PL/Prabhupada 0927 - Jak można zanalizować Krysznę? On jest nieograniczony. To nie jest możliwe



730423 - Lecture SB 01.08.31 - Los Angeles

Ci, którzy myślą najpierw o analizowaniu Kṛṣṇy, czy jest Bogiem, czy nie, nie są wielbicielami pierwszej klasy. Ci, którzy posiadają spontaniczną miłość do Kṛṣṇy są wielbicielami pierwszej klasy. Jak można zanalizować Kṛṣṇę? On jest nieograniczony. To nie jest możliwe. To zajęcie... Nie powinniśmy próbować analizować, by poznać Kṛṣṇę. To jest niemożliwe. Nasza percepcja oraz moc zmysłów jest ograniczona. Jak możemy studiować Kṛṣṇę? To nie jest w ogóle możliwe. Na ile Kṛṣṇa ujawnia Siebie, na tyle jest to wystarczające. Nie próbujcie. To nie jest... Neti neti. Tak jak Māyāvādī, chcą znaleźć Boga, gdzie jest Bóg, kim jest Bóg. Neti, nie to. Oni są po prostu "Nie tym." Ich filozofia opiera się na "nie to." A co to jest, tego nie wiedzą. Ci tak zwani naukowcy również próbują znaleźć ostateczną przyczynę, lecz ich proces to "nie to." I tyle. W procesie rozwoju znajdują jedynie "nie to", i nigdy się nie dowiedzą, czym to jest. Nigdy tego nie odkryją. Mogą powiedzieć "nie to", ale co to jest, tego nie powiedzą. To nie możliwe.

panthās tu koṭi-śata-vatsara-sampragamyo
vāyor athāpi manaso muni-puṅgavānām
so 'pyasti yat prapada-sīmny avicintya-tattve
govindam ādi-puruṣaṁ tam ahaṁ bhajāmi
(BS 5.34)

Nie wiedzą nic o materii, a co tu mówić o Kṛṣṇie. Chcą polecieć na Księżyc. A nawet nie wiedzą, co to jest. Dlaczego wracają stamtąd? Gdyby doskonale wiedzieli, co to za planeta, to już by się tam dawno osiedlili. Usiłują przez ostatnich dwadzieścia lat. A jedynie widzą: "To nie to. Tam nie ma żywej duszy. Nie można tam mieszkać." Tyle "nie". A co jest na tak? Nie, tego nie wiedzą. A to tylko jedna planeta czy gwiazda. Planetę księżyc przyjmuje się za gwiazdę. Naukowcy mówią, że gwiazdy są słońcami, ale zgodnie z naszą wiedzą z Bhagavad-gity: nakṣatrāṇām yatha śaśī. Śaśī oznacza księżyc, który jest jak wiele gwiazd. Jaka jest pozycja księżyca? Księżyc jaśnieje odbijając światło słońca.

Zgodnie z naszymi obliczeniami słońce jest jedno. Ale współcześni naukowcy mówią, że istnieje tyle słońc, gwiazd. My się nie zgadzamy z tym. To jest tylko jeden wszechświat. Istnieje niezliczona ilość słońc, ale w każdym wszechświecie jest tylko jedno słońce, a nie kilka. Wszechświat, którego doświadczamy niedoskonałym wzrokiem... Nie znamy go. Nie możemy policzyć, ile jest tam gwiazd, ile planet. To nie możliwe. Nadal nie możemy policzyć czy zrozumieć materialnych obiektów, które widzimy, a co tu mówić o Najwyższym Panu, który stworzył ten wszechświat? To nie jest możliwe. Brahma-saṁhitā mówi: panthās tu koṭi-śata-vatsara-sampragamyaḥ (BS 5.34). Panthās... Koṭi-śata-vatsara. Przestrzeń jest nieograniczona. A teraz weźcie swój samolot lub sputnik, kapsułę... Wymyślono tyle rzeczy. No i lećcie.

Ile możecie tak lecieć godzin, dni, lat? Nie. Panthās tu koṭi-śata-vatsara. Lećcie z tą prędkością przez miliony lat, koṭi-śata-vatsara. Panthās tu koṭi-śata-vatsara-sampragamyaḥ. A czym polecieć? Samolotem lecącym z prędkością światła. Nie z prędkością 500 lub 1000 mil na godzinę. Nie. Jaka jest prędkość światła?

Svarūpa Dāmodara: 196,000 miles na sekundę.

Prabhupāda: 96 mil/s. Mówi o tym literatura wedyjska, jeśli lecisz z prędkością światła, 96 tysięcy mil na sekundę... Pomyślcie tylko, co to za prędkość. panthās tu koṭi-śata-vatsara-sampragamyo vāyor athāpi (BS 5.34). Samolot lecący z prędkością światła. Ta prędkość przez miliony lat. A potem jest mowa jeszcze o prędkości umysłu, nie tylko światła.