BG/Prabhupada 0454 - Животът ни е много рискован, ако не пробудим нашето дивя-гяна



Lecture -- Bombay, April 1, 1977

Прабхупада: И така, какъв е този стих? Дивя-гяна хриде пракашито. Просто го рецитирайте. (индийците повтарят) Преди това.

Индийски гости: Према-бхакти яха хоите, авидя винаша яте, дивя-гяна хриде пракашито.

Прабхупада: Така че необходимостта е према-бхакти. Према-бхакти яха хоите, авидя винаша яте, дивя-гяна. И така, каква е тази дивя-гяна? Дивя означава трансцендентална, не материална. Тапо дивям (ШБ 5.5.1). Дивям означава, ние сме комбинация от материя и дух. Този дух е дивя, трансцендентален. Апареям итас ту виддхи ме пракритим пара (БГ 7.5). Това е пара пракрити, по-висша. Ако я има по-висшата идентичност... И за да разберем тази по-висша идентичност, ние се нуждаем от по-висше знание, не от обикновено знание. Дивя-гяна хриде пракашито. Така дълг на гуру е да пробуди тази дивя-гяна. Дивя-гяна. И понеже гуру просветлява с тази дивя-гяна, той е обожаван. Това се изисква. Съврменните... Съвременни или винаги; това е мая. Тази дивя-гяна никога, искам да кажа, не е проявена. Те са държани в мрака на авидя-гяна. Авидя-гяна означава "Аз съм това тяло." "Аз съм индиец,"Аз съм американец," "Аз съм индус," "Аз съм мюсюлманин," това е авидя-гяна. Дехатма-буддхих. Ясятма-буддхих кунапе три (ШБ 10.84.13). Аз не съм това тяло.

Така че началото на дивя-гяна е там, където ние се опитваме да разберем, че "Аз не съм това тяло. Аз съм по-висш елемент, аз съм духовна душа. Това е по-нисше. Така че защо трябва да оставам в това по-нисше знание?" Ние не трябва да оставаме в по-нисшето... По-нисшето знание означава мрак. Тамаси ма. Ведическото предписание е: "Не оставайте в по-нисшето знание." Джьотир гамах: "Елате до по-висшето знание." Така да се обожава гуру означава, понеже той ни дава по-висше знание. Не това знание - как да ядем, как да спим, как да правим секс и да се защитаваме. Като цяло, политическите лидери, обществените лидери, те ни дават това знание - как да ядем, как да спим, как да правим секс, как да се защитаваме. Един гуру не се занимава с тези неща. Той е дивя-гяна, по-висше знание. Това се изисква. Тази човешка форма на живот е възможност за пробуждане на тази дивя-гяна хриде пракашито. И ако той е държан в мрак относно това дивя-гяна, просто ако е обучен, как да яде, как да спи, как да прави секс и да се защитава, тогава животът ще бъде пропилян. Това е голяма загуба. Мритю-самсара-вартмани. Апрапя мам нивартанте мритю-самсара-вартмани (БГ 9.3). Много рискован живот, ако не пробудим нашата дивя-гяна. Ние трябва винаги да помним това. Много рискован живот - още веднъж захвърлени във вълните на раждането и смъртта, ние не знаем къде отиваме. Много сериозно. Това Кришна съзнание е дивя-гяна. Това не е обикновено знание. Всеки трябва да се опита да разбере тази дивя-гяна. Даивим пракритим ашритам. Затова някой, който се интересува от тази дивя-гяна, той се нарича даивим пракритим ашритам. От даиви идва дивя, санскритската дума. Санскритска дума, от даиви, дивя, прилагателно.

И така махатманас ту мам партха даивим пракритим ашритах (БГ 9.13). Онзи, който е приел този процес дивя-гяна, той е махатма. Махатма не става като му се сложи печат за получаване на знание как да яде, как да спи и как да прави секс. Това не е определението в шастра. Са махатма су-дурлабхах.

бахунам джанманам анте
гянаван мам прападянте
васудевах сарвам ити
са махатма...
(БГ 7.19)

Някой, който има тази дивя-гяна, васудевах сарвам ити са махатма, това е махатма. Но това е много, много рядко. Иначе, такива махатми се скитат по улицата. Това е тяхната работа. Така че вие винаги трябва да помните тази дума, дивя-гяна хриде пракашито. И понеже духовният учител ни просветлява с дивя-гяна, човек се чувства задължен на него. Яся прасадад бхагават-прасадо яся прасадан на гатих куто' пи. Така че тази гуру-пуджа е съществена. Както е важно обожанието на Муртите... Това не е евтино обожание. Това е процесът на просветление с дивя-гяна.

Много ви благодаря.

Предани: Джая Прабхупада!