PL/Prabhupada 0937 - Wrona nie pójdzie do łabędzia. Łabędź nie pójdzie do wrony



730425 - Lecture SB 01.08.33 - Los Angeles

Nawet wśród zwierząt są podziały. Klasa wron i łabędzi. Naturalny podział. Wrona nie pójdzie do łabędzia. Łabędź nie pójdzie do wrony. Podobnie, w ludzkim społeczeństwie istnieją wrony i łabędzie. Ludzie-łabędzie przyjdą tutaj, ponieważ wszystko jest tu przejrzyste, ładne. Dobra filozofia, dobre jedzenie, dobre wykształcenie, ładne ubiory, dobry rozum, wszystko jest dobre. A ludzie-wrony pójdą do jakiegoś klubu, na przyjęcie, na striptiz, i wiele innych rzeczy. Rozumiecie? Ten ruch świadomości Kṛṣṇy przeznaczony jest dla łabędzi. Nie dla wron. Nie. Ale możemy przemienić wronę w łabędzia. To jest nasza filozofia. Ktoś, kto był wroną, pływa teraz jak łabędź. Możemy to zrobić. Taka jest korzyść ze świadomości Kṛṣṇy. Materialny świat oznacza łabędzi zamienionych we wrony. Kṛṣṇa mówi: yadā yadā hi dharmasya glānir bhavati (BG 4.7). Żywa istota zamknięta jest w materialnym ciele i próbuje zadowalać zmysły, ciało po ciele, ciało po ciele, ciało po ciele. Taka jest sytuacja.

Dharma oznacza stopniową przemianę wrony w łabędzia. To jest dharma. Komuś może brakować edukacji, kultury, ale można zamienić go w wykształconego i kulturalnego człowieka. Dzięki edukacji i treningowi. Ta możliwość istnieje w ludzkiej formie życia. Nie można wyszkolić psa, by został wielbicielem. To jest trudne. I to można zrobić. Ale ja mogę nie mieć tyle mocy. Tak jak Caitanya Mahāprabhu zrobił. Szedł przez dżunglę Jharikhaṇḍa. Tygrysy, węże, sarny, wszystkie zwierzęta zostały wielbicielami. Caitanya Mahāprabhu mógł tego dokonać... Ponieważ jest Samym Bogiem. Może zrobić wszystko. My tego nie możemy. Ale możemy pracować z ludźmi. To nie ma znaczenia, jak bardzo człowiek jest upadły. Jeśli przestrzega naszych nauk, może się zmienić. To się nazywa dharma. Dharma oznacza postawienie kogoś na jego oryginalnej pozycji. To jest dharma. Tam mogą być stopnie. Ale oryginalna pozycja to bycie cząstką Boga, i gdy rozumiemy, że jesteśmy cząstką Boga, to jest nasza prawdziwa pozycja życiowa. Nazywa się to etapem brahma-bhūta (SB 4.30.20), rozumieniem Brahmana, identyfikowania się z nim. Kṛṣṇa przychodzi... To wyjaśnienie...

Tak jak Kuntī mówi: apare vasudevasya devakyāṁ yācito 'bhyagāt (SB 1.8.33). Vasudeva i Devakī modlili się do Najwyższej Boskiej Osoby: "Chcemy syna takiego, jak Ty. To jest nasze pragnienie." Choć byli po ślubie, to nie mieli żadnego dziecka. Zajęli się surową tapasyą. Kṛṣṇa stanął przed nimi: "Czego pragniecie?" "Chcemy dziecka takiego, jak Ty." Dlatego jest tu powiedziane: vasudevasya devakyāṁ yācitaḥ. Yācitaḥ. "Panie, chcemy syna takiego, jak Ty." Czy może istnieć jeszcze jeden Bóg? Kṛṣṇa jest Bogiem. Nie może być dwóch Bogów. Bóg jest jeden. Jak może powstać kolejny Bóg jako syn Vasudeva i Devakī? Dlatego Bóg zgodził się: "Nie można znaleźć innego Boga. Ja zostanę waszym synem." Ludzie mówią, że ponieważ Vasudewa i Devakī chcieli Kṛṣṇę za syna, On się tam urodził. Kecit. Ktoś mówi. Vasudevasya devakyāṁ yācitaḥ. Będąc o to proszonym, abhyagāt, pojawił się. Ajas tvam asya kṣemāya vadhāya ca sura-dviṣām. Inni mówią to, co już wyjaśniłem. Paritrāṇāya sādhūnāṁ vināśāya ca duṣkṛtām (BG 4.8). Kṛṣṇa przychodzi uspokoić wielbiciela. Tak jak przyszedł, by uspokoić i zadowolić wielbiciela Vasudevę i Devakī. Ale gdy przychodzi, spełnia też inne zadanie. Czym to jest? Vadhāya ca sura-dviṣām. Vadhāya oznacza zabijanie. Sura-dviṣām.