PL/Prabhupada 0989 - Dzięki łasce guru dostaje się Krysznę, to jest bhagavad-bhakti-yoga



740724 - Lecture SB 01.02.20 - New York

Prabhupāda: Zrozumienie Kṛṣṇy nie jest zwykłą rzeczą. Kṛṣṇa mówi,

manuṣyāṇāṁ sahasreṣu
kaścid yatati siddhaye
yatatām api siddhānāṁ
kaścin vetti māṁ tattvataḥ
(BG 7.3)

Tą prawdę rozumie się przez... Dzięki Kṛṣṇie lub Jego reprezentantowi. Kṛṣṇa mówi w Bhagavad-gīcie:

mayy āsakta-manāḥ pārtha
yogaṁ yuñjan mad-āśrayaḥ
(BG 7.1)

Mad-āśrayaḥ. Mad-āśrayaḥ znaczy "U Mnie." Dokładnie oznacza to kogoś, kto przyjął schronienie Kṛṣṇy. Lub tego, kto się Mu oddał bez żadnych rezerwacji. Nazywa się mad-āśrayaḥ, ten który doskonale schronił się u Kṛṣṇy. Ta yoga, bhagavad-bhakti-yogataḥ... Można się jej nauczyć, gdy przyjmuje się pełne schronienie u lotosowych stóp bhagavata-bhakty. To się nazywa bhagavata-bhakta. Nie można stać się nim niezależnie, bez względu na mistrza duchowego. To jest nonsens. Draństwo. Nigdy się to nie stanie. Codziennie śpiewamy yasya prasādād bhagavat-prasādo ale niestety nie znamy znaczenia. Yasya prasādād: jeśli mistrz duchowy jest zadowolony, to Bhagavān również. A nie że niezależnie... Yasya, yasya prasādād. Pierwszą obrazą spośród dziesięciu jest guror avajñā, nieposłuszeństwo poleceniom guru. Zadaniem guru jest nauczanie świadomości Kṛṣṇy. Jeśli obraża się kogoś, kto naucza na świecie świadomości Kṛṣṇy, to jest to wielką obrazą. Czytamy o dziesięciu rodzajach obraz i o gurvaṣṭaka... Czy znacie znaczenie śrī-guru-carana-padma? Co to za pieśń? Przeczytaj.

Wielbiciel: Śrī-guru-carana-padma, kevala bhakati-sadma, bando mui sāvadhāna...

Prabhupada: Ach, sāvadhāna mate, "z wielką uwagą." Śpiewacie tą pieśń, czy znacie jej znaczenie? Kto może je wyjaśnić? Tak, ty.

Wielbiciel: Śrī-guru-carana-padma znaczy "lotosowe stopy guru." Kevala bhakati-sadma, on jest rezerwuarem wszelkiego oddania, bhakti. Bando mui sāvadhāna, wielbimy go z wielkim szacunkiem.

Prabhupada: Przeczytaj dalej.

Wielbiciel: āhāra prasāde bhāi...

Prabhupada: Ach, jāhāra prasāde bhāi.

Wielbiciel: E bha va toriyā jāi.

Prabhupada: E bha va toriyā jāi. Jeśli guru daje komuś łaskę, to ścieżka wzdłuż nieszczęścia jest prosta. Jāhāra prasāde bhāi, e bha va toriyā jāi. Kolejna linijka?

Wielbiciel: Kṛṣṇa-prāpti hoy jāhā hāte.

Prabhupada: I krṣṇa-prāpti hoy jāhā hate: dzięki łasce guru dostaje się Kṛṣṇę. Yasya prasādād bhagavat. To jest bhagavad-bhakti-yoga. Jeśli ktoś nie osiągnął tego stanu, to czym jest jego bhagavad-bhakti? To jest draństwo. To nie jest bhagavad...

evaṁ prasanna-manaso
bhagavad-bhakti-yogataḥ
(SB 1.2.20)