HU/Prabhupada 0557 - Nagyon erősen kell akarnunk a Kṛṣṇa-tudot, mint Haridāsa Ṭhākura



Lecture on BG 2.62-72 -- Los Angeles, December 19, 1968

Tamāla Kṛṣṇa: „Ez csupán a tények megértésétől és elfogadásától függ. Khaṭvāṅga Mahārāja a halála előtt néhány perccel jutott el az életnek erre a szintjére, amikor átadta magát Kṛṣṇának. Nirvāṇa annyit jelent, mint véget vetni az anyagi felfogású életnek. A buddhista filozófia szerint az anyagi élet után nincs semmi, ám a Bhagavad-gītā mást tanít. Az igazi élet az anyagi lét befejezése után kezdődik. A pusztán a durva anyagban hívő materialista beéri annyival, hogy tudja: fel kell hagynia anyagi életmódjával, ellenben a lelki értelemben vett fejlett emberek számára ez után az anyagi élet után egy másik élet következik. Ha valaki szerencsés módon még azelőtt Kṛṣṇa-tudatú lesz, hogy élete véget érne, azonnal eljut a brahma-nirvāṇa szintjére. Isten országa és az Úr odaadó szolgálata között nincsen különbség. Mindkettő abszolút síkon van, ezért az Úr transzcendentális szerető szolgálata a lelki világ elérését jelenti. Az ember az anyagi világban érzékei kielégítéséért cselekszik, míg a lelki világban mindent Kṛṣṇa-tudatban tesz. Aki még ebben az életében Kṛṣṇa-tudatossá válik az azonnal eléri a Brahmant, s aki Kṛṣṇa-tudatos az minden kétséget kizárva már belépett Isten országába. Śrīla Bhaktivinoda Ṭhākura a Bhagavad-gītā második fejezetét összegezve elmondta, hogy ez az egész mű tartalmáról beszél. A Bhagavad-gītā témáját a karma-jóga, jñāna-jóga...”

Prabhupāda: Jñāna-jóga.

Tamāla Kṛṣṇa: „...jñāna-jóga és bhakti-jóga alkotják. A második fejezet a karma- és a jñāna-jógát tárgyalja nagyon érthetően, s röviden a bhakti-jógáról is említést tesz. Így végződnek a Bhaktivedanta-magyarázatok a Śrīmad Bhagavad-gītā második fejezetéhez, melynek címe: »A Bhagavad-gītā tartalmának összefoglalása.«”

Prabhupāda: Köszönöm. Van kérdés? Igen?

Tamāla Kṛṣṇa: Az mindig zavarba ejt, hogy... Itt az áll, hogy egy tiszta bhakta, mint Haridāsa Ṭhākura nem esik Māyādevī kísértésének áldozatul, de még az Úr Brahmā és az Úr Śiva is áldozatul eshet. Mindig úgy gondoltam, hogy ők az Úr tiszta bhaktái.

Prabhupāda: Nem. Ők tiszta bhakták, de guṇāvatārok. Mint ahogyan az Úr Brahmā a legfelsőbb személy ebben az anyagi univerzumban. Ő az összes élőlény atyja. Tehát ők... Persze, ha nagyon alaposan megvizsgáljuk, Haridāsa Ṭhākura az odaadó szolgálatban magasabb helyzetben van, mint Brahmā. Habár őt Brahmā inkarnációjaként fogadjuk el, Brahmā Haridāsa. Tehát nem szabad megzavarodnunk, amikor azt látjuk, hogy az Úr Brahmāt és az Úr Śivát ily módon elbájolja. Úgy kell ezt a tanítást elfogadnunk, hogy ha néha az Úr Brahmā és az Úr Śiva is māyā áldozatává válhat, akkor mit mondhatnánk magunkról? Ezért nagyon, nagyon óvatosnak kell lennünk! Még Brahmā és Śiva helyzetében is van esély a leesésre, az átlagemberekről nem is beszélve. Ezért nagyon erősen kell akarnunk a Kṛṣṇa-tudot, mint Haridāsa Ṭhākura. Ekkor képesek leszünk māyā csábításán nagyon könnyen felülkerekedni. Ezt kell megértenünk. Nem úgy, hogy „Brahmā” - hogy is mondják - „gyengeséget mutatott. Ő gyenge vagy kevesebb.” Nem. Ez a mi tanításunk célját szolgálja.