LV/Prabhupada 0616 - Brāhmans, Kšatrijs, Vaišja, Šūdra — Tāds ir Dabiskais Iedalījums

The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.


Lecture at World Health Organization -- Geneva, June 6, 1974

Ja cilvēku sabiedrība neseko diženu āčārju pēdās, diženu svēto pēdās, viņi būs lielās nepatikšanās. Un tas patiesībā notiek. Bhagavad-gītā, kad Krišna bija..., Krišna un Ardžuna sarunājās, Ardžuna runāja par to, kas notiks pēc kara, ka sievietes kļūs atraitnes un nebūs spējīgas saglabāt raksturu, tad adharma, bezdievīgi principi tiks piekopti. Tā viņš teica... Viņš tā strīdējās, šādi, tā,

adharmābhibhavāt kṛṣṇa
praduṣyanti kula-striyaḥ
strīṣu duṣṭāsu vārṣṇeya
jāyate varṇa-saṅkaraḥ
(BG 1.40)

Vēdu civilizācija ir varnāšrana dharma. Ja varnāšrama dharma nav pienācīgi aizsargāta, būs populācija, kas saukta varna sankara, jauktā populācija. Brāhmani, kšatriji, vaišjas, šūdras - tāds ir dabiskais iedalījums. Sabiedrība jāiedala... Cātur-varṇyaṁ mayā sṛṣṭaṁ guṇa-karma-vibhāgaśaḥ (BG 4.13). (Blakus:) Nav vajadzīgs. Dabiskais iedalījums... Tāpat kā jums ir dabisks iedalījums jūsu ķermenī: galva, rokas, vēders, kājas, līdzīgi pastāv arī sabiedrības iedalījums. Daži no tās ir ļoti saprātīgi cilvēki, cilvēku kārta, daži vairāk vērsti uz kaujiniecisko, daži ieinteresēti tirdzniecībā un industrijā, daži vēlas tikai piepildīt savu kuņģi. Tāds ir dabiskais iedalījums. Tādēļ Krišna saka: cātur-varṇyaṁ mayā sṛṣṭam. Ja šī čātur varnjam, šis iedalījums... Pati saprātīgākā cilvēku kārta jāapmāca kā brāhmani. Śamo damo titikṣa ārjava jñānaṁ vijñānam āstikyaṁ brahma-karma svabhāva-jam (BG 18.42). Ir jābūt sabiedrības iedalījumam. Paši saprātīgākie jānodarbina Vēdu apguvē; viņiem jāiegūst zināšanas un jāizplata tās cilvēkiem, lai viņus vadītu, lai darītu ko lietas labā mierīgu apstākļu radīšanai sabiedrībā. Tāda ir virzība. Kšatriji domāti sabiedrības aizsardzībai; viņi ir militārais spēks, kaujinieciski noskaņoti. Kad vien ir briesmas, uzbrukums, viņi mūs aizsargā. Līdzīgi ir jābūt cilvēku kārtai, kas ražo labas kvalitātes graudus un aizsargā govis. Kṛṣi-go-rakṣya vāṇijyaṁ vaiśya-karma svabhāva-jam (BG 18.44). Un pārējie cilvēki, kuri nespēj strādāt kā intelektuāļi vai kā kaujinieki, nespēj ražot pārtiku, jānodarbina tā, lai viņi asistētu pārējām cilvēku kārtām. Un viņus sauc par šūdrām. Tāds ir sabiedrības iedalījums. To sauc par varnāšrana dharmu. Izmantots vārds dharma. Dharma nozīmē amata pienākums. Dharma nenozīmē reliģisku sentimentu. Nē. Dabiskais iedalījums un noteiktais pienākums.