhupāda: Zábava? Oddaný: Áno. Prabhupāda: Tancovanie. (Smiech) Poď tancovať s nami. Nie je to rekreácia? A keď sa unavíš dáš si prasādam. Chcete viac rekreácie, než je toto? Aká je vaša odpoveď. Nie je to rekreácia?

Oddaný: Áno. Myslím, že je ťažké pre niekoho, kto pochádza z ...

Prabhupāda: Prečo ťažké? Je tanec ťažký? Spievať a tancovať?

Oddaný: Je to jednoduchšie pre oddaného, ​​ktorý žije v chráme. Prabhupāda: Och, ale môžete prísť, každý môže prísť. Každý je vítaný. Nechceme účtovať nič za toto tancovanie. Pôjdete na bál a mnoho ďalších tancovačiek, budete za to platiť. Ale my neúčtujeme. My proste naši, títo študenti proste prosia o príspevok, pretože musíme sa nejako udržať. Neúčtujeme nič. Takže proste prídete a zatancujete si, a zabavíte sa, je to veľmi príjemné. Všetko je tu vo vedomí Kṛṣṇu. Chceme hudbu, je tu hudba. Chceme tancovať, je tu tanec. Môžete si priniesť pekné hudobné nástroje, môžete sa pripojiť. Rozdávame pekné chutné jedlá. Takže v podstate sa jedná iba o systém rekreácie. (Smiech) Áno. Ak sa vážne zamyslíte, zistíte, že v tomto systém nie je žiadna práca. Jednoducho rekreácia. Su-sukham (BG 9.2). Je to uvedené v Bhagavad-gīte, v deviatej kapitole nájdete, su-sukham - všetko je príjemné a šťastné. Nájdite niečo v našom systéme, čo je problémové. Povedzte mi prakticky, čokoľvek. "Toto je veľmi problematické." Len uveďte svoj kontra-príklad. Jednoducho potešujúce. Je to proste rekreácia. To je všetko. Stačí poukázať na to, "Swamiji, váš, tento bod nie je príliš rekreačný alebo nie, to je nešťastný prípad." Nič.

Ľudia chcú. To je ich prirodzenosť, podobne ako tieto deti. Keď vidia, že títo chlapci a dievčatá tancujú, deti tiež tancujú. Automaticky. To je spontánne, to je život. A to je náš skutočný život v duchovnom svete. Tam neexistuje žiadna úzkosť. Jednoducho ľudia tancujú a spievajú a jedia dobre. To je všetko. Neexistuje tam žiadna továreň, nie je tam práca, nie je tam žiadne technické zariadenie. Nie je potreba. To všetko je umelé. Ānandamayo 'bhyāsāt, (Vedānta-sūtra 1.1.12) Vedānta hovorí. Každá živá bytosť, Boh je ānandamaya, plný blaženosti a potešenia, a my sme nedeliteľnou a neoddeliteľnou časticou Boha, máme tiež rovnakú kvalitu. Ānandamayo 'bhyāsāt. Takže celý náš proces je pridať sa k najvyššiemu ānandamaya Kṛṣṇovi na Jeho tanečnej párty. To nás urobí skutočne šťastnými. Tu sa snažíme byť šťastnými pomocou umelých prostriedkovi. A sme stále frustrovaní. Ale ak sa skutočne umiestnite na úrovni vedomia Kṛṣṇu, jednoducho oživíte svoju pôvodnu pozíciu, rozradostenú, jednoducho radostnú. Ānandamayo 'bhyāsāt. To sú pojmy z Vedānty. Pretože naša prirodzenosť je ānandamaya. Ľudia sú, každý sa to snaží vyhľadať. Na tejto La Cienega Avenue existuje toľko reštaurácií, toľko vecí, a tak veľa vývesných štítov. Prečo? Sú to reklamy, "Poďte, tu je ānanda, tu je potešenie." On si robí reklamu, my si tiež robíme. "Tu je ānanda." Takže každý vyhľadáva ānandu alebo potešenie. Ale je tu iný štandard potešenia.

Tá istá vec. Niekto sa snaží nájsť potešenie z hmotného hľadiska, niekto sa snaží nájsť potešenie zo špekulácie, filozofie, poézie alebo umenia. A niekto sa snaží nájsť potešenie na transcendentálnej úrovni. Každý sa snaží násť potešenie. Iba to je naše poslanie. Prečo pracujete tak tvrdo vo dne a v noci? Pretože viete, že v noci, "Dám sa dokopy s tou dievčinou" alebo "Dám sa dokopy s maželkou, budem mať potešenie." V celku, každý prijíma všetky druhy problémov, len aby našiel potešenie. Potešenie je najvyšším cieľom. Ale my nevieme, kde leží potešenie. To je ilúzia. Skutočné potešenie je v transcendentálnej podobe, s Kṛṣṇom. Zistíte, že Kṛṣṇa je vždy veselý. Je tu toľko obrázkov, ktoré vidíte. A ak sa pridáte, stanete sa veselými, to je všetko. Videli ste akýkoľvek obrázok Kṛṣṇu ako pracuje so strojom? (Smiech) Obrovským strojom? Alebo ste videli ľubovoľný obrázok ako fajčí? (Smiech) Od prírody, potešenie, vidíte? Potešenie. Takže budete sa musieť rozvinúť sami, otvoriť sa týmto spôsobom a nájsť potešenie. Jednoducho plné radostí, to je všetko. Ānandamayo 'bhyāsāt (Vedānta-sūtra 1.1.12).

Prirodzené jednoduché potešenie. Nie pomocou umelých prostriedkov.

Ānanda-cinmaya-rasa-pratibhāvitābhiḥ. V Brahma-saṁhite nájdete.

ānanda-cinmaya-rasa-pratibhāvitābhis
tābhir ya eva nija-rūpatayā kalābhiḥ
goloka eva nivasaty akhilātma-bhūto
govindam ādi-puruṣaṁ tam ahaṁ bhajāmi
(Bs. 5.37)

Ananda-cinmaya-rasa. Rasa znamená chuť, príjemnú. Rovnako ako sa snažíme ochutnať sladkosti, cukríky, čokoľvek. Prečo? Pretože je to veľmi prjemná chuť. Takže každý sa snaží zo všetkého získať nejakú chuť. Chceme si užívať sexuálny život. Tam je nejaká chuť. Tá sa nazýva ādi - chuť. Takže existuje toľko chutí. V Brahma-saṁhite, ānanda-cinmaya-rasa. Tá chuť, materiálna chuť, môžete ju ochutnať, ale bude okamžite ukončená. Okamžite ukončená. Povedzme, že o pár minút. Predpokladajme, že máte veľmi chutnú sladkosť. Ochutnáte ju. Získate: "Ach, to je veľmi príjemné." "Vezmite si ďalšiu." "Dobre." "A ďalšiu?" "Nie, už si neprosím," hotovo. Vidíte? Takže materiálna chuť je konečná. Nie je neobmedzená. Ale skutočná chuť je neobmedzená. Ak ochutnáte jednu potom nemôžete zabudnúť. Bude pokračovať, pokračovať, narastať, narastať. Ānandāmbudhi-vardhanam. Caitanya Mahāprabhu povedal, že "Táto chuť jednoducho rastie." Hoci je ako oceán, napriek tomu narastá. Tu vidíte oceán. Je obmedzený. Váš Tichý oceán sa hojdá ale nenarastá. Ak sa zvýši spôsobí spúšť, vidíte? Ale podľa zákonov prírody, podľa Božieho poriadku, neprekročí svoju hranicu. Zostáva v obmedzení. Ale Caitanya Mahāprabhu hovorí, že existuje oceán blaženosti, oceán chuti, transcendentálnej blaženosti, ktorý neustále rastie. Ānandāmbudhi-vardhanaṁ prati-padaṁ pūrṇāmṛtāsvādanaṁ sarvātma-snapanaṁ paraṁ vijayate śrī-kṛṣṇa-saṅkīrtanam.(:CC Antya 20.12, Śikṣāṣṭaka 1) Získate to spievaním Hare Kṛṣṇa, vaša potencia potešenia narastie viac a viac, viac a viac.