HR/Prabhupada 0714 - Bez obzira na to koja je korist, pričati ću za Krsnu.



Lecture on SB 1.16.24 -- Hawaii, January 20, 1974

Kāla,vrijeme, je veoma moćno. Vrijeme... U vremenu sve se može učiniti. U vremenu možete postati veoma sretni, u vremenu možete postati veoma uznemireni, veoma uznemireni, nesretni. Vrijeme može dati. Vrijeme je također Kṛṣṇa, kāla-rūpeṇa. Kada.. Pronaći ćete u Bhagavad-gītā, u jedanaestom poglavlju... Zaboravio sam, da... "Tko si ti?" Virāt-rūpa, univerzalni oblik gledanja, Arjuna je rekao, "Tko si Ti, Gospodine?" On je rekao "Ja sam u kāla-rūpa, u obliku vremena. Došao sam vas sve ubiti." I zato bi naš zadatak trebao biti da ovaj život iskoristimo za kompletnu svjesnost Kṛṣṇe. Nikakav drugi zadatak. To je kult Caitanya Mahāprabha. To nije tako teško. Nije uopće teško. Kīrtanīyaḥ sadā hariḥ (CC Adi 17.31).. Ali je komplicirano. Jako je teško pjevati Hare Kṛṣṇa mantru dvadeset četiri sata. Oni koji nisu navikli, oni će se naljutiti samo mantranjem. To nije( nejasno) . Ne možete imitirati Haridāsa Ṭhākura, "Ići ću na osamljeno mjesto i pjevati Hare Kṛṣṇa." To nije moguće, gospodine. Potreban je veliki napredak u duhovnom životu da bi se osoba koncentrirala na pjevanje Hare Kṛṣṇa mantre. To nije lagano.

Zato, za početnike, moramo imati mnogo angažmana. U fazi početnika, ako pokušavate imitirati naprednu fazu, to će samo biti ludost. U fazi početnika moramo uvijek biti angažirani. Kṛṣṇa ima različita stajališta davanja službi. Možete služiti Kṛṣṇa na toliko mnogo načina. Karmaṇā manasā vācā(CC Ādi 9.43) etāvaj janma-sāphalyaṁ dehinām iha dehiṣu(SB 10.22.35). Karmaṇā manasā vācā śreya-ācaraṇaṁ sadā(CC Ādi 9.42). Karmaṇā manasā, postoje tri stajališta: radom, karmaṇā; razmišljanjem, manasā; karmaṇā manasā vācā, govorom. Možemo raditi stvari. Karmaṇā manasā vācā. tridaṇḍa-sannyāsa znači... Postoje četiri daṇḍas. Jedna daṇḍa se naziva, simbolom njegove osobe. Ostale tri daṇḍas su simboli njegovog tijela, uma, i govora. Ova daṇḍa znači, možda znate, možda ne znate. Pokušajte razumjeti... karmaṇā, ova daṇḍa, znači " Sada sam uzeo zavjet da ću angažirati sebe, bez obzira koju" imovinu" sam dobio." Imam svoju" imovinu". Mogu djelovati sa svojim tijelom, mogu djelovati sa svojim umom, i mogu djelovati govorom tridaṇḍa-sannyāsa označava onoga tko je posvetio život, svoje aktivnosti, svoje tijelo i govor. To je tridaṇḍa-sannyāsa Svatko tko je posvetio svoj um, tijelo i govor u službu Gospodina, on je sannyāsī. Sannyāsī ne znači mijenjanje haljina i drugačije mišljenje. Ne. Sannyāsī, bilo tko, nije bitno je li haljina promijenjena ili ne, ako je netko angažirao potpuno svoje tijelo, um i riječi, on je sannyāsī.

Anāśritaḥ karma-phalaṁ kāryaṁ karma karoti yaḥ, sa sannyāsī (BG 6.1), Kṛṣṇa kaže. Tko je sannyāsī? Anāśritaḥ karma-phalam. " Govoriti ću za Kṛṣṇu." Koji ćeš povrat onda dobiti?" Bez obzira na povrat, govoriti ću za Kṛṣṇa. To je sve." sannyāsī, Kṛṣṇa kaže. " To je moja dužnost,kāryam." Kāryam znači dužnost. " Moja dužnost da govorim samo za Kṛṣṇu. To je sve. Ne mislim govoriti ništa drugo." On je sannyāsī. Anāśritaḥ karma... Ako angažirate nekog odvjetnika da priča za vas na sudu, " Odmah mi plati za to dvije tisuće dolara." On će vam naplatiti. Ali sannyāsī, on će pričati dvadeset četiri sata za Kṛṣṇu, bez očekivanja od povrata. To je sannyāsī. Onaj tko angažira tijelo za posao Kṛṣṇe dvadeset četiri sata- on je sannyāsī. Misliti dvadeset četiri sata na Kṛṣṇa—on je sannyāsī. To je sannyāsī. Nikakav drugi posao. Anāśritaḥ karma-phalaṁ kāryaṁ karma... Svi rade za svoj osobnu korist, " Koliko novca mogu dobiti? Koliko slave i reputacije mogu dobiti?" Za svoju osobnu korist. To je materijalno. To je materijalno. Dokle god radiš za svoju osobnu korist, to je materijalno. Kad radiš za korist Kṛṣṇe, to je duhovno. To je sve. To je razlika između materijalnoga i duhovnog