SK/Prabhupada 0146 - Keďnebudem prítomný a zapnete si moju nahrávku, budem vibrovať rovnakým zvukom



Lecture on BG 7.4 -- Nairobi, October 31, 1975

Krišna tu hovorí, ako premýšľate o hmote. Materialistickí vedci študujú krajinu. Ako sa tomu hovorí? Odborník na pôdu. Študujú pôdu, hľadajú bane, kde je zlato, kde je uhlie, kde je to či ono. Toľko rôznych veci takto študujú. Nevedia ale, odkiaľ sa tieto veci berú. Tu sa ... Krišna vysvetľuje, že bhinnā me prakṛti: "Toto je Moja energia, moja energia." Ako sa tieto rôzne chemické a pozemské prvky začali prejavovať, to zaujíma každého, akéhokoľvek premýšľavého človeka. A tu je odpoveď. Tu sa hovorí,

bhūmir āpo 'nalo vāyuḥ
khaṁ mano buddhir eva ca
ahaṅkāra itīyaṁ me
bhinnā prakṛtir aṣṭadhā
(BG 7.4)

Bhinnā prakṛtir aṣṭadhā. Rovnako ako ja teraz hovorím a nahráva sa to, je to nahraté. Keď tu však nebudem a táto nahrávka bude hrať, bude to úplne rovnaká zvuková vibrácia. To je teda moja energia alebo kohokoľvek energia ale bhinnā, oddelená odo mňa. Tak to musíte pochopiť. Všetko je teda energiou Boha, Krišnu, ale tento hmotný svet znamená, že sme vynechali Krišnu. Odkiaľ sa táto energia berie? Tento bod nám uniká. Bhinnā. Ten, kto vie ... Tak ako ten istý príklad. V nahrávači hrá nejaká nahrávka, ale ten, kto nevie, kto to nahral, ​​to nemôže zistiť. Ale ten, komu je ten hlas známy, môže pochopiť, že tá nahrávka je od Prabhupádu alebo od Svámidžího. Podobne táto energia tu je, ale pretože sme zabudli jej zdroj, alebo nevieme, čo tento zdroj je, myslíme si, že nič iné ako materiálne veci neexistuje. To je naša nevedomosť.

Táto prakti, tento materiálny svet, sa skladá z týchto vecí: bhūmir āpo 'nalo vāyuḥ khaṁ mano buddhir eva ca (BG 7.4). Odkiaľ sa to teda berie? To Krišna vysvetľuje takto, "Sú to Moje energie." Musíme to totiž vedieť, takže ... Aby sme pochopili Krišnu, musíme vedieť, čo je táto krajina, čo je táto voda, čo je tento oheň, čo je tento vzduch, čo je nebo, čo je myseľ, čo je toto ego. Mali by sme vedieť, odkiaľ sa tieto materiálne veci berú. Ľudia len vytvárajú teórie, že voda je kombináciou nejakých chemikálií, vodíka a kyslíka. Ale odkiaľ sa vzali tie prvky, vodík, kyslík? Na to odpoveď nemajú. Preto sa tomu hovorí acintya-śakti. Acintya-śakti. Ak nepoužijete, ak odmietnete acintya-śakti pri chápaní Boha, acintya-šakti, túto nepochopiteľnú energiu, potom to nie je žiadny Boh. Acintya-šakti-sampannaḥ.

Teraz môžete pochopiť, čo je táto acintya-šakti. Acintya-šakti je vám tiež vlastná, acintya-Šakti má každý, pretože sme neoddeliteľnými súčasťami Boha. Preto v nepatrnej miere ... My sme však ... Aký je ten podiel? Veľkosťou sme, ako hovorí šástra ... Ako to je? Keśāgra-śata-bhāgasya śatadhā kalpitasya ca jīva-bhāgaḥ sa vijñeyaḥ sa cānantyāya kalpate (CC Madhya 19.140). Keśāgra-śata-bhāgasya. To nám len dáva predstavu. Ako to je? Konček vlasu, ten malý konček, rozdeľte do sto častí. A túto jednu čiastočku rozdeľte znova stokrát. To znamená jedna desaťtisícina končeku vlasu. Niečo ako malinká bodka. To je rozmer džívy, ducha, duchovnej iskry, molekulárnych či atomických častí. Keśāgra-śata-bhāgasya śatadhā kalpitasya ca jīva-bhāgaḥ sa vijñeyaḥ sa cānantyāya kalpate (CC Madhya 19.140).

Má teda určitý rozmer, ale pretože našimi hmotnými očami môžeme vidieť len hrubé veci, nedokážeme tým jemnejším veciam porozumieť. Pomocou šástry to však môžeme pochopiť, pomocou šruti. Potom tomu porozumiete. V Bhagavad gíte je verš, indriyāṇi parāṇy āhur indriyebhyaḥ paraṁ manaḥ manasas tu parā buddhiḥ (BG 3.42). Tak ako tu sa hovorí mano buddhiḥ. Manasas ca parā buddhiḥ. Jemnejšie či vyššie než myseľ je inteligencia. To je ... Na inom mieste je tiež vysvetlené, že hrubými vecami mienime tieto zmysly. Indriyāṇi parāṇy āhuḥ. To je hrubé videnie. Keď vidím človeka, vidím jeho telo, jeho oči, jeho uši, jeho ruky a nohy a tak ďalej. To je hrubé videnie. Jemnejšie než tieto hrubé zmysly je myseľ, ktorá tieto zmysly ovláda. To nemôžete vidieť. Indriyāṇi parāṇy āhur indriyebhyaḥ paraṁ manaḥ (BG 3.42). A myseľ je potom ovládaná inteligenciou. Manasas ca parā buddhiḥ. Takto to teda musíte študovať. Obyčajný človek proste nechápe nič, myslí si, že Boh nie je, duša nie je, ale to je len darebnosť, nič než darebnosť. Nebuďte darebáci. Tu je Bhagavad gíta. Naučte sa všetkému veľmi podrobne, do detailu. A je to otvorené pre všetkých.