HU/Prabhupada 0702 - Lélek vagyok, örök, de beszennyezett az anyag, ezért szenvedek



Lecture on BG 6.46-47 -- Los Angeles, February 21, 1969

Prabhupāda: Igen?

Śīlavatī: Prabhupāda, azt mondtad, addig, amíg valaki nemi életet él, nem válhat belőle jógi.

Prabhupāda: Igen.

Śīlavatī: De a minap épp a családos élet erényeit magasztaltad, és azt mondtad, meg is neveztél néhány nagy ācāryát, akik családfenntartók voltak és azt mondtad...

Prabhupāda: Igen, ez a bhakti-jóga. Ebben a hagyományos jóga rendszerben, ahogyan ez a fejezet ezt majd elmagyarázza, az embernek szigorúan be kell tartania a cölibátust. De a bhakti-jóga alapgondolata az, hogy az elmédet Kṛṣṇára kell rögzítened. Tehát bármilyen helyzetben... A családos élet nem azt jelenti, hogy valaki elmerül a nemi élvezetben. Lehet felesége, lehet, hogy élnek nemi életet, de csak azért, hogy gyerekeik szülessenek, ez minden. A családos élet nem azt jelenti, hogy az embernek engedélye lenne a prostitúció törvényesítésére. A családos ember nem ilyen. Egy családos személy legfeljebb azért élhet szexuális életet, hogy szép gyermeket tudjon nemzeni, ennyi és nem több. Ez a családos élet; teljesen szabályozott. A családos személy nem az, akinek van egy gépe és azt bármikor használhatja is. Nem. A családosok, a férj és a feleség mindketten Kṛṣṇa-tudatúak, a Kṛṣṇa-tudatú dolgokkal vannak elfoglalva, de amikor gyereket akarnak, azt is Kṛṣṇa-tudatosan akarják, ez minden. Ez is egy önkéntes fogamzásgátlási módszer. Egy, kettő vagy három gyermek, ennyi, nem több. Tehát a családos élet nem a korlátlan nemi életet jelenti. A lelki élet szempontjából... Az, aki fejlődni akar a lelki életben, akár a bhakti-jóga, az aṣṭāṅga-jóga, vagy a jñāna-jóga rendszerét fogadja el, egyikben sincs ott a korlátlan nemi életbe merülés. A nemi élvezet azt jelenti, hogy újra vissza kell jönnöd. Ha megpróbálod az érzékeid élvezni, az a materialista életforma.

A materialista életforma azt jelenti, hogy nagyszerű érzékeim vannak, hadd élvezzem ezeket a legteljesebb mértékben. Ez a materialista életforma. Ahogyan a macskák, a kutyák és a disznók. A disznónak bármikor is van szexuális késztetése, nem érdekli, hogy az anyjával, a testvérével, ezzel vagy azzal van. Értitek? Azt mondja a Śrīmad-Bhāgavatam, hogy nāyaṁ deho deha-bhājāṁ nṛloke kaṣṭān kāmān arhate viḍ-bhujāṁ ye (SB 5.5.1). Viḍ-bhujām. A viḍ-bhujām azt jelenti, a viṭ ürülék, a bhujām pedig evőt jelent. Tehát az ürülékevők érzékkielégítése nem az emberi létforma számára van. A disznók az ürülékevők. A disznó érzékkielégítése nem az emberi létforma számára van. Korlátozás. Ezért létezik az emberi létformában a házasság. Miért? Mi a házasság és mi a prostitúció? A házasság intézménye a korlátozott nemi életet jelenti. A házasság nem azt jelenti, hogy kapsz egy feleséget és ahh, fizetés nélkül, korlátlanul élhetsz nemi életet. Nem, a házasság nem ez. A házasság azt jelenti, korlátoznod kell a nemi életedet. A férj mindenhol a nemi életre vadászik? Nem, ezt nem teheted meg. Itt a feleséged, és vele is csak a gyermeknemzés miatt lehet. Ez a korlátozás.

Négy dolog van: loke vyavāyāmiṣa-madya-sevā nityā hi jantor na hi tatra codanā (SB 11.5.11). A vyavāya - szexuális élet és húsevés, āmiṣa. Az āmiṣa jelenti a hús-, hal- és tojásevést. A vyavāya pedig a nemi életet. Nemi élet és húsevés, nem vegetáriánus étkezés. Āmiṣa… Mada-sevā, részegség. Nityāsu jantuḥ. Minden feltételekhez kötött léleknek van egy természetes hajlama. Pravṛtti. De az embernek ezt szabályoznia kell. Ez az emberi élet. Ha csak a természetes hajlamok hullámai közé ugrasz, az nem emberi élet. Szabályoznod kell magad. Az egész emberi élet azért van, hogy megtanuljuk ezt a szabályozást. Ez az emberi élet. Ez a tökéletes védikus civilizáció. Tapo divyaṁ yena śuddhyet sattvam (SB 5.5.1). Az embernek meg kell tisztítania a létezését. Mi ez a létezés? Az, hogy lélek vagyok, örökké létező. Beszennyezett az anyag, ezért szenvedek. Meg kell hát tisztulnom. Mint ahogy meg kell szabadulnod a beteg állapottól. Amikor lázas vagy, akkor kezelést kapsz. Nincs korlátlan élvezet. Az orvos azt mondja, hogy „Ne csináld ezt, és ezt és ezt se." Ehhez hasonlóan az emberi létforma azt jelenti, hogy kiszabadulni a beteg helyzetből, abból, hogy anyagi testünk van. Tehát ha nem szabályozzuk, akkor hol a kezelés? Hol a gyógyulás? Az egész rendszer a korlátozásról szól. Tapo divyam (SB 5.5.1). Az embernek a transzcendentális megvalósítás céljából a lemondásban és a vezeklésben kell összpontosítania a tetteit. Ez az emberi létforma.

De a társadalomnak különböző csoportjai vannak, mint a brahmacārīk, a gṛhasthák, a vānaprasthák és a sannyāsik. Az egész folyamat a korlátozás. A gṛhastha, a családos élet azt jelenti, hogy egy kis engedélyt adni annak, aki nem képes teljesen korlátozni a nemi életet. Ez minden. A gṛhastha nem azonos a korlátlan nemi élettel. Ha a házas életet ti ilyennek ismertétek volna, az egy rossz felfogás. Szabályoznotok kell magatokat, ha ki akartok szabadulni e beteg létállapotból. Nem tudtok kigyógyulni a betegségből és korlátozás nélkül folytatni az érzékek élvezetet. Nem. Ez lehetetlen. Yad indriya-prītaya āpṛṇoti na sādhu manye yata ātmano 'yam asann api kleśada āsa dehaḥ (SB 5.5.4). Azok, akik korlátlanul elmerülnek az érzékkielégítő civilizációban... Ez nem jó. Mert ez ahhoz fog vezetni, hogy újra el kell fogadni ezt az anyagi testet. Lehet, hogy emberi vagy állati vagy bármilyen más test lesz. De el kell fogadnia egy testet. És amint elfogadod ezt a testet, el kell szenvedned a test háromszoros gyötrelmét. A születést, a halált, az öregséget és a betegséget. Ezek a háromszoros szenvedés jelei.

Az emberek... Tudományosan meg kell érteni ezeket a dolgokat, de az emberek ezt semmibe veszik. Ezért folytatódik a szenvedés. De ők még a szenvedéssel sem foglalkoznak. Pontosan mint az állatok, ők is szenvednek, de nem foglalkoznak vele. Elfelejtik. Gyakorlatilag tehát ez az érzékkielégítő civilizáció az állatok társadalma. Egy picit fényesebb, de ez minden.