HU/Prabhupada 0552 - Hogyan állítsam meg a születés és halál ismétlődését? Mérget iszok!



Lecture on BG 2.62-72 -- Los Angeles, December 19, 1968

Prabhupāda: Jāniyā śuniyā biṣa khāinu. Ezt ismerem, Hallom. Mégis... Jāniyā śuniyā biṣa... Mint egy tolvaj. Jāniyā śuniyā, ezek a szavak nagyon kifejezőek. A jāniyā azt jelenti, hogy tudás, a śuniyā pedig azt, hogy hallás. Egy gyakorlott tolvaj tudja, hogy „Ha lopok, börtönbe kerülök.” És a szentírásokból már hallotta, hogy „Ne lopj! Akkor a pokolba jutsz!” Tehát hallotta a szentírásokból és a gyakorlatban is látta. Megtapasztalta a gyakorlatban, de mégis, amint kiszabadul a börtönből, ismét elköveti ugyanazt a hibát. Jāniyā śuniyā biṣa khāinu. Tudjuk, halljuk a Szentírásból, az autoritásoktól, a Védikus Írásokból, hogy „Ezt a nyomorult, feltételekhez kötött, anyagi testet kaptam azért, hogy szenvedjek a háromféle anyagi kíntól, és még mindig nem nagyon aggódom amiatt, hogy hogyan állítsam meg a születés és halál ismétlődését. Mérget iszom.” Jāniyā śuniyā biṣa khāinu. Hari hari biphale janama goṅāinu. Ezek a dalok nagyon tanulságosak. Egyszerűen szándékosan iszunk mérget. Folytasd!

Tamāla Kṛṣṇa: „Ha tehát valaki nem Kṛṣṇa-tudatú, legyen bármennyire erős érzékei mesterséges szabályozásában, az végül elkerülhetetlenül kudarcot vall, mert az érzéki élvezet leghalványabb gondolata is vágyai kielégítésére fogja késztetni.” 63: „A dühből teljes illúzió ered, az illúzióból pedig emlékezetzavar. Amikor zavart az emlékezet, elvész az értelem, s az értelem elvesztésével az ember ismét visszasüllyed az anyagi lét mocsarába.”

Prabhupāda: A mi helyzetünk az, hogy ebben a testben kell léteznünk. A test az érzékeket jelenti, és az érzékek szabályozója vagy a, minek is nevezik, az irányítója, az érzékek irányítója az elme. Az elme pedig a gondolkodás, az érzés és az akarás folyamatát vezényli, és a pszichológia, a pszichológia tudománya azt jelenti, hogy az intelligencia által irányítjuk az elmét. És az intelligencia felett helyezkedek el én. Én egy lélek vagyok. Tehát az van itt leírva, hogyan válunk māyā áldozatává, hogyan ered a dühből az illúzió, az illúzióból pedig az emlékezetzavar. Zavart emlékezet. Teljesen elfelejtettem, hogy nem ez a test vagyok, lélek vagyok, ahaṁ brahmāsmi, a Legfelsőbb Brahman szerves része vagyok, lélek, tökéletesen egész. Ezt felejtettem el. És amikor zavarttá válik az emlékezet, és rögtön, amint elfelejtem, hogy lélek vagyok, akkor az anyagi világgal, az illúzióval azonosítom magam. Az intelligencia elveszett. Az intelligenciám az elme tevékenységeinek irányítására kellett volna használnom, a gondolkodás, az érzés, és az akarat irányítására, de mivel az elmém nincs szabályozva, az érzékek sincsenek szabályozva, ezért esek le. Ez a teljes testtudatú értelmezés elemzése. Folytasd!

Tamāla Kṛṣṇa: 64: „De aki mentes minden ragaszkodástól és ellenszenvtől, és képes a szabadság szabályozó elveinek gyakorlása révén uralkodni az érzékein, az elnyerheti az Úr teljes kegyét.”

Prabhupāda: Igen. Leestünk. És hogyan estünk le? Az érzéki élvezetek szintjére estünk. Ezért el kell kezdenetek felemelkedni az érzékektől az érzékek kontrollálásának szintjére. Ez az önmegvalósítás útja. Vagy a jógát gyakoroljátok vagy a bhaktit, az odaadó szolgálatot, az érzékek szabályozásával kell kezdenetek.