HU/Prabhupada 0348 - Ha valaki 50 évig a Hare Krisnát énekli bizonyosan eléri a tökéletességet



Lecture on BG 7.14 -- Hamburg, September 8, 1969

Angol fiú: Lehetséges az ember számára még ebben az életben? Lehet, hogy valaki kudarcot vall a lelki életben?

Prabhupāda: Egyetlen másodperc alatt is lehetséges, feltéve, hogy komolyan veszi. Nem nehéz. Kṛṣṇa-bhakti... Bahūnāṁ janmanām ante jñānavān māṁ prapadyate (BG 7.19). „Sok-sok születés után az ember, ha elég intelligens, bölcs, érett és felnőtt, meghódol előttem” – Kṛṣṇa kijelenti. Tehát ha intelligens vagyok, akkor értem majd meg ezt: „Ha az élet célja az, hogy sok-sok születés után az ember meghódoljon Kṛṣṇa előtt, akkor miért ne hódoljak meg most azonnal?” Ez az intelligencia. Ha ez egy tény, amit az ember egy idő után felismer, miután olyan sok születésen keresztül fejleszti a tudását, akkor miért ne fogadjam el ezt azonnal? Miért várnék újabb és újabb születésekre, ha ez egy tény?

Ehhez nem kell sok intelligencia. Nincs szükség sok-sok újraszületésre. Nem kell hozzá sok intelligencia. Vedd komolyan a Kṛṣṇa-tudat filozófiáját és megoldódnak a problémáid. Nos, ha nem hiszel benne, jöjj el egy vitára, filozofálj, gyere és érvelj. Érvelj csak. Rengeteg könyvünk van. Győződj meg róla. Tanulhatsz belőlük. Minden válasz benne van a Bhagavad-gītāban. Megpróbálhatod megérteni a saját indokaid, érveid alapján. Nyitva áll előtted. Ahogy Arjuna előtt is az volt. Mennyi idő alatt sajátította el Arjuna a Bhagavad-gītāt? Legfeljebb félóra alatt. Mert nagyon intelligens volt. A Bhagavad-gītāt az egész világon olvassák. Tanult tudósok és bölcsek tanulmányozzák. Igyekeznek megérteni, más-más magyarázatokat adva. Több ezer kiadása, magyarázata létezik. De Arjuna intelligens volt, fél óra alatt megértette.

Tehát viszonylag kevés intelligencia szükséges hozzá. Ezen a világon minden relatív. A relativitás elmélete. Ez tudományos. Einstein professzor elmélete, ugye? A relativitás elmélete. Tehát ez is relatív. Valaki egy másodperc alatt Kṛṣṇa-tudatúvá válhat, és van, aki sok-sok születés után sem válhat azzá. Ez is viszonylagos. Ha elegendő intelligenciával rendelkezel, azonnal elfogadhatod. Ha kevesebb az intelligencia, több időbe telik. Nem mondhatod, hogy: „Sok év után majd lehetséges lesz.” Ezt nem lehet mondani. Ez viszonylagos. Minden viszonylagos. Egy emberi lénynek innen-ide jutni, egyetlen lépés; egy apró mikrobának ugyanez tíz mérföld, tíz mérföldet kell megtennie. Tehát minden relatív. A világ maga is egy viszonylagos hely. Nincs olyan képlet, hogy: „Valaki sok év után Kṛṣṇa-tudatúvá válhat.” Nincs. Nincs ilyen szabály. Valaki még milliónyi születés után sem válhat Kṛṣṇa-tudatúvá, és van olyan is, aki egy másodperc alatt azzá válik. Másrészt, ebben az életben is elérhetjük a tökéletességet a Kṛṣṇa-tudatban, ha komolyan vesszük. Főleg ti, fiatal fiúk. Reméljük, még legalább ötven évig éltek. Ó, az elég idő. Elegendő. Több mint elég. Nagyon is elég. Ha valaki ötven éven át csak a Hare Kṛṣṇa, Hare Kṛṣṇa mantrát énekli, bizonyára eléri a tökéletességet. Semmi kétség e felől. Ha csak ezt a mantrát énekli az illető, hogy Hare Kṛṣṇa, semmi kétség, hogy tökéletessé válik.