SK/Prabhupada 0887 - Veda znamená poznanie a Anta znamená posledná etapa alebo koniec



750522 - Lecture SB 06.01.01-2 - Melbourne

My sme pod zákonom prírody. Nemôžete povedať, že ste nezávislí. Zákon prírody je veľmi prísny. Prakṛteḥ kriyamāṇāni guṇaiḥ karmāṇi sarvaśaḥ (BG 3.27). Zákon prírody ... Rovnako ako oheň. Ak sa dotknete ohňa, bude to páliť. A dokonca aj dieťa, ktoré je nevinné, pokiaľ sa dieťa dotkne ohňa, bude ho to páliť. Neexistuje žiadne ospravedlnenie. Nemôžete povedať, že "toto dieťa je nevinné. Toto dieťa nepozná účinok dotknutia sa ohňa, takže by malo byť ospravedlnené. " Nie. Neznalosť neospravedlňuje. Zvlášť ... Tu sú štátne zákony. Nemôžete povedať ... Predpokladajme, že ste spáchal nejaký trestný čin. Ak budete prosiť, "Môj pane, nevedel som, že ..., po tomto čine, budem musieť trpieť odňatie slobody. Tak ma ospravedlňte." Nie, nebude žiadne ospravedlnenie. či poznáte, alebo nepoznáte zákon, ak ste konal protizákonne, tak musíte trpieť. Toto sa deje.

Takže my neveríme v budúci život len preto, aby sme sa vyhli týmto následkom. Ale to nás neospravedlňuje. Musíme prijať určitý druh tela. V opačnom prípade, ako to že existuje tak veľa rôznych druhov tiel? Aké je k tomu vysvetlenie? Prečo existujú rôzne formy tela, rôzne fázy tela, rôzne štandardy tela? To je zákon prírody. Preto táto ľudská forma života by mala byť poriadne využitá, nie len jednoducho venovať sa zmyslovým pôžitkom ako mačky a psy. To nie je moc zodpovedný život. Zodpovedný život je, že "ja som dostal túto zlepšenú formu života ako mačky a psy, a mám viac rozumu než mačky a psy. Keby som to jednoducho využil len pre štyri telesné potreby života ... " Štyri telesné životné potreby sú, že my potrebujeme nejaké jedlo. Mačky, psy, ľudská bytosť alebo najvyšší sudca alebo ktokoľvek iný, oni všetci vyžadujú niečo jesť. Oni vyžadujú spať, nejaký byt. Tak to je ... Mačky a psy môžu spať bez bytu, ale spánok potrebujú. To je fakt. Potrebujú jesť, to je fakt. A sexuálny život, to je tiež fakt. A obrana, to je tiež fakt. Ale tieto veci sú spoločné pre mačky a psy a človeka, ľudskú bytosť.

Takže, čo je špeciálny rys ľudskej bytosti? Osobitnou črtou ľudskej bytosti je, že človek môže vziať do úvahy, že "mám toto pekné americké alebo austrálske alebo indické telo. Tak, čo dostanem ďalej? Aké telo? " To je výlučne pre ľudskú inteligenciu. Mačka a pes nemôžu takto myslieť. Preto našou povinnosťou by malo byť "Teraz, prirodzenou cestou, evolučným procesom som prišiel k tejto forme života. Teraz mám dobrú inteligenciu. Ako ju treba využiť? "

To poriadne využitie je indikované vo Vedanta filozofii. Vedanta filozofia, možno ste počuli to meno. Veda znamená poznanie a anta znamená posledná fáza, alebo koniec. Všetko má nejaký koniec. Takže vy chodíte do školy. Vzdelávate sa. Kde to končí? To sa nazýva Vedanta. Konečný bod. Takže Vedanta filozofia hovorí ... To je Vedanta filozofia, konečné znalosti, konečné poznanie. Konečné poznanie je vysvetlené v Bhagavad-gíte, čo je to konečné poznanie? Vedaiś ca sarvair aham eva vedyam (BG 15.15).

Vy kultivujete poznanie. "Konečným cieľom poznania," hovorí Krišna, "je poznať Mňa." Vedaiś ca sarvair aham eva vedyam. Celé poznanie je určené pre pochopenie Boha. To je konečný bod poznania. Progresívnym poznaním môžete dosiahnuť pokrok, ale ak neprídete k bodu, kde chápete, čo je Boh, potom vaše vedomosti sú nedokonalé. To sa nazýva Vedanta. Athāto brahma jijñāsā. Táto ľudská forma života, pekný objekt, inteligencia ... Rovnako ako Austrália bola nevyvinutá. Odkedy sem prišli Európania, to je teraz veľmi rozvinutá, vynaliezavá krajina, pretože inteligencia bola využitá.

Rovnako tak, Amerika, a na mnohých ďalších miestach. Takže táto inteligencia by mala byť využitá. Ale ak jednoducho použijeme našu inteligenciu pre rovnaký účel ako psy a mačky, potom to nie je správne využitie. Správne využitie je Vedanta. Athāto brahma jijñāsā: "Teraz by ste sa mali informovať o Brahmanovi, Absolútnom." To je inteligencia.