SK/Prabhupada 0773 - Naša pozornosť by vždy mala byť ako vykonávame náš duchovný život



Lecture on SB 2.3.19 -- Los Angeles, June 15, 1972

Pradyumna: Takže výklad na strane 153, druhý odstavec: "Ťava je druh zvieraťa, ktoré má potešenie z jedenia tŕňov. Podobne, osoba, ktorá si chce užívať rodinný život alebo svetský život s takzvaným pôžitkom je prirovnávaná k ťave. Hmotný život je plný tŕňov, takže človek by mal žiť iba predpísanou metódou védskych regulácií, len aby čo najlepšie využil zlý obchod."

Prabhupāda: Ako keď idete cez tŕne, musíte byť veľmi opatrní. Inak tŕne uviaznu vo vašom odeve a budete sa cítiť nepríjemne. Vo Védach sa hovorí, kṣurasya dhārā niśitā duratyayā (Kaṭha Upaniṣad 1.3.14). Tak ako sa holíme so žiletkou. Žiletka je veľmi ostrá. Takže keď sme schopní so žiletkou opatrne narábať, môžeme veľmi dobre vyčistit našu tvár, biznis je hotový. Ale malá nepozornosť, okamžitý rez a bude tam krv. Malá nepozornosť. Ten príklad je daný. Kṣurasya dhārā niśitā duratyayā durgaṁ pathas tat kavayo vadanti. Cesta spásy je veľmi náročná. Tak ako my sa snažíme ísť späť domov, späť k Bohu, Kṛṣṇovi. Tá cesta je veľmi náročná. Kṣurasya dhārā niśitā duratyayā durgam. Durgam znamená veľmi náročná na prejdenie. Ale trochu pozornosti vás zachráni. Malá pozornosť, že "Prechádzam cez veľmi nebezpečnú cestu, takže musím byť opatrný." Takže naša pozornosť by vždy mala byť, ako vykonávame náš duchovný život.

To je veľmi jednoduché. Striktne nasledujeme regulatívne princípy a spievame šestnásť kôl minimálne. To nás zachráni. Ale keď budeme nepozorní k týmto princípom, potom je tu šanca, že sa pichneme tŕňmi. Je tu tak veľa tŕňov všade. Alebo ten istý príklad. Kṣurasya dhārā. Holíte sa, svoji tvár dobre vyčistíte, ale malá nepozornosť, okamžite produkuje krv. Mali by sme byť veľmi opatrní. Pokračuj.

Pradyumna: "Život v hmotnom svete je udržiavaný vysávaním vlastnej krvi. Centrálnym bodom príťažlivosti hmotného pôžitku je sexuálny život. Užívanie si sexuálneho života je vysávanie svojej vlastnej krvi, a nie je tu nič viac na vysvetlenie tohoto spojenia. Ťava tiež vysáva svoju vlastnú krv, kým žuje tŕnisté vetvičky. Tŕne, ktoré ťava zje režú jej jazyk, a krv začne tiecť v ťavej tlame. Tŕne zmiešané s čerstvou krvou vytvárajú chuť pre hlúpu ťavu, a tak si užíva tŕňovité jedenie s falošným pôžitkom. Podobne, veľkí obchodní magnáti, industrialisti, ktorí veľmi ťažko pracujú na zarobenie peňazí rôznymi cestami a pochybnými prostriedkami, jedia tŕnistý výsledok svojich skutkov zmiešaných s ich vlastnou krvou. Preto Bhāgavatam umiestnil týchto chorých chlapíkov spolu s ťavami.

Prabhupāda: Riskujú, tak veľa riskujú, na získanie peňazí a uspokojovanie zmyslov. Zlodeji, lupiči, riskujú svoj život. Idú kradnúť, do domu niekoho iného, a je známe, že akonáhle je rozpoznaný, "Prišiel," muž, vlastník domu, ho môže okamžite zastreliť. Takto riskuje. Takže nie len zlodeji a lupiči, každý z nás. Je to uvedené padaṁ padaṁ yad vipadām (SB 10.14.58). V každom kroku číha nebezpečenstvo. V každom kroku. Jazdíme na našich motokárach veľmi rýchlo, sedemdesiat míľ, sto míľovou rýchlosťou, ale ktorúkoľvek chvílu môže nastať veľké nebezpečenstvo. Takže v skutočnosti nemôže byť žiaden pokoj tu, v materiálnom živote. To nie je možné. Samāśritā ye pada-pallava-plavam (SB 10.14.58). Preto musíme prijať útočisko u lotosových nôh Pána. Ak chceme byť šťastní, ak chceme byť pokojní, tak toto je jediná cesta.