PL/Prabhupada 0085 - Kultura wiedzy oznacza duchową wiedzę

Revision as of 19:53, 9 October 2018 by Vanibot (talk | contribs) (Vanibot #0023: VideoLocalizer - changed YouTube player to show hard-coded subtitles version)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)


Lecture on Sri Isopanisad, Mantra 9-10 -- Los Angeles, May 14, 1970

"Mędrcy wyjaśnili nam, że jeden rezultat pochodzi z kultywowania wiedzy, a drugi otrzymujemy z kultywowania niewiedzy." Wczoraj wyjaśniliśmy do pewnego stopnia, czym jest kultywowanie niewiedzy i czym jest kultywowanie wiedzy. Kultywowanie wiedzy znaczy wiedza duchowa. To jest prawdziwa wiedza. Postęp wiedzy dla komfortu czy obrony tego materialnego ciała jest kultywowaniem niewiedzy. Jakkolwiek będziesz próbował chronić to ciało, ono i tak pójdzie swoją drogą. Co to jest? Janma-mṛtyu-jarā-vyādhi (BG 13.9). Nie możesz uwolnić ciała od powtarzających się narodzin i śmierci, choroby i starości. Ludzie są mocno zajęci zgłębianiem wiedzy o tym ciele, choć widzą w każdej chwili, jak to ciało niszczeje, śmierć ciała została ustalona w chwili narodzin. To jest fakt. Nie możesz zatrzymać naturalnego biegu ciała. Musisz stawić czoła procesom ciała, czyli narodzinom, śmierci, starości i chorobie.

Dlatego Bhāgavata mówi, yasyātma-buddhiḥ kuṇape tri-dhātuke (SB 10.84.13). To ciało składa się z trzech głównych elementów: śluz, żółć i powietrze. To jest wersja wedyjska i podejście ajurwedyjskie. To ciało jest workiem śluzu, żółci i powietrza. Na starość krążenie powietrza jest zakłócone; dlatego starzec dostaje reumatyzmu i tyle innych cielesnych dolegliwości. Bhāgavata mówi, "Ten, kto przyjął to połączenie żółci, śluzu i powietrza za jaźń, jest osłem." To jest fakt. Jeśli przyjmujemy to połączenie żółci, śluzu i powietrza za jaźń... Inteligentna osoba, wielki filozof, wielki naukowiec, czy to oznacza, że on jest mieszanką żółci, śluzu i powietrza? Nie. To jest błąd. On jest różny od żółci, śluzu czy powietrza. On jest duszą. I zgodnie z jego karmą ujawnia, pokazuje swój talent. Ludzie nie rozumieją karmy, prawa karmy. Dlaczego mamy tyle różnych osobowości?