LV/Prabhupada 0536 - Kāda Jēga Ir Vēdu Apguvei, Ja Mēs Nesaprotam Krišnu?

Revision as of 10:39, 2 October 2018 by Vanibot (talk | contribs) (Vanibot #0023: VideoLocalizer - changed YouTube player to show hard-coded subtitles version)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)


Janmastami Lord Sri Krsna's Appearance Day Lecture -- London, August 21, 1973

Kad Krišna bija Kurukšetras kaujas laukā, jūs esat redzējuši attēlu, Viņš bija kā zēns ap divdesmit vai, maksimums, divdesmit četriem gadiem. Bet tajā laikā VIņam bija mazmazbērni. Tādēļ Krišna vienmēr ir jauns. Navayauvanam ca. Tādi ir Vēdu lietaratūru apgalvojumi.

advaitam acyutam anādiṁ ananta-rūpam
ādyaṁ purāṇa-puruṣaṁ nava-yauvanaṁ ca
vedeṣu durlābhaṁ adurlābhaṁ ātmā-bhaktau
(Bs. 5.33)

Tā, lai saprastu Krišnu, ka mēs formāli lasām Vēdu literatūru, būs ļoti grūti saprast, kas ir Krišna. Vedesu durlābhaṁ. Lai gan Vēdas domātas Krišnas izpratnei. Bhagavad-gītā ir teikts: vedaiś ca sarvair aham eva vedyo. Aham eva vedyo. Kāda gan jēga apgūt Vēdas, ja nesaprotat Krišnu? Jo augstākais izglītības mērķis nozīmē saprast Augstāko Kungu, augstāko tēvu, augstāko iemeslu. Kā teikts Vēdānta-sūtrā: janmādy asya yataḥ (ŠB 1.1.1). Athāto brahma jijñāsā. Brahma-jijñāsā, runāt par Augstāko Absolūto Patiesību, Brahmanu. Kas ir Brahmans? Janmādy asya yataḥ. Brahmans nozīmē to, no kā viss rodas. Tātad zinātne, filozofija nozīmē atklāt visa augstāko cēloni. To mēs iegūstam no šāstrām, Vēdu literatūras, ka Krišna ir visu cēloņu cēlonis. Sarva-kāraṇa-kāraṇam. Sarva-kāraṇa-kāraṇam.

īśvaraḥ paramaḥ kṛṣṇaḥ
sac-cid-ānanda-vigrahaḥ
anādir ādir govindaḥ
sarva-kāraṇa-kāraṇam
(Bs. 5.1)

Visu cēloņu cēlonis. Tāpat mēģiniest saprast. Es esmu cēlies no sava tēva. Mans tēvs nācis no viņa tēva. Viņš radies no sava tēva, sava tēva... Turpiniet meklēt. Tas jūs glu galā nonāksiet līdz kādam, kurš ir cēlonis. Bet Viņam nav cēloņa. Anādir ādir govindaḥ (Bs. 5.1.). Es varu būt cēlonis savam dēlam, bet arī es esmu kāda, mana tēva, radīšanas rezultāts. Tomēr šāstras saka, ka anādir ādir, Viņš ir sākotnējā persona, bet Viņam nav cēloņa. Tas ir Krišna. Tādēļ Krišna saka: janma karma ca me divyaṁ yo jānāti tattvataḥ (BG 4.9). Krišnas ierašanās ir ļoti svarīga. Mums jāmēģina saprast Krišna, kāpēc Viņš ierodas, kāpēc Viņš atnāk uz šo materiālo pasauli, kāds ir Viņa darbs, kādas ir Viņa darbības. Ja mēs vienkārši mēģinām saprast Krišnu, kāds tad ir rezultāts? Rezultāts ir tyaktvā dehaṁ punar janma naiti mām eti kaunteya (BG 4.9). Jūs iegūstat šo nemirstību. Dzīves mērķis ir sasniegt nemirstību. Amṛtatvāya kalpate.

Krišnas atnākšanā mums jāmēģina saprast Krišnas filozofija. Viņa Ekselence runāja par mieru. Miera formula ir šeit, to teica Krišna. Kāda tā ir?

bhoktāraṁ yajña-tapasāṁ
sarva-loka-maheśvaram
suhṛdaṁ sarva-bhūtānāṁ
jñātvā māṁ śāntim ṛcchati
(BG 5.29)

Ja politiķi, diplomāti mēģina ieviest mieru pasaulē... Apvienotās Nācijas ir, un ir tik daudz citu organizāciju. Viņi mēģina sasniegt īstu mieru, novērst pārpratumus starp cilvēkiem, tautām. Bet tas nenotiek. Tas nenotiek. Trūkums ir, ka saknēs [risinājumi] ir nepareizi. Visi domā: "Tā ir mana valsts. Tā ir mana ģimene. Tā ir mana sabiedrība. Tas ir mans īpašums." Tas "mans" ir ilūzija.