LV/Prabhupada 0621 - Krišnas Apziņas Kustība Māca Pakļauties Autoritātei

The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.


Lecture on BG 13.1-2 -- Miami, February 25, 1975

Tā mūsu Krišnas apziņas kustība māca cilvēkiem pakļauties autoritātei. Tāds ir zināšanu sākums. Tad viddhi praṇipātena paripraśnena sevayā (BG 4.34). Ja vēlaties apgūt pārpasaulīgu tematu, kas ir ārpus jūsu izpratnes, sajūtu un vēlmju robežām... Prāta spekulācijas nozīmē domāšanu, jušanu un vēlēšanos, psiholoģiju. Bet tēma, kas ir ārpus jūsu izpratnes robežām. Dievs vai viss par Dievu ir ārpus mūsu izpratnes robežām. Tādēļ mums tas jāapgūst pazemīgi. Tad viddhi praṇipātena, praṇipāta nozīmē pazemīgi. Prakṛṣṭa-rūpeṇa nipāta. Nipāta nozīmē pazemība. Tad viddhi praṇipātena paripraśnena. Vispirms atrodiet kādu, kam sevi uzticēt. Tad uzdodiet pārpasaulīgus jautājumus.

Tāpat kā Ardžuna to ievēro stingri. Viņš vispirms uzticēja sevi Krišnam. Śiṣyas te 'haṁ śādhi māṁ prapannam: (BG 2.7) "Mans dārgais Krišna, mēs runājam draudzīgi, vienlīdzīgi. Es teikšu kaut ko, Tu teiksi kaut ko. Šādā veidā mēs vienkārši tērēsim savu laiku, un nobeiguma nebūs. Tādēļ es uzticu sevi kā mācekli. Ko vien teiksi, es pieņemšu." Tāds ir pirmais noteikums. Vispirms atrodiet kādu, kuram pilnībā uzticaties un pieņemsiet visu, ko viņš teiks. Tas ir guru. Ja domājat, ka zināt labāk par savu guru, tad tam nav jēgas. Vispirms atrodiet kādu, kurš ir labāks par jums. Tad uzticiet sevi. Tādēļ likumi un noteikumi saka, ka akli nedrīkst pieēnmt nekādu guru, neviens akli nedrīkst pieņemt mācekli. Viņiem ir jāpēta vienam otri vismas vienu gadu, lai potenciālais māceklis varētu saprast "vai varu šo personu pieņemt par savu guru", potenciālais guru arī var saprast, "vai šis cilvēks var kļūt par manu mācekli." Tādu norādījumi devis Sanātana Gosvāmī savā Hari-bhakti-vilāsā.

Ardžuna pieņēma Krišnu par savu guru. Un pazemīgi saka, ka prakṛtiṁ puruṣaṁ caiva (BG 13.1). Prakṛti, prakṛti nozīmē daba, un puruṣa nozīmē dabas izmantotājs. Tāpat kā šeit materiālajā pasaulē, īpaši Rietumvalstīs, viņiem patīk attīstīt neattīstītas valstis. Tas nozīmē izmantot jeb kļūt par purušu, baudītāju. Jūs, amerikāņi, ieradāties Eiropā un esat attīstījuši visu Ameriku, ļoti jaukas pilsētas, ciemati, viss ļoti labi attīstīts. To sauc par resursu izmantošanu. Tātad prakriti, daba un mēs, dzīvās būtnes, īpaši cilvēki, esam puruša. Bet patiesībā mēs neesam baudītāji. Mēs esam viltus baudītāji. Šajā nozīmē mēs neesam baudītāji: Pieņemsim, jūs esat amerikāņi. Jūs šo zemes gabalu Ameriku esat ļoti labi attīstījuši. Bet jūs nevarat baudīt. Jūs domājat, ka baudāt, bet baudīt nespējat. Pēc kāda laika jūs izmetīs ārā "Vācies!" Kā gan jūs esat baudītāji? Jūs varat domāt: "Es baudu vismas piecdesmit vai simts gadus." Jūs varat teikt, ka baudāt. Bet tās nav ilgstošas baudas. Tas nav iespējams.