BG/Prabhupada 0836 - Бъдете готови да пожертвате всичко, за да усъвършенствате тази човешка форма на живот



Lecture on CC Madhya-lila 20.100-108 -- New York, November 22, 1966

Един садху, мъдрец или предан, въпреки че знае всичко, все пак, винаги се представя сякаш не знае нищо. Той никога не казва: "Аз знам всичко." Но всъщност, не е възможно да се знае всичко. Това не е възможно. Но някой... Точно като сър Исак Нютон, той се съгласява, че "хората казват, че съм много учен, но аз не зная колко съм научил. Аз просто събирам камъчета по морския бряг." И така, това е позицията. Един човек, който наистина е учен, никога няма да каже: "Аз съм учен." Той просто ще каже: "Аз съм най-големият глупак. Не зная."

И така, Чайтаня Махапрабху оценил смирението му, защото всъщност той бил много вещ учен и човек с високо положение в обществото. И като проява на взаимоотношения, искам да кажа, етикет, Той също приел: "Не, ти не си пропаднал. Не се обезкуражавай. Просто това е дългът на всеки учен човек да се представя така. Но ти не си глупец." Кришна шакти дхара туми: (ЧЧ Мадхя 20.105) "Понеже вече си предан." Преди оттеглянето си и преди идването им при Чайтаня Махапрабху, Госвамите, както ви казах, те били много вещи в санскрит. Те четели "Бхагавата". Когато той пратил лъжливо послание на Набоб Шах, че "Аз не съм добре. Не мога да дойда в офиса", тогава Набоб Шах отишъл лично в дома му един ден: "Този джентълмен не посещава офиса и просто представи бележка, че е болен. Какво е това?" И когато се приближил, Набоб Шах видял, че той е зает с учените пандити в четене на "Шримад-Бхагаватам", и тогава проумял: "О, това е твоята болест. Сега си се захванал с "Шримад-Бхагаватам." Така че, в действителност, той е много учен, но поради смиреното си поведение се представил пред Бог Чайтаня по този деликатен начин.

Чайтаня Махапрабху казал:

сад-дхармасявабодхая
йешам нирбандхини матих
ачирад ева сарвартхах
сидхятй ешам абхипситах
(ЧЧ Мадхя 24.170)

Той казва, че "Твоето желание е да постигнеш съвършенство, затова си толкова смирен." И той цитира стих от "Нарадия Пурана", че всеки, който е много сериозен... Този, който е сериозен да узнае себе си съвършено и ако търси в тази посока, тогава съвършенството му е гарантирано. Единственото нещо е, че човек трябва да е много сериозен. Пояснението на този стих е сад-дхармасявабодхая йешам нирбандхини матих. Нирбандхини матих означава, че той вече е решил, че "Ще направя живота си съвършен още приживе." И тогава за него съвършенството е гарантирано. Гарантирано. Ако си мисли: "О, нека опитам. Нека пробвам също и този отдел на Кришна съзнание, а междувременно ще опитам и в други отдели. Нека да вървим в тази посока..." Не. Човек трябва да е много сериозен да постигне пълно съвършенство още в този живот. Човек трябва да е сериозен като Санатана Госвами. И с такава цел той пожертвал всичко и станал просяк. Така че, трябва да сме готови да пожертваме всичко, за да постигнем съвършенство в човешката форма на живот. Тогава съвършенството е гарантирано. Просто трябва да бъдем много сериозни, това е всичко.