SL/Prabhupada 1075 - Z delovanjem v tem življenju se pripravljamo na naše naslednje življenje



660219-20 - Lecture BG Introduction - New York

Gospod pravi (BG 8.5): anta-kāle ca mām eva smaran muktvā kalevaram Če to materialno telo zapustimo v mislih na Gospoda Kṛṣṇo, Vsevišnjo Božansko Osebnost, bomo takoj dobili duhovno telo, ki bo sac-cid-ānanda-vigraha (BS 5.1). Proces menjavanja teles v materialnem svetu poteka po določenih zakonitostih. Človek umre potem ko je odločeno kakšno obliko telesa bo dobil v naslednjem življenju. Vendar o tem odločajo višja pooblaščena bitja. Naše delovanje nam lahko pomaga, da se dvignemo, lahko pa nam tudi škodi. Naša dejanja, naše delovanje v tem življenju je priprava oziroma osnova za naslednje življenje. Z delovanjem v tem življenju se pripravljamo na naše naslednje življenje. Če se v tem življenju usposobimo za bivanje v Božjem kraljestvu, bomo po smrti materialnega telesa zagotovo... Gospod pravi yaḥ prayāti, tisti, ki odide, sa mad-bhāvaṁ yāti (BG 8.5), mad-bhāvam... Bo zagotovo dobil enako duhovno naravo kot Gospod oziroma takšno duhovno telo kakršno je Gospodovo. Kot rečeno, obstaja več vrst transcendentalistov. Brahma-vādīji, paramātma-vādīji in bhakte. V duhovnem nebu oziroma v brahmajyotiju se nahajajo duhovni planeti, nešteti duhovni planeti. O tem smo že govorili. Število duhovnih planetov daleč presega število vseh univerzumov materialnega sveta.

Ta materialni svet je ekāṁśena sthito jagat (BG 10.42). Materialni svet obsega le eno četrtino celotnega stvarstva, tri četrtine stvarstva pa zavzema duhovni svet. In v tej eni četrtini kreacije je na milijone univerzumov podobnih temu v katerem trenutno živimo. V enem samem univerzumu je na milijone in milijarde planetov. V tem materialnem svetu je torej na milijone in milijarde sonc, zvezd in mesecev. Pa vendar ta materialni svet predstavlja le eno četrtino celotnega stvarstva. Tri četrtine stvarstva pa zavzema duhovni svet. Mad-bhāvam. Kdor želi postati eno z Vrhovnim Brahmanom, se spoji z brahmajyotijem oziroma sijajem Vsevišnjega Gospoda. Mad-bhāvam se nanaša tako na brahmajyoti kot tudi na duhovne planete v tem brahmajyotiju. Bhakte, ki bi se radi družili z Vsevišnjim Gospodom, pa odidejo na Vaikuṇṭha planete. Obstaja nešteto planetov Vaikuṇṭhe na katerih je Vsevišnji Gospod Śrī Kṛṣṇa v eni od Svojih popolnih emanacij - kot štiriroki Nārāyaṇa, ki ima različna imena, Pradyumna, Aniruddha, Mādhava, Govinda... Obstaja nešteto imen štirirokega Nārāyaṇe. In tudi ti planeti so mad-bhāvam, saj so znotraj duhovne narave. Transcendentalisti, ki se na koncu življenja osredotočijo bodisi na brahmajyoti, bodisi na Paramātmo, ali pa na Vsevišnjo Božansko Osebnost, Śrī Kṛṣṇo, v vsakem primeru, vstopijo v duhovno nebo. Vendar pa le bhakte, ki so v osebnem stiku z Vsevišnjim Gospodom, dosežejo planete Vaikuṇṭhe oziroma planet Goloko Vṛndāvano. Gospod pravi (BG 8.5): yaḥ prayāti sa mad-bhāvaṁ yāti nāsty atra saṁśayaḥ. O tem ni nobenega dvoma. Tem besedam bi morali verjeti.

Ne bi se smelo zgoditi, da celo življenje beremo Bhagavad-gīto, ko pa naletimo na nekaj kar se ne sklada z našimi predstavami, tisto enostavno zavržemo. Proces branja Bhagavad-gīte ni takšen. Arjuna je rekel sarvam etaṁ ṛtam manye, "Verjamem vse, kar si mi povedal." (BG 10.14) Podobno je s poslušanjem. Gospod pravi, da vsakdo, kdor ob smrti misli Nanj, bodisi na Brahman, bodisi na Paramātmo ali pa na Vsevišnjo Božansko Osebnost, zagotovo vstopi v duhovno nebo in da o tem ni nobenega dvoma. Tem besedam bi morali verjeti. Bhagavad-gītā navaja tudi splošno pravilo, da je v duhovno kraljestvo možno vstopiti preprosto s tem, da se ob smrti spominjamo Vsevišnjega. To splošno pravilo pravi

yaṁ yaṁ vāpi smaran bhāvaṁ
tyajaty ante kalevaram
taṁ tam evaiti kaunteya
sadā tad-bhāva-bhāvitaḥ
(BG 8.6)