HU/Prabhupada 0691 - Bárki elé, aki szeretne beavatást nyerni közösségünkbe, négy elvet állítunk



Lecture on BG 6.35-45 -- Los Angeles, February 20, 1969

Bhakta: "A Krsna-tudatosság a tökéletes szint, minden szennyeződéstől megszabadulván. A Bhagavad-gítá megerősíti ezt. Sok-sok jámbor tevékenységekkel töltött élet után, amikor az ember teljesen megszabadult minden szennyeződéstől és illuzórikus kettősségtől, lefoglalja magát az Úr transzcendentális szerető szolgálatában."

Prabhupāda: Igen. Yeṣāṁ tv anta-gataṁ pāpam (BG 7.28). A pontos vers a Bhagabad-gítában a yeṣāṁ tv anta-gataṁ pāpam. A pāpam azt jelenti: bűn. Aki teljesen véget vetett a bűnös cselekedeteknek... Janānāṁ puṇya-karmaṇām: akik csak jámbor cselekedeteket végeztek. Azok a személyek megszilárdulnak a Krsna-tudatban, minden kettősségtől mentesen. Mivel az elménk mindig vibrál, mindig lesznek kettősségek. Akár elfogadom, akár nem. Akár Krsna-tudatos, vagy másmilyen tudatos leszek, ezek a problémák mindig jelen vannak. Ha azonban valaki előző életében a jámbor cselekedetek által előre lépett, annak szilárd a meggyőződése: "Krsna-tudatossá válok." Ez a módszer tehát, a Hare Krsna zengése, még ha nem is cselekedtél jámboran az előző életedben, vagy ebben az életben, nem számít. Ha komolyan veszed ezt az egyszerű módszert, a Hare Krsna zengését, azonnal megtisztulsz. Persze mindezt azzal a szilárd elhatározással teszed, hogy többé nem kerülsz kapcsolatba vallástalan cselekedetekkel. Mint ahogy a közösségünkben négy korlátozó elv van.

Bárki, aki szeretne beavatást nyerni közösségünkbe, négy elvet állítunk elébe. Nincs tiltott nemi élet. Nem mondjuk azt, hogy nincs nemi élet. Azt mondjuk, hogy nincs tiltott nemi élet. Megházasodsz, és gyermeknemzés céljából élhetsz nemi életet. Nem másért. Tehát, nincs tiltott nemi élet, nincsenek mámorító szerek. Tanítványaink még csak nem is dohányoznak, nem fogyasztanak teát, vagy kávét sem. Nem is beszélve más dolgokról, tehát ennyire tiszták. Nincs szerencsejáték, és nincs húsevés. Ez minden. Ha egyszerűen csak követed ezt a négy alapelvet, azonnal szennyezetlenné válsz. Azonnal. Minden további erőfeszítés nélkül. A Krsna-tudatos mozgalom tehát annyira szép, hogy amint csatlakozol, azonnal szennyezetlenné válsz. De ne szennyeződj be ismét. Ezért vannak a korlátozások. Mert beszennyeződésünk ebből a négyfajta rossz szokásból adódik. Ha azonban féken tartjuk magunkat, a szennyezettség nem jön szóba. Amint Krsna-tudatos leszek, szabaddá válok. Ha óvatos vagyok, hogy ne kövessem ismét ezt a négy rossz szokást, akkor szabad vagyok. Szennyezetlenül folytatom. Ez a folyamat. Ha azonban úgy gondolkodsz, hogy mivel a Krsna-tudatosság szabaddá tesz, had élvezzem hát ezt a négy szokást, és majd szabaddá válok a mantrázás által, az csalás. Ez nem megengedett. Szabaddá váltál, de ne kövesd el ismét. Ha azonban úgy gondolkodsz: "Elkövetem, majd szabaddá válok..."

Csakúgy, mint némely vallási folyamatban azt mondják, hogy elkövetsz mindenféle bűnt, és elmész a templomba, hogy meggyónod és szabad leszel. Ez folyik: elkövetés, meggyónás, elkövetés, meggyónás. De itt nem. Ha megszabadultál, az rendben van. De ne kövesd el újra. A megbánásnak ez a célja. A megbánás az, ha bevallod, hogy "elkövettem ezeket a bűnös cselekedeteket", akkor miért követnéd el ismét? Ha beismered, hogy bűnös cselekedet, például a zsebtolvajlás. Akkor a megbánás által megszabadulsz, de miért követnéd el ismét? Ez némi intelligenciát kíván. Ez nem azt jelenti, hogy mivel a meggyónás által megszabadulok, folytathatom a bűnös cselekedeteket, majd ismét meggyónom és ismét szabad leszek. Ez így nem jó. Nem helyes, beismerted, hogy nem helyes, akkor nem szabad ismét elkövetned. Ez a célja. Nem arról van szó, hogy meggyónod, majd ismét elköveted, ismét meggyónod és ismét elköveted. Ez nem jó üzlet. Legyünk tehát óvatosak, a Krsna-tudatos mozgalom, ha elmerülsz ebben a négy rossz szokásban, korlátlanul, akkor szennyezetté válsz. Ha azonban elővigyázatos vagy ezeknek az szokásoknak a végrehajtásával... Nem mondjuk azt, hogy ne élj nemi életet. Élhetsz. De ezzel a céllal, és mással. Ugyanígy ehetsz, de ezen a módon és nem azon.

Védekezz tehát, Krsna is azt javasolta Ardzsunának, hogy védekezzen. A védekezést sem tiltott tehát, feltéve, hogy a jó cél érdekében végzik. Ha tehát belefogunk a Krsna-tudatosságba, azonnal megszabadulunk minden szennyeződéstől. És ha elővigyázatosak vagyunk ezzel a négy rossz szokással kapcsolatban, akkor életünk tiszta. És ha a halál pillanatáig tudjuk folytatni ezt a tiszta életet, biztos lehetsz benne, hogy Isten királyságába kerülsz. Folytasd. Ezt kijelenti a Bhagavad-gítá, ahogy már felolvastad: tyaktvā dehaṁ punar janma naiti (BG 4.9). A testet feladván, az a személy, aki teljesen Krsna-tudatos, nem tér vissza többé, hogy részt vegyen ebben az anyagi világban. Az a jógi, aki egy jó családba kerül, tisztességes családba vagy gazdag arisztokrata családba, visszatér. Ha azonban tökéletessé válsz a Krsna-tudatban, nem térsz vissza többé. Goloka Vrindávanába kerülsz, a lelki égbe. Meg kell tehát próbálnunk nem vissza térni többé. Mert ha ismét visszatérünk, tegyük fel, hogy egy nagyon jó lehetőséget kapunk. Egy nagyon jó, gazdag családba születek. Ha azonban nem tudom megfelelően használni a lehetőséget, akkor ismét lealacsonyítom magam egy másfajta életbe. Miért vállalnánk tehát a kockázatot? Jobb beteljesíteni a Krsna-tudatot még ebben az életben. Nagyon egyszerű. Nem bonyolult. Egyszerűen csak gondolj mindig Krsnára. Ez minden. Egyszerű dolog. És akkor következő a születésed biztos a lelki égben - Isten királyságában, vagy Goloka Vrindávanán. Igen.