SK/Prabhupada 0792 - Bez Krišnu ako priateľa všetkých, nikto nemôže žiť ani na okamih



Lecture on SB 1.2.17 -- Los Angeles, August 20, 1972

Pradyumna: Preklad, "Śrī Kṛṣṇa, Osobnosť Božstva, ktorý je tiež Paramātmā v srdci každého a je dobrodincom pravdivého oddaného, očisťuje túžbu po hmotnom pôžitku v srdci oddaného, ktorý vyvinul túžbu počuť Jeho správy (Kṛṣṇove), ktoré sú samy o sebe cnostné ak sú správne vypočuté a ospevované ".

Prabhupāda: Takže Kṛṣṇa je veľmi sebecký. Hovorí ... Tu je povedané: sva-kathāḥ kṛṣṇaḥ. Každý, kto je zapojený v počúvaní Kṛṣṇa kathā. Kathā znamená slová, správy. Takže v Bhagavad-gīte tiež, Kṛṣṇa hovorí, mām ekam: "Len Mne." Ekam. To je žiadané. Aj keď všetko je Kṛṣṇa, ale podľa teórie pantheizmu nemôžeme uctievať všetko. Všetko je Kṛṣṇa, to je fakt, ale to neznamená, že musíme uctievať všetko. Máme uctievať Kṛṣṇu. Māyāvādskí filozofi hovoria: "Ak je všetko Kṛṣṇa, tak čokoľvek uctievam, uctievam Krišnu. " Nie, to je zle.

Tak ako rovnaký príklad možno uviesť, že v tele - som toto telo - všetko "ja" alebo "moje" ale keď sa prijíma potrava, netlačí sa cez konečník, ale ústami. To je jediný. Nemôžete povedať, "Telo má deväť otvorov: dve oči, dve nosné dierky, dve uši, jedny ústa, jeden konečník, jedny genitálie - deväť otvorov. Tak prečo netlačiť jedlo do ktoréhokoľvek otvoru? "To je teória Māyāvādīnov. "Koniec koncov," hovoria, "potrava musí byť dodaná telu, dovnútra tela. Takže môžem tlačiť potravu cez akýkoľvek otvor. Existuje toľko otvorov. " Niekedy v lekárskej vede, keď nie je možné dostať potravu ústami, pretlačia ju cez konečník. To je umelé. Ale núdzové, občas to robia. Ale to nie je cesta. Skutočný spôsob je, že jedlo je nutné dodať telu, ale musí byť dodané cez ústa, a nie prostredníctvom iného otvoru.

Podobne, ak vlastne chceme náš kontakt s Absolútnou Pravdou, potom musíme ísť cez Kṛṣṇu. Kṛṣṇa. má mnoho podôb. Advaitam acyutam anādim ananta-rūpam (Bs. 5.33). Ananta-rūpam. Takže ... Pretože nič nie je mimo Kṛṣṇu, všetko je Kṛṣṇova ​​energia. Takže, ten proces je ... Kontakt s Absolútnou Pravdou znamená Kṛṣṇa. Kṛṣṇa tu preto hovorí, že ... Nie Kṛṣṇa. Vyāsadeva hovorí, cez Sūtu Gosvāmīho, že "Kṛṣṇa je veľmi láskavý, veľmi priateľský k suhṛt satām." Satām. Satām znamená oddaný. Je vo veľmi dôvernom priateľstve s oddanými. Kṛṣṇova ďalšia kvalifikácia je bhakta-vatsala. Tiež sa tu hovorí, suhṛt-satām. Satām znamená oddaný. Je priateľom každého. Suhṛdaṁ sarva-bhūtānām (BG 5.29). Bez Kṛṣṇu ako priateľa každého, nikto nemôže žiť ani na chvíľu. Vy ste ... Kṛṣṇa ochraňuje každého, dodáva potravu každému.