BG/Prabhupada 0990 - Любов не означава "Аз обичам себе си" и медитирам върху любовта. Не



740724 - Lecture SB 01.02.20 - New York

Бхагавад-бхакти-йога. Това е един вид йога, или истинската йога. Най-висшата йога система е бхагавад-бхакти, а бхагавад-бхакти-йога започва с адау гурв-ашраях. Най-напред се отдай на гуру.

Тад виддхи пранипатена
парипрашнена севая
(БГ 4.34)

Официалното посвещение не значи нищо. Докато човек не се е отдал напълно на гуру, не става и въпрос за посвещение. Дивя гяна хриде прокашито. Дивя-гяна означава "трансцендентално знание". Така че да си играеш номерца с гуру, да станеш дипломат и интригант, тези безобразия няма да подпомогнат бхагавад-бхакти-йога. Може да получите някакви външни неща, някаква материална полза, но духовният живот ще бъде съсипан. Това движение за Кришна съзнание е за духовно просветление, а не как да се получат пари, как да се печелят пари. Това не е Кришна съзнание. Чайтаня Махапрабху учи:

на дханам на джанам на сундарим
кавитам ва джагад-иша камайе
(ЧЧ Антя 20.29, Śikṣāṣṭaka 4)

На дханам. Материалистите, какво искат те? Те искат пари. Искат много последователи, много подчинени или хубава, красива жена. Такива са материалистите. Но Чайтаня Махапрабху отхвърля това. На дханам: "Не, не. Аз не искам пари." Това е учението. На дханам на джанам: "Не искам да властвам над никого." Не. На... На дханам на джанам на сундарим кавитам; поетично въображение за красива, прекрасна жена. "Тези неща Аз не ги искам." А какво? След това, бхагавад-бхакти-йога:

мама джанмани джанманишваре
бхаватад бхактир авайтуки твайи
(ЧЧ Антя 20.29, Шикшащака 4)

След това бхагавад-бхактата не иска дори освобождение. Защо Кришна, Чайтаня Махапрабху казва: джанмани джанмани, "раждане след..."? Онзи, който е освободен, вече не се преражда в този материален свят. Тези, които са имперсоналисти, се вливат в сиянието, в лъчите от тялото на Кришна, а тези, които са преданоотдадени, получават разрешение да влязат във Ваикунтха или в Голока Вриндавана. (настрани) Недей да шумолиш. Така че ако искаме прасанна мана, вечна радост - това е духовният живот. А не винаги да сте угрижени, кроящи някакви планове. Това не е духовен живот. Не можете да намерите някой материалист да е радостен. Той е угрижен, мисли, пуши цигара и пие, правейки някакъв голям, голям план. Това е материалистът. А бхагавад-бхакти-йогатах: прасанна-манасо. В "Бхагавад Гита":

брахма-бхутах прасаннатма
на шочати на канкшати
(БГ 18.54)

Прасаннатма. Това е духовен живот. Само щом действително навлезете в духовния живот, без значение дали сте в безличностната философия или личностната философия, и двамата са спиритуалисти; единствената разлика е, че имперсоналистите си мислят: "Аз съм дух и Бог е дух. Затова ние сме едно. Сливаме се." Саюджя-мукти. Кришна им дава саюджя-мукти. Но това не е особено сигурно, защото анандамайо 'бхясат (Веданта Сутра 1.1.12). Ананда, истинската ананада, не можеш да осъзнаеш сам. Нужни са двама. Любов не означава "аз обичам себе си" и медитирам над любовта. Не. Нужно е да има друг, друга личност, любим. Затова двайтавада. Щом достинете до школата бхакти, нужно е двайтавада: двама - Кришна и преданият на Кришна. А обменът между Кришна и слугата на Кришна се нарича бхакти. Взаимоотношенията, това се нарича бхакти. Затова се казва: бхагавад-бхакти-йогатах. Не монизъм, единство. Винаги го има бхактата... Преданият се опитва да удовлетвори Кришна.